[R] Grumman F6F-3 Hellcat - KA 3-4/2000 [konkurs-tłokowe]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

[R] Grumman F6F-3 Hellcat - KA 3-4/2000 [konkurs-tłokowe]

#1 Post autor: Kroolo » 2008-01-13, 16:26

Hej! No i zacząłem budowę kolejnego modelu. Tym razem padło na Hellcata z Kartonowego Arsenału - będzie to "mój pierwszy ah" ;-) Okładeczka wygląda następująco:

Obrazek

Części przed wycięciem impregnuję caponem. Linie podziału i nity są lekko nagniecione ale grubość papieru powoduje że prawie tego nie widać, mnie się jednak nigdzie nie spieszy a może coś tam widać będzie więc będę je sobie podgniatał... Jak dotąd skleiłem dwa segmenty i połączyłem je ze sobą. Do segmentu nr 5 wkleiłem imitację wnęki rur wydechowych. Póki co kleję wszystko to BCG - ciekawe kiedy się zniechęcę ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek


Te paproszki przy łączeniu to właśnie BCG które odłazi od nasączonego caponem kartonu - jakoś przy okazji wytrę je paluchem albo czymś.

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#2 Post autor: Czesio » 2008-01-13, 16:50

No i proszę mamy już dwóch uczestników. Temat jak dla mnie po prostu bomba! To jest jeden z moich ulubionych samolotów.

Masz erratę do osmoleń kadłuba?

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#3 Post autor: el_paw » 2008-01-13, 17:52

Temat jak dla mnie super. Sam mam go w planach, więc będę tu często zaglądał. Z tego co wiem na którymś z segmentów jest błąd nie tak są rozłożone okopcenia. Erata do tego była Aircobrze.

Kibicuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 165
Rejestracja: 2007-06-25, 14:42
Lokalizacja: Opole

#4 Post autor: PiterATS » 2008-01-13, 20:03

Bardzo się cieszę, że wybrałeś akurat ten model. Ja go również sklejałem i był to mój pierwszy model, z jak to nazywam modeli nowej generacji wydawnictwa AH (super uszczegółowienie kabiny, piękna grafika i kolory). Budowa to czysta przyjemność. Może kiedyś go znowu skleję, bo mam do niego wielki sentyment. Życzę powodzenia w budowie :-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: Kroolo » 2008-01-13, 22:33

Dzięki za miłe słowa! Będę się starał jak umiem :-)

Co do okopceń to erraty nie posiadam, ale dałem sobie z tym radę w inny sposób - sądzę że może być. Wkrótce zaprezentuję co i jak. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#6 Post autor: Ceva » 2008-01-14, 00:06

Skoro przywitałem pierwszego uczestnika konkursu przywitam i kolejnego :-) .

Z chęcią obejrzę Twoją relację tym bardziej że kotek jest u mnie blisko nożyczek.

Co do połączeń segmentów i "pypci" po BCG to proponuję potraktować połączenie niewielką ilością BCG, po kilku chwilach zetrzeć palcem nadmiar i podsychające połączenie wygładzić końcówką OLFY. A jak zostaną Ci jeszcze jakieś "pypcie" to zdejmij je lekko wilgotnym patyczkiem do uszu.
I jeszcze jedno mam nadzieję że nie nakładasz BCG na całą sklejkę połączeniową między segmentami i sklejkę poszycia.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2008-01-14, 00:09

Ceva pisze:mam nadzieję że nie nakładasz BCG na całą sklejkę połączeniową między segmentami i sklejkę poszycia.
możesz to rozwinąć?

