Techniki barwienia plastiku ?

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
slepiec
Posty: 1
Rejestracja: 2007-03-21, 20:13

Techniki barwienia plastiku ?

#1 Post autor: slepiec » 2007-03-21, 21:00

Witam Wszystkich,

Mam takie pytanko: Czy istnieje jakas technika, sposob barwienia plastiku. Chodzi mi o duze plastikowe elementy. Gdzies kiedys widzialem jak zabarwiono plastik metoda przypominajaca barwienie tkanin. Niestety nigdzie nie znalazlem tematu jak ten ktos to wykonal ( to akurat mniejszy problem ) i jakiej urzyl farby.
Czy pigmenty suche takie jak np Talen po wymieszaniu "z czyms" zabarwia dosc elastyczny kawalek plastiku tak aby nie bylo odpryskow i pekniec, i czy ta powierzchnia bedzie w miare odporna na scieranie i dzialanie wilgoci ?
...a moze jest jakis inny sposob na trwale, odporne na w/w czynniki pomalowanie/zabarwienie duzych plastikowych elementow.

( zaznaczam tez ze nie jestem modelarzem wiec prosze o wyrozumialosc;
Mam nadzieje ze temat jest zamieszczony w odp. dziale )

Z gory Dziekuje za dobre rady i konstruktywne odpowiedzi

:?:

Awatar użytkownika
admiral_d
Posty: 107
Rejestracja: 2006-12-27, 12:00
Lokalizacja: Łódź - Łęczyca

#2 Post autor: admiral_d » 2007-03-22, 12:17

:-/ ciężko powiedzieć... Każdy modelarz maluje modele farbami do tego celu przeznaczonymi i nie są one zbyt elastyczne jeśli chodzi o zginanie plastiku... Na pewno istnieją metody barwienia, jak w przypadku złota czy aluminium: z tym że alu da się zabarwić na praktycznie każdy kolor dzięki odpowiednim substancjom reagującym z powierzchnią metalu i powodującym powstawanie warstwy tlenków w określonym kolorze. W przypadku złota do zabarwienia go np. na biało używa się niklu, czerwono: oczyszczonej miedzi ale są to działania które wykonuje się przed odlaniem danego przedmiotu.

Z doświadczenia wiem że dobrym barwnikiem czerwonym do plastiku powinna być RODAMINA B dostępna w hurtowniach chemicznych. Efektem ubocznym moich przygód z chemią przemysłową było odbarwienie na czerwono ( lekko ale zawsze) naczynia plastikowego w którym trzymałem tą substancję. Proponuje poszukać na forach o tematyce chemicznej, ewentualnie zasięgnąć porady w hurtowni chemii przemysłowej. Może być tylko problem, ponieważ większość z dostępnych tam substancji wymaga pozwolenia na zakup.

Jeśli chodzi o farby to najbardziej moim zdaniem odpornymi na ścieranie są akryle w spray'u oraz emalie silikonowe ale w przypadku tej drugiej spotkałem się tylko z kolorem czarnym do nabycia w sklepach.


Pozdrawiam! i życze powodzenia :-)

bartek1333
Posty: 140
Rejestracja: 2007-11-12, 19:27
Lokalizacja: Bolków

#3 Post autor: bartek1333 » 2007-12-29, 20:22

Można pomalować aerografem. :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”