[Prezentacja] Samolot myśliwski PZL P.7a - Answer

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

[Prezentacja] Samolot myśliwski PZL P.7a - Answer

#1 Post autor: tad » 2008-02-21, 15:38

Cześć,
na mojej stronie zamieściłem opis w/w wycinanki z Answera, która pochodzi z nowego wysypu modeli. Tutaj wklejam początek tekstu - reszta u mnie - zapraszam.

"Zapraszam do prezentacji wycinanki z samolotem myśliwskim PZL P.7a z wydawnictwa Answer, seria Modele Kartonowego Fana, zeszyt nr 3-4/2008, cena 24 zł. Autorem opracowania jest Marek Pacyński, obraz na okładkę namalował Seweryn Fleischer - a wygląda ona tak:

Obrazek

Marek Pacyński utrzymuje niezmiennie wysoką formę i daje co i raz nowe tego dowody - po rewelacyjnej moim zdaniem Czapli teraz otrzymujemy świetnie opracowane samoloty PWS-10 oraz PZL P.7a. Są nieco mniej skomplikowane niż RWD-14b, ale i tak do najprostszych nie należą - widać, że Marek postanowił zaadresować swoje modele do grupy średnio zaawansowanych modelarzy. Bardzo dobrze - od czasu Dewoitine D.510 wysoko oceniam jego projekty

P.7a to samolot, z którego rozwinięto słynną P.11c - nikomu z modelarzy nie trzeba jej przybliżać. "Siódemka" była jednak mniejsza, lżejsza i wolniejsza o ponad 30 km/h. Jak wiadomo samoloty te, pomimo znacznego wysłużenia, brały udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. i poniosły duże straty już pierwszego dnia wojny. W końcu miały być wycofane w połowie lat 30-tych... O ciekawych zawirowaniach dotyczących zakupu polskiego sprzętu lotniczego i silników można poczytać w kilku ostatnich numerach "Lotnictwa"

Po otrzymaniu od Wydawcy wycinanki (dziękuję i pozdrawiam!) pierwsze co zrobiłem, to oczywiście... porównałem ją sobie ze świetnym projektem P.11c p. Mistewicza w "Małym Modelarzu". Niestety nie mam "jedenastki" z wydawnictwa AH, więc nie wiem jak ten model się ma w porównaniu. Niestety jestem trochę zawiedziony opracowaniem graficznym - P.7 ma mniej narysowanych detali niż model p. Mistewicza - jest wyraźnie uboższy graficznie. Jeśli "siódemka" przypominała "jedenastkę", to niestety trzeba powiedzieć, że w tym modelu brakuje całej masy "ozdób" (nitów, podziału blach), które znam z samolotu P.11c wystawionego w krakowskim MLP. Na skrzydłach nie ma zaznaczonego ryflowania blachy (o ile było) - ogólnie jest nieco pusto i pod tym względem model przegrywa

Druga sprawa to malowanie - ciemna zieleń na modelu Marka bardzo dobrze odpowiada - moim zdaniem - temu, co widziałem na muzealnej "jedenastce" - jest o wiele lepiej dobrana, niż jasne "khaki" w modelu z MM, które mówiąc szczerze, ma się nijak do prawdziwego samolotu. Odnośnie spodnich powierzchni trwałem dotąd w stereotypowych wyobrażeniach o niebieskim kolorze - mocno zresztą zaszczepionym przez model p. Mistewicza. Toteż gdy zobaczyłem jasnoszary kolor na modelu Marka rzuciłem się do obrazków, które sam zrobiłem w Muzeum i trochę mnie zatkało - jest prawie taka sama barwa, jak na zdjęciach - oto moje własne przykłady:"

Zamieszczam również zdjęcie rodzinne najnowszych modeli Answera:

Obrazek

TAD

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: Sprudin » 2008-02-21, 20:56

Dzięki Tad za prezentację :-) Mógłbyś jeszcze nieco przybliżyć wycinankę z E-10?

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: tad » 2008-02-21, 21:08

Owszem mógłbym, tylko to mi trochę zabiera czasu - myślałem, żeby bardziej napisać coś o samolotach, ale czemu by nie o czołgu. Postaram się jutro sfotografować arkusze i coś napisać.
Pozdrawiam
TAD

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#4 Post autor: Sprudin » 2008-02-21, 21:57

tad pisze:to mi trochę zabiera czasu
Nie ma pośpiechu :-) Jak będziesz miał chwilkę skrobnij coś niecoś, chodzi mi po głowie ten modelik :-)

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: tad » 2008-02-25, 16:20

Cześć,
na mojej stronie zamieściłem krótki opis czołgu E-10 oraz zdjęcia arkuszy wycinanki - zapraszam.
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#6 Post autor: Kroolo » 2008-02-26, 23:05

Na "żółtym" jest trochę wrażeń na temat tego modelu (P.7).

http://www.gryfhobby.com/phorum51/read.php?1,21242

Niestety, spodziewałem się czegoś wypośrodkowanego pomiędzy P.11 z MM i P.11 z KA. A co można dostać za 24pln? Produkt który ceną goni konkurencję. Niby tylko kilka pln, ale już dokładając te wspomniane kilka możemy dostać P.11 z KA. Jak dla mnie "stare" ceny Answera były odpowiednie: cena pasowała do skali skomplikowania i jakości modelu i doskonale wg mnie wypełniała lukę między MM a KA. No i miały sztywniejszą okładkę :-) Nie chcę tu wywoływać odpowiedzi w stylu "nie stać Cię to nie kupuj" bo to nie o to chodzi. Chcę raczej zwrócić uwagę że windowanie ceny nie podnosi wcale prestiżu.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7 Post autor: tad » 2008-02-27, 00:41

Przede wszystkim - wpisałeś się oglądając nasz opinie na Gryfie czy faktycznie sklejasz ten model? Bo ja go sklejam - mogę powiedzieć, że nie jest taki prosty, jakby się zdawało na pierwszy rzut oka. To, że sie wygłupiam i bagatelizuję nie znaczy, że mi wszystko spadło z nieba - nasiedziałem się wiele godzin nad tym modelem.

Kroolo - zanim mi przywalisz kartkę, bana, skasujesz post albo pokażesz "Moc Moderatora" powiem Ci prosto - nie idź za kiepską modą oceniania modelu po okładce albo choćby nawet z wycinanką w ręku. Zgadzam się, że cena urosła niepotrzebnie - natomiast zestawianie P.7 i P.11c tylko Cię ośmiesza. Nie tylko są to zasadniczo różne samoloty, nie tylko różna jest cena, ale też zachodzi prosty fakt, że jedenastek można sobie wybrać na rynku min. trzy, a P.7 tylko jednego - bo ten z Modelcardu za bardzo siódemki nie przypomina.

Sklej model, zobacz jaki jest pracochłonny, zmierz się z jego pozorną prostotą, a wtedy chętnie Cię posłucham. Jeśli tego nie robisz, to formułuj ostrożniej opinie - bo będziesz jak reszta "miłośników" Warszawy - mało sympatyczny.
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2008-02-27, 21:29

Nigdzie nie stwierdzam że model jest prosty (za prosty) czy skomplikowany (zbyt skomplikowany). Wrażenie swe napisałem po oglądnięciu relacji z budowy surówki i skanu arkuszy modelu.

Nie wiem o co Ci chodzi z kasowaniem postów itd. - nie jestem moderatorem od dłuższego czasu - nawet jakbym nadal był, to co ma piernik do wiatraka?

Nie wiem w jaki sposób się ośmieszyłem - nic takiego ośmieszającego nie dostrzegam w mojej wypowiedzi... Zestawienie P.11 z KA z P.7 miało ukazać różnicę cena/stopień skomplikowania, nic więcej. Co do podobieństw konstrukcji to dla mnie P.7 i P.11 ma bardzo wiele cech wspólnych, i na pierwszy rzut oka dość trudno odróżnić od siebie te konstrukcje.

W całym moim poście głównie chodziło właśnie o to: to wszystko co otrzymujemy byłoby super gdyby kosztowało te 18pln jak kiedyś - za 24 już oczekuje czegoś więcej. Jako że MM to specyficzne wydawnictwo to do porównywania cen się nie nadaje, ale już np. w Kartonowej Kolekcji otrzymujemy porządny model (na bardzo podobnym poziomie), w wygodnym formacie A4, z ciekawym rysem historycznym, w sztywnej lakierowanej okładce i to wszystko za 16 pln i jest dostępny w EMPiK'ach (odchodzą koszty przesyłki) - więc jak widać się da. Twój argument że jedenastek jest wybór a P.7 jedno jest bez sensu - idąc tym tokiem rozumowania można by dać wspomnianej Warszawie cenę 100pln... Może jak kiedyś mi wpadnie po promocyjnej cenie to go skleję - będzie ciekawym uzupełnieniem kolekcji polskich samolotów.

Awatar użytkownika
mikoaj68
Posty: 88
Rejestracja: 2007-10-09, 20:01
Lokalizacja: Wejherowo

#9 Post autor: mikoaj68 » 2008-02-28, 23:20

ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”