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#8 Post autor: Ceva » 2008-01-14, 00:35

Kroolo pisze:możesz to rozwinąć?
Się robi :-) .
A więc ( podobno tak sie zdania nie zaczyna :mrgreen: ) z tego co wyczytałem w relacjach "poskramiaczy BCG" i z własnych inspirowanych powyższymi relacjami doświadczeń wynika że BCG jak to wodny klej nałożony na zbyt dużą powierzchnie potrafi zrobić z niej "fale Dunaju". Żeby temu zapobiec klejem wystarczy najpierw zagruntować obustronnie sklejkę, następnie nałożyć na krawędź ( starać się nie nakładać kleju na szerokości większej niż 1 mm wewnątrz ) segmentu i pozostawić do wyschnięcia. I potem znowu wewnątrz segmentu nałożyć w niewielkiej ilości BCG i przykleić sklejkę. Włożyć na sucho ( uprzednio zagruntowaną na krawędzi wyschniętą ) wręgę i od zewnątrz nanieść niewielką ilość kleju na połączenie wręga sklejka. Następny segment przykleić smarując klejem tylko jego krawędź. Jak będzie podsychał spoinę wygładzić np. końcówką OLFY i potem to co napisałem w poprzednim poście.
Wszelkie pasowanie segmentów i wręg lepiej przeprowadzić przed gruntowaniem krawędzi bo obwody segmentów trochę zmieniają swoją średnicę.

I według mnie najważniejsza rzecz ( zresztą przetestowana na własnej skórze ) nie da się skleić modelu używając tylko BCG ( i nie chodzi tu o przyklejanie drutów czy oszklenia ) .

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: Kroolo » 2008-01-14, 08:21

Ja na razie robiłem tak: gruntowałem BCG ok 1mm przy krawędzi poszycie, później smarowałem sklejkę i wycierałem ją wacikiem i dopiero nasuwałem. Klej już łapał i mało czasu było więc za drugim razem najpierw nasunąłem segment na połowę sklejki i dopiero BCG, wytrzeć i dosunąć.

Ceva pisze:I według mnie najważniejsza rzecz ( zresztą przetestowana na własnej skórze ) nie da się skleić modelu używając tylko BCG ( i nie chodzi tu o przyklejanie drutów czy oszklenia )
spoko - ortodoksem nie jestem, wręgi też budexem podklejałem :-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#10 Post autor: Kroolo » 2008-01-16, 16:36

Dłubię trochę w kabinie...

Obrazek Obrazek Obrazek

Zadowolony jestem że trafiłem z kolorem do retuszu - Interior Green Model Master akryl.

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#11 Post autor: Ceva » 2008-01-16, 16:56

Kroolo pisze:Zadowolony jestem że trafiłem z kolorem do retuszu - Interior Green Model Master akryl.
To fakt 8-) .
A powiedz mi jeszcze co to jest za biały "stwór" siedzi na połączeniu podłogi i tylnej ściany kabiny ;-) :?:

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#12 Post autor: el_paw » 2008-01-16, 16:57

Kabina zaczyna nabierać kształtów - fajnie, że trafłeś na odpowiednią farbkę. Oglądając ten model w 2d myślałem o dorobieniu przewodów w kabinie pilota np za fotelem, ale jak patrzę na Twoją kabinę to dochodzę do wniosku, że tego i tak nie będzie widać.

:arrow: Działaj dajej ;-)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#13 Post autor: Sprudin » 2008-01-16, 18:33

Kroolo, genialnie dobrałeś farbkę 8-) Zapowiada się rewelacyjny modelik :-)
Jak to jest z tymi zegarami? Szybkowałeś je czy są proso z wycinanki?

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#14 Post autor: Ceva » 2008-01-16, 18:37

Sprudin pisze:Jak to jest z tymi zegarami? Szybkowałeś je czy są proso z wycinanki?
Wystąpię tym razem w roli rzecznika Kroola :mrgreen: tablica jest prosto z wycinanki ( chyba że ślepy jestem :mrgreen: )

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#15 Post autor: Kroolo » 2008-01-16, 19:15

Ceva pisze:co to jest za biały "stwór" siedzi na połączeniu podłogi i tylnej ściany kabiny ;-) :?:
Tylna ścianka jest tylko przyłożona - tam jeszcze będzie na niej trochę pierdół i dupereli - więc się stworka pozbędę :-)
Ceva pisze:tablica jest prosto z wycinanki
Rzecznik mój prawdę Wam powiada :-)
el_paw pisze:myślałem o dorobieniu przewodów w kabinie pilota np za fotelem, ale jak patrzę na Twoją kabinę to dochodzę do wniosku, że tego i tak nie będzie widać.
:-) nie jestem sam 8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”