Nowy na forum, pierwszy model - Mig-29 z MM

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
randL
Posty: 26
Rejestracja: 2007-08-29, 13:44
Lokalizacja: Żyrardów

Nowy na forum, pierwszy model - Mig-29 z MM

#1 Post autor: randL » 2007-09-03, 09:48

Witam !

Jestem nowy na forum, więc chciałbym się przywitać i zaprezentować ukończony w 80% mój pierwszy model – Mig 29 z MM. Brakuje mu wszystkich detali, fotela pilota, rakiet oraz podwozia. Jest już przezroczysta osłona kabiny, niestety nie wiem jak wykonać zaokrąglone koła?

Do budowy zachęciła mnie wizyta w Muzeum na okręcie Burza w Gdyni. Początkowo chciałem skleić właśnie okręt, ale że w kiosku był akurat M29... I chyba pozostanę już przy myśliwcach:)

Niestety za późno odkryłem forum żeby dowiedzieć się o retuszu krawędzi czy nie brudzącym kleju BCG i model wygląda jak wygląda, choć i tak wydaje mi się, że jak na pierwszy raz to nie jest źle.. Miałem problem z za grubą tekturą i za gęstym, brudzącym butaprenem.

W załączeniu kilka fotek, niestety słabej jakości. Jak skończę to postaram się wstawić lepsze fotki.

Jestem uczestnikiem innych forum i musze wam pogratulować naprawę miłej atmosfery.

Czekam na konstruktywną krytykę i jednocześnie mam kilka pytań:

- czym pomalować gotowy model żeby go trochę zakonserwować a jednocześnie żeby się nie pokrzywił i mniej przypominał papier ?
- zakupiłem model F14 z MM z 2004 i arkusze nie są pierwszej świeżości – czym mam je pomalować przed sklejeniem?
- chciałbym kupić kartonowe F16 do sklejenia. Kolega z forum – rodzyn93 – zaproponował mi F16 z Hala – co to za wydawnictwo ? Lepsze niż MM ? I czy opłaca się za 15 pln ?


Kilka fotek mojej pracy:

http://i83.imagethrust.com/images/5xEq/ ... ge/01.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEr/ ... ge/02.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEs/ ... ge/03.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEt/ ... ge/04.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEu/ ... ge/05.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEv/ ... ge/06.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEw/ ... ge/07.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEx/ ... ge/08.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEy/ ... ge/09.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEA/ ... ge/10.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEB/ ... ge/11.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEC/ ... ge/12.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xED/ ... ge/13.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEE/ ... ge/14.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEF/ ... ge/15.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEG/ ... ge/16.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEH/ ... ge/17.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEI/ ... ge/18.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEK/ ... ge/19.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEL/ ... ge/20.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEM/ ... ge/21.html

http://i84.imagethrust.com/images/5xEN/ ... ge/22.html

http://i83.imagethrust.com/images/5xEP/ ... ge/24.html

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi!
Ostatnio zmieniony 2007-09-03, 11:47 przez randL, łącznie zmieniany 1 raz.

szkp
Posty: 215
Rejestracja: 2007-07-03, 14:58
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

#2 Post autor: szkp » 2007-09-03, 11:48

Hal- Haliński.
A co do F16, to zdjęcie mówi samo za siebie:
http://www.halinski.com.pl/modele/12.jpg

Awatar użytkownika
MikeS
Posty: 110
Rejestracja: 2006-11-22, 16:22

Re: Nowy na forum, pierwszy model - Mig-29 z MM

#3 Post autor: MikeS » 2007-09-03, 13:54

randL pisze:I czy opłaca się za 15 pln ?
Z tego co wiem to samoloty od Hala kosztują 25 zł, może nawet drożej. Wejdź na www.gpm.pl i zorientuj się w cenach.

Awatar użytkownika
arqs
Posty: 142
Rejestracja: 2007-01-16, 17:02
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: arqs » 2007-09-03, 17:17

Haliński to profesjonalna firma. może jednak lepiej się wstrzymać z takim wyborem, żeby nie było ci szkoda. proponuję zostać jeszcze przy MM, zresztą niektóre modele Mm nie są takie złe. proponuję także może jakieś łatwiejsze samoloty do sklejania, np. jakieś z IIWŚ. Powodzenia w rozwijaniu talentu.

