[Relacja] Albatros W.4 - WAK 11/2006

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

[Relacja] Albatros W.4 - WAK 11/2006

#1 Post autor: Kroolo » 2008-07-13, 01:00

Hej! Jako model wakacyjno-wyjazdowy wziąłem ze sobą Albatrosa. Wycinankę mam w wypasionym, unikatowym, wydaniu na kredowym papierze, pozyskaną jako nagroda w konkursie Wydawnictwa WAK --> serdecznie dziękuję!

Przejdźmy do konkretów:

autor: Maciej Lewan
skala: 1:33

okładka:

Obrazek

Wziąłem się i wyciąłem zgodnie z instrukcją pierwszy segment kadłuba, do niego wręgi i... i okazało się że wręga jest za mała. Zamiast doklejać pasek wolałem wyciąć kolejny segment i porównać jego obwód i spasowanie do wręgi. Okazało się że w segment 2 wręga wchodzi całkiem ciasno, a obwód poszycia 1 ma się do 2 jak na poniższym zdjęciu:

Obrazek

Postanowiłem przykleić poszycie od góry do siebie, a powstałą różnicę zniwelować na łączeniu na dole. Wyszło jak widać:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dalej jak na razie bez żadnych zastrzeżeń:

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#2 Post autor: edipodium » 2008-07-13, 11:04

Poza tą szparą która jakoś zatkałeś jest świetnie. Podoba mi się ogonek :mrgreen: . Ciekaw jestem efektu końcowego. Powodzenia!
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#3 Post autor: el_paw » 2008-07-14, 13:56

A ja myślałem że w swoim albatrosie coś sknociłem, że też mi tak wyszło :-/ Reszta jest jednak ok, efekt końcowy zniweluje tą szparę.

Czekam na dalsze postępy.

Pozdrawiam

melon94
Posty: 18
Rejestracja: 2008-06-19, 11:23

#4 Post autor: melon94 » 2008-07-16, 09:32

No ciekawie to wygląda, poczekamy na resztę.
Ostatnio zmieniony 2008-07-17, 23:10 przez melon94, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: Kroolo » 2008-07-18, 08:25

Ciąg dalszy:

Zabrałem się za przód kadłuba. Powycinałem wręgi, oszlifowałem, bo taka fajna, bajerancka grafika itd


Obrazek Obrazek

Po doklejeniu poszycia okazało się że warto zrobić było im fotkę - na koniec ich nie widać ;-) Uprzedzony o ewentualnych problemach z umiejscowieniem silnika przed zamontowaniem wręg, sprawdzałem czy uda mi się go później wsunąć na swe miejsce. Nie udałoby mi się to gdybym solidnie ( ze 2mm ) nie oszlifował wręgi od wewnątrz (tej z okrągłymi otworami) i lekko nie podciął ten z otworami trójkątnymi. Aby go umiejscowić musiałem też trochę podciąć poszycie przy tych rurach wychodzących z cylindrów (co to jest? Bo kolektor wylotowy to z drugiej strony chyba?) Sam silnik wyszedł mi mocno tak sobie - mozna było lepiej, zwłaszcza te pudełeczka nad cylindrami mi się przekrzywiły. Ogólnie kleił się fajnie, nie za skomplikowany, a fajnie wygląda w modelu.

Obrazek Obrazek

Tutaj obrazek jak wygląda tył:

Obrazek

Tutaj pływaczki w fazie łączenia w parę ;-)

Obrazek

Podczas budowy pierwszego zastanowiło mnie po cóż jest część, chyba nr 19a - okazało się że pływaki mają podwójny redan... Musiałem oderwać już przyklejone poszycie i takie jakieś zmaltretowane wyszło... Rysunki lub opis mógłby bardziej zwrócić na to uwagę.

Skrzydła jak zwykle zbudowałem inaczej niż przewiduje wycinanka - przeraziła mnie perspektywa wycinania tych wszystkich żeberek, i jeszcze otworów w nich! Tak więc nagniotłem sobie przy pomocy szprychy poszycie, wkleiłem odpowiednio oszlifowany (aby przy dociskaniu poszycia nie wyszły ostre krawędzie - nie odcisnął się dźwigar) dźwigarek o grubości jaką powinno mieć żeberko i skleiłem toto ze sobą.

Obrazek

Po przymocowaniu pływaków do kadłuba wszystko to mi jakoś się ruszało i w ogóle było miękki i niestabilne, więc postanowiłem od razu zrobić naciągi przy pływakach

Obrazek

No i teraz Albatrosik wygląda mniej więcej tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#6 Post autor: edipodium » 2008-07-18, 15:53

Wygląda cudownie :mrgreen: .
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7 Post autor: tad » 2008-07-18, 16:05

Cześć,
fajnie wygląda - na gotowym modelu mniej widać różne problemy. Mam uwagę odnośnie silnika - te rury do cylindrów były zawsze ustawione równolegle do cylindrów (niezależnie od wersji mercedesowego silnika) a nie pod kątem. Może się da wyprostować. Również rurki wychodzące z cylindrów powinny być trochę bliżej nich.

Jak oglądam silnik w tym modelu to jest on całkiem ładnie rozbudowany, ale do pełni szczęścia trzeba by połączyć razem trzy wycinanki (tę, jakąś S. Śliwińskiego - np. z Albatrosem oraz K. Fiołka z Junkersa), żeby dopiero zrobić w miarę dobry silnik.
Pozdrawiam
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2008-10-12, 10:17

No i wreszcie zrobiłem lotki:

Obrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: Kroolo » 2008-10-15, 13:35

No i koniec zabawy z drutem. W sumie na naciągi poszło coś ze 3m drutu! Model polecam każdemu - poza zabawą w dopasowanie ww. nie napotkałem żadnych problemów (a te co były jak widać nie jest trudno pokonać). Z wykonania jestem nawet zadowolony, choć wiele rzeczy można oczywiście zrobić dużo lepiej. Wyciągnąłem też nauczkę że farba z kredy łatwo schodzi, najlepiej jest czymś polakierować wycinankę. Tak jak już kiedyś pisałem ta tekstura drewna ma w sobie coś - dzięki niej modelik będzie bardzo fajnie wyglądał pod sufitem. Dziękuję za uwagę!

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#10 Post autor: edipodium » 2008-10-15, 13:45

Gratuluję ukończenia budowy, model wygląda świetnie :-D !
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”