[relacja] Ła-7 - Answer ModelART.

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

[relacja] Ła-7 - Answer ModelART.

#1 Post autor: Kroolo » 2007-11-08, 19:39

Hej! Temat znany, po prostu ładny samolot :-) Szlaki zostały już przetarte, więc aby udało mi się choć powtórzyć w części wyczyn innych budowniczych tego modelu to będę zadowolony.


Okładka prezentuje się następująco:

Obrazek

autor: Łukasz Fuczek
opracowanie graficzne: Krzysztof Fiołek
skala: jedyna słuszna 1:33

Zapraszam do relacji!

Przed wycięciem z arkusza części zabezpieczam nieco rozrzedzonym lakierem nitro - Caponem z dodatkiem niewielkiej ilości rozpuszczalnika. Okapotowanie silnika zacaponowałem obustronnie. Najpierw zrobiła się przezroczysta (jakby tłusta) i po wyschnięciu wróciła do normalnego wyglądu i nabrał fajnych właściwości: nie strzępi się przy wycinaniu i nie łamie przy kształtowaniu. Dnia pierwszego w modelu powstało tyle :

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać powstało mi paskudne załamanie. Trochę za mocno natrasowałem linię podziału i zrobiłem to po caponowaniem, a powinienem przed - późniejsze caponowanie spaja ze sobą papier chroni nieco przed takimi właśnie wpadkami. Okapotowanie robione metodą "na gluta" - polakierowane, zaglutowane, oszlifowane, polakierowane, posmarowane startą suchą pastelą i znów polakierowane, tym razem lakierem w spray'u.

Awatar użytkownika
mikoaj68
Posty: 88
Rejestracja: 2007-10-09, 20:01
Lokalizacja: Wejherowo

#2 Post autor: mikoaj68 » 2007-11-08, 19:50

Cześć ale fajny samolocik ,okapotowanie z glutowaniem wyszło super , myślę że jest pewna różnica koloru między o kapotowaniem a trójkątem na osłonie silnika.Mam pytanie czy będziesz robił motor i jak wkleisz wnętrze kabiny w uformowany i sklejony segment.
Pozdrawiam Tomasz.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: tad » 2007-11-08, 22:54

Kroolo - najpierw powodzenia w budowie - modelik pierwsza klasa i warto go zrobić. A teraz moje uwagi: okapotowanie skoro jest szlifowane i malowane to powinno ukryć linie połączeń - być może powinieneś jeszcze delikatnie użyć supergluta, poszlifowac i pomalować - na razie nie osiągnałeś tego co można osiagnąć tym sposobem.

Dwa - Ła-7 był gładki na poszyciu... Żadnych dziurek czy nitów. Nie rób tego więcej a to, co masz zaklej Pattexem - wygląda to źle i na pewno tak ten samolot nie wyglądał. Zajrzyj na jutujbę z linkiem do Ła-5 - tam jest filmik o Ła-7 - zobaczysz jaki on był gładki. Zresztą widać to na zdjęciach archiwalnych czy na współczesnych pokazujących Ławoczkina w Monino czy w Pradze - fotka poniżej (nie umiem zrobić miniaturki - przepraszam). Trochę przedobrzyłeś...

TAD

Obrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#4 Post autor: Kroolo » 2007-11-08, 23:19

Hej! Hmm może po kolei:

mikoaj68, masz rację - jest różnica odcienia pomiędzy trójkątem a okapotowaniem. Wynika to stąd że okapotowanie traktowałem pastelą i lakierem a trójkąty są prosto z wycinanki, zabezpieczone jedynie Caponem. Zastanawiam się czy ich nie zrobić podobnie jak okapotowania. Miałem nadzieję że te metalowe taśmy "odetną' trójkąty od przodu i różnica nie będzie tak widoczna. Coś nad tym pomyślę jeszcze.

Silnika robić nie będę - z prozaicznej przyczyny - nie będzie go i tak widać... Wnętrze kabiny wg zapewnień autora da się umieścić po zamknięciu poszycia. Wierzę że dam radę to uczynić :-)

tad, przestudiowałem Twoją relację z budowy tego modelu na KW i doszedłem do wniosku że miałeś rację wybierając niemalowaną osłonę silnika. Na próbniku poszedłem dalej i zapastelowałem "do skutku" - efekt był taki że okapotowanie wygląda strasznie sztucznie i odcinałoby się od całości modelu. Nie wykluczam jednak że jeszcze kilka razy posmyram tą osłonę pastelą i polakieruję. Co do gładkości płatowca - zaintrygowały mnie te wszystkie kropki i kreski na poszyciu i chciałem je uwypuklić, coby nie były jedynie narysowane. Efekt na pewno zniweluje lakierowanie modelu. Temat był poruszany przy okazji Hawka - każdy buduje model tak, aby się jemu podobał no i tak zrobiłem. Ciekawe co z tej gniecionki zostanie po finalnym lakierowaniu... Dzięki za fotkę!

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam na dalszy ciąg - powinien się pojawić wkrótce.