Awatar użytkownika
partyzant
Posty: 200
Rejestracja: 2006-09-09, 08:09

#5 Post autor: partyzant » 2007-09-03, 20:33

Witaj Randl,
Po pierwsze bardzo mi trudno ocenić twój model Miga bo większość zdjęć nie nadaje się do obejrzenia ze względu na złą ostrość. Radzę zrobić kilka zdjęć i z nich dopiero powybierać te najlepsze i dopiero wrzucać je jako pokazowe. Jednak z tego co udało mi się obejrzeć to nie jest jeszcze źle jak na pierwszy model. Musisz go jednak jeszcze skończyć. Co do rad kolegów to zgodzę się z arqs żebyś pozostał przy modelach z MM i najlepiej potrenuj sobie jeszcze na samolotach z II wojny światowej. Na razie Halińskiego omijaj, a tym bardziej nie polecam F-16 od niego. Modele od Pana Halińskiego są bardzo skomplikowane i nawet doświadczeni modelarze mają problemy z ich poprawnym sklejeniem. F-16 był wydany w latach dziewięćdziesiątych i nie zawsze w tych modelach z tamtych lat pasowało tam wszystko. Gdzieś od 2002 modele wydawane przez Pana Halińskiego to już prawie pełen profesjonalizm i warto je mieć i kleić, ale tak jak wspomniałem raczej są one przeznaczone dla już bardziej zaawansowanych w dziedzinie klejenia modeli kartonowych.
Jeśli już chcesz skleić F-16 to z MM. Bardzo dobry model projektu Pana MIstewicza którego modele też w ciemno można sklejać nie martwiąc się o pasowalność. MM wydał kilka jego modeli w tym z II W.Ś.( Kate, Me-109G, PZL-11, Wilk). Te modele polecam dla początkujących.
Wspomniałeś klej BCG.Tym klejem trzeba się nauczyć kleić i tylko dla cierpliwych i już raczej doświadczonych. Klej dalej budziem lub np jakimiś poliuretanowymi lub polimerowymi(Hermol, Szewski). Możesz też wypróbować wikol lub Pattex, ale to wszystko już kwestia klejenia i wyrabiania sobie własnego zdania i warsztatu. Co do impregnacji przed i po klejeniu to tak, ale gotowej recepty raczej też ci nie podam bo co modelarz to każdy inaczej podchodzi do tego i używa różnych specyfików. Jedyna rada to czytaj relacje i próbuj specyfiki jakie inni używają , a z czasem sam dojdziesz co ci najlepiej pasuję.
Się rozpisałem .Czytaj i pytaj i klej,a z czasem sam dojdziesz do wszystkiego.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
randL
Posty: 26
Rejestracja: 2007-08-29, 13:44
Lokalizacja: Żyrardów

#6 Post autor: randL » 2007-09-04, 10:02

Dzięki za wszystkie odpowiedzi! To jednak odpuszczę sobie to F16 od Halińskiego...

A o co chodzi z tym klejem BCG, że tylko dla doświadczonych? W poradniku jest napisane ze klei wszystko i nie brudzi?

Tak, więc pozostaje kwestia, jakim lakierem pomalować gotowego Miga i jak zrobić okrągłe koła biorąc pod uwagę fakt, że to mój pierwszy model...

Awatar użytkownika
Glutation
Posty: 38
Rejestracja: 2007-06-20, 10:46
Lokalizacja: Łódź

#7 Post autor: Glutation » 2007-09-04, 17:39

Cześć randL,

Przede wszystkim witamy Cię na forum serdecznie :) Z tego co piszesz i pokazujesz, można śmiało wywnioskować, żeś rozsądny i mądry gość ;) Dlatego z miłą chęcią wtrące tu swoje przysłowiowe "trzy grosze".
Tak jak zauważyli koledzy powyżej tego postu, popracuj troszkę bardziej nad zdjęciami, bo rzeczywiście widać że kleisz Miga 29 ale tak dokładniej to nie wiadomo jak Ci to naprawdę wychodzi. Pstrykaj mu zdjęć ile wlezie w różnych ujęciach i zbliżeniach, potem wybierz tych kilka najlepszych (ostrych, prawidłowo oświetlonych, najlepiej na jednolitym tle - np. duży arkusz papieru, prześcieradło). Pomoże to znacznie w prezentacji Twojej pracy.
Jeśli to pierwszy model, to rewelacja i szczere gratulacje. Symetrię widać umiesz utrzymać, i formujesz nieźle elementy, a i nie brudzisz wszystkiego klejem strasznie. Jeszcze kilka modeli i zdobędziesz znaczne doświadczenie i sam zobaczysz jak Ci to ładnie będzie wychodziło, tylko musisz być systematyczny i cierpliwy.

Wracając do kwestii, którą poruszyłeś, czyli najpierw klej BCG.
Sam tego kleju używam dopiero od roku. Jest w rzeczy samej rewelacyjny w klejeniu kartonowych modeli. Rewelacyjność jego i inne pozytywne cechy polegają na tym, że:
-pozostawia przezroczystą/niewidoczną i bardzo mocną spoinę (może się lekko błyszczeć na kartonie pod światło)
-nie cuchnie okrutnie żadnym rozpuszczalnikiem organicznym - mogę się nim posługiwać pózno wieczorem w zamkniętym pokoju nie zasmradzając całego mieszkania i domowników
-w powiązaniu z powyższym, jest to klej wodny, czyli łatwo czyścić po nim narzędzia (np. pędzelek), ale za to nieumiejętnie go stosując (gruba warstwa na duży element) można z łatwością rozmoczyć i pofałdować po wyschnięciu każdy element
-jest tani jak barszcz ;) i znajdziesz go chyba w każdym hipermarkecie
Trudność posługiwania się nim polega jednak na tym, że jest wodnisty i trochę dłużej "łapie" - żeby złapać dobrze dwa, zwłaszcza małe elementy np. "na styk" wymaga trochę umiejętności i cierpliwości. Ci, którzy tego nie opanowali, klną bardzo na ten klej twierdząc, że nie da się nim kleić ;)
Z tym klejeniem wszystkiego, byłbym ostrożniejszy. Da się nim dużo, ale do klejenia na styk dwóch drucików lepiej jednak użyć cyjanoakrylowego (np. Kropelki).
Używaj na razie Butaprenu, to dobry klej, zwłaszcza, jeśli masz zamiar uczyć się kleić następne modele. Przyjdzie czas, to się przesiądziesz na inne kleje, wg własnego doświadczenia. Używając Butaprenu staraj się tylko jak najmniej brudzić nim model (np. przy łączeniu elementów kiedy wypływa, albo brudnymi palcami), bo to nieładnie wygląda po sklejeniu.
Jeśli chodzi o wykonanie kół:
Zgodnie z instrukcją modelu (zapewne) powinieneś skleić ze soba kilka krążków tektury o średnicy koła samolotu, tak, żeby uzyskać pożądaną grubość. Następnie z użyciem płaskiego pilnika do drewna i papieru ściernego o różnych grubościach musisz zaokrąglić krawędź Twojego przyszłego koła. Pamiętaj, żeby na koniec użyć drobniutkiego papieru - koło będzie gładkie. Na końcu szlifowania nasącz krawędź opony klejem typu cyjanopan/kropelka i oszlifuj na gładko, tak, żeby nie było żadnych kłaczków i paprochów. Na koniec pomaluj je czarną, matową farbką (może być zwykła plakatówka, choć na skorupkę z cyjanoakrylu musisz użyć gęstej farby, bo woda po niej będzie uciekać - efekt powinien Ci się spodobać. Możesz oczywiście użyć farbki modelarskiej, np. czarnej Pactry - wodna).
Jeśli chodzi natomiast o lakierownie, możesz kupić w sklepie modelarskim lakier błyszczący, matowy lub półmatowy i pomalowąć nim pędzlem cały model. Do kartonowego modelu, zwłaszcza gotowego lepiej użyć jakiegoś NIE na bazie wodnej (np. Humbrol). Przed sklejeniem natomiast możesz polakierować arkusze z częściami np. lakierem Domalux do drewna - wodny i błyszczący. Papier go wchłonie, trochę się zaimpregnuje (to w temacie zabazpieczania gorszej jakości arkuszy papieru) a po wycięciu części będziesz mógł nadal formować i sklejać model już nabłyszczony = po sklejeniu już polakierowany.
To oczywiście tak w skrócie :)
Generalna porada:
Czytaj fora modelarskie (np. www.sklejmy.com, www.konradus.com, www.kartonwork.pl) - znajdziesz tam mnóstwo relacji z budowy różnych modeli, częst także Twojego) i na pewno znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, dlatego, że były one po prostu poruszane już nie raz przez tego czy inego forumowicza. Te fora są kopalnią wiedzy, którą jeśli zastosujesz we własnej praktyce, sprawi w Twoich modelach cuda. Ja jestem na forach już 2 lata a ciąglę się uczę. ...ale ile sie dowiedziałem i nauczyłem ;)
Modele od Pana Halińskiego na razie rzeczywiście odłóż na później. Lepiej sklej coś następnego z MM, ale lepiej niż poprzednio i stosując od początku jakąś nową i nieznaną Ci technikę np. porządny retusz farbkami (mogą być zwykłe akwarele, tylko uważaj, żeby nie brudzić palcami wszystkiego dookoła).
Jest w MM dużo i ciekawych i ładnie wydrukowanych, a w miarę prostych modeli, coś się znajdzie. Zwłaszcza jeśli model wyszedł spod ręki jakiegoś znanego projektującego (reklamy nie będę robił, ale możesz także spróbować modelu samolotu ZERO wspomnianego wcześniej Pana Mistewicza - zarówno z MM, jak i z nowego wydawnictwa założonego przez tego autora - "Kartonowa Kolekcja". Jest tam ten sam samolot, nieco bardziej rozbudowany niż w MM, z ładną waloryzacją, na porządnym papierze. Myślę, że w sam raz.
Na komplikacje przyjdzie czas za kilka modeli...
To tyle ode mnie,

Pozdrawiam serdecznie
Łukasz

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2007-09-04, 23:41

randL pisze:- czym pomalować gotowy model żeby go trochę zakonserwować a jednocześnie żeby się nie pokrzywił i mniej przypominał papier ?
Proponuję matowy bezbarwny lakier w spray'u - do kupienia w markecie
Obrazek
randL pisze:- zakupiłem model F14 z MM z 2004 i arkusze nie są pierwszej świeżości – czym mam je pomalować przed sklejeniem?
Osobiście polecam nieco śmierdzący ale skuteczny Capon - maluję nim obustronnie element przed wycięciem z arkusza.
randL pisze: jak zrobić okrągłe koła
Piterski podał dobrą metodę: http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?p=6571#6571

Możesz też sprawić sobie taki trzpień i obrabiać koła w wiertarce.
Obrazek

Awatar użytkownika
randL
Posty: 26
Rejestracja: 2007-08-29, 13:44
Lokalizacja: Żyrardów

#9 Post autor: randL » 2007-09-05, 10:55

Wielkie dzięki ! Naprawdę świetne komentarze I dobre porady ! Powalczę z tymi kołami (na razie jestem na etapie szukania odpowiednio twardego i jednocześnie dającego się formować drutu do szkieletu zawieszenia) i wrócę na forum ze zdjęciami lepszej jakości już gotowego Miga 29 :-D

Ale to wciąga, normalnie non stop w głowie Mig i plan na F14 :-D

A tu praca, obowiązki i zawsze jest tak mało czasu na sklejanie... :-x

Awatar użytkownika
randL
Posty: 26
Rejestracja: 2007-08-29, 13:44
Lokalizacja: Żyrardów

#10 Post autor: randL » 2007-11-02, 00:46

Witam ! Oto kilka fotek skończonego Miga. Jak już pisałem jest to mój pierwszy model i uważam, że jak na pierwszy raz to prezentuje się całkiem fajnie. Sam zrobiłem przezroczystą osłonkę kabiny, fotel pilota od podstaw (ten z wycinanki składał się chyba tylko z 4 elementów i w ogóle nie przypominał prawdziwego) oraz okrągłe koła (fotki tego nie oddają, ale one naprawdę są okrągłe) Miałem z nim jeden poważny problem. Po sklejeniu chciałem go zabezpieczyć i zacząłem od spodu malować jakąś emalią do drewna. Efekt był taki, że model zaczął się rozklejać, wyszły jakieś przebarwienia, zaