
Wagony tego typu przystosowane były do pracy pod napięciem ,dośc dobrze wyposażone w narzędzia i przyrządy pomiarowe jednak zbyt małe do prowadzenia większych prac.Były więc wykorzystywane do pomiarów zużycia przewodów jezdnych ,oporności połączeń elektrycznych ,czyszczenia izolatorów,kontroli stanu elementów,malowania konstrukcji ,nieraz do wymiany zerwanych wieszaków.
Pełniły służbę do lat 80 XXwieku,potem zatraciły swoją funkcjęi były wykorzystywane jako pomieszczenia dla pracowników,magazyny itp.
Teraz bardzo rzadko spotykane na torach ,głównie jako wagony gospodarcze,dziś malowane na szaro.Wtedy były granatowe (kolor służby mechanicznej) z żółtym pasem ,jak wszystkie pojazdy ratunkowe kolei.
W środku był przedział dla załogi,biurko kierownika ,stół warsztatowy i regał na części ,piec ,wc i pomost do obserwacji sieci podczas jazdy. W dolnej części była skrzynia na węgiel do pieca.Z pomostu było wyjście na pomost dachowy .Odbierak na dachu był wyposażony w dwa wskazniki umożliwiające odczyt podstawowych parametrów sieci ( odsuwów i wysokości zawieszenia). Pod pomostem była sprężarka ( 27 KM) i prądnica umożliwiająca zasilanie narzędzi mechanicznych.
Pojazd był wyposażony w 6-cio cylindrowy silnik spalinowy o mocy 150 kW (105 KM) z przekładnią mechaniczną,który umożliwiał jazdę z prędkością do 70 km/h,i hamulec powietrzny systemu Knorra.
Poszczególne wagony różniły się między sobą wyposażeniem ,bez większego jednak wpływu na wygląd całości.
Model został zaprojektowany i wydany przez DELTA-te pana Tadeusza Dąbrowskiego w skali 1/87. Mało wycinanek z tej firmy widac w relacjach mimo ciekawych tematów i dokładnych projektów. Na marginesie napiszę ,że w każdym zeszycie oprócz modelu znajduje się jakaś porada modelarska dotycząca np. zwijania stożków,lub wycinania małych części . Czasem jakiś dodatkowy model.
Czas na fotki ,najpierw okładka :

Podklejona podłoga:


W wycinance nie ma napisane na jaką grubośc podklejac części. Po przejrzeniu kilku modeli z tej firmy znalazłem info ,że wszystkie części w niebieskich ramkach należy podkleic na tekture o grubości od 0,7 do 0,9mm
Ps. jeśli można ,to chciałbym z tym modelem wziąc udział w konkursie ,,pojazdy cywilne,,.