Awatar użytkownika
mikoaj68
Posty: 88
Rejestracja: 2007-10-09, 20:01
Lokalizacja: Wejherowo

#5 Post autor: mikoaj68 » 2007-11-09, 13:00

Kroolo Ja też nie budował bym silnika jeżeli miałby być nieeksponowany ;-) .
Powodzenia czekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam Tomasz.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#6 Post autor: Kroolo » 2007-11-09, 15:34

Posklejałem tylne poszycie ze sobą. Zacząłem od końca (od węższego segmentu) i sklejałem najpierw poszycie, później wpasowując w segmenty wręgę i ją tam wklejając. We wręgę wkleiłem sobie wykałaczkę aby było mi łatwiej nią manewrować przy umiejscawianiu wewnątrz segmentu.

Obrazek Obrazek

A po przylepieniu do kabiny wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niezły koszmar na tym ostatnim zdjęciu widać! Dobrze że oko ludzkie nie jest aż tak czułe bo byłoby bardzo kiepsko.

Po oglądnięciu zdjęć rozciąłem ten segment skalpelem: ostrze rozepchnęło troszkę papier i wygładziło i teraz jest OK.

Musiałem leciutko podciąć po obwodzie ten segment tuż za kabiną bo wyszedł mi nieco za duży - tak z 1mm odstawał od "dna". Odciąłem po 0,5mm po stronach i jest OK. Do następnego razu!

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2007-11-14, 15:36

Próbowałem coś zrobić ze spodem kadłuba. Na razie wygląda tak (sorry za syf na biurku - zdjęcia na gorąco ;-) ):

Obrazek Obrazek

Lakierowanie i późniejsze zacieranie pastelą powinno spowodować że nie będzie się ono za nadto odróżniało od reszty płatowca. Przynajmniej taką mam nadzieję...

Położyłem też jedną warstwę pasteli/lakieru na trójkąty:
Obrazek

Te metalowe obręcze wymienię na nowe pod koniec budowy - te się jakoś zużyły i poniszczyły...

Awatar użytkownika
Borys
Posty: 116
Rejestracja: 2007-01-22, 12:48

#8 Post autor: Borys » 2007-11-14, 22:51

Witam
Ten spód wyszedł bardzo fajnie ;-).
Ja muszę w końcu coś zacząć sklejać bo na razie tylko kupuje modele.
Ale właśnie takie relacje i tak wykonywane modele dają kopa (Ła 7 doda ci skrzydeł) :mrgreen:
Pozdrawiam i Powodzenia 8-)

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: tad » 2007-11-14, 23:56

Kroolo - a nie wydaje Ci się nieco dziwne, że wszędzie są natłoczone linie podziału a na spodzie kadłuba one nagle nikną? Albo są - albo ich nie ma (moim zdaniem nie powinno być).

Spód fajnie zmieniłeś - napisz nam więcej o tym jak to zrobiłeś - podoba mi się dobór koloru malowania - nie odcina się na fotkach.
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#10 Post autor: Kroolo » 2007-11-15, 15:26

tad, masz na myśli narysowane linie podziału czy linie podziału segmentów wycinanki? Wszystkie narysowane linie trasuję - na spodzie kadłuba ich nie było stąd jest gładki. Masz może jakąś fotkę ilustrującą tył samolotu? On tam był kryty sklejką, tak?

A co do zmiany spodu to wcale nie jest on taki fajny :-( Jeszcze sporo pracy przede mną aby to miało jakoś wyglądać - głównie lakierowania i podszlifowywania nierówności i chropowatości powstałych przy wcieraniu najpierw Humbrola nr 65 a później zmieszanej suchej pasteli (jasna niebieska i biała). Za którymś razem powinno być ok.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#11 Post autor: Kroolo » 2007-11-22, 16:09

Obrazek

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12 Post autor: tad » 2007-11-22, 17:19

Cześć,
nie pamiętam dokładnie jak to w moim Ławoczkinie było, ale wydaje mi się, że szkielet z przodu trzeba dokleić do wnęk - to nie może odstawać. Przód szkieletu powinien tworzyć jedną linię z brzegiem wnęki.
TAD

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#13 Post autor: Ceva » 2007-11-22, 19:31

Tad - tego czym mówisz nie da się zrobić bo w szkielecie jest całkowicie inne wycięcie niż kształt wręgi.

Kroolo - widzę że budowa Twojego Ła przebiega podobnie jak mojego tylko Ty wielu rzeczy nie postrzegasz jako błędy opracowania i idziesz dalej. U mnie te przypadłości projektu spowodowały lot do kosza. No ale ja może nie potrafię sklejać...

ps. Jeszcze trochę poobserwuję relację Kroola i upewnię się co do swojej opinii o tym projekcie.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#14 Post autor: tad » 2007-11-22, 19:44

Ceva - nie pamiętam już tego dokładnie ale chyba faktycznie musiałem te podpórki na golenie przedłużać, żeby wnękę dosunąć do szkieletu. Opracowanie ma swoje błędy ale mimo to można skleić fajny model bez większego problemu. Zobacz mojego Ławoczkina i kilka innych na forach.
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#15 Post autor: Kroolo » 2007-11-23, 15:56

Obkleiłem poszyciem szkielet. Rozeszło mi się poszycie na łączeniu - klej już złapał i nie miałem jak tego skorygować, później się tym zajmę... Wnęki podwozia da się dosunąć do poszycia i tak umiejscowić - nie jest źle.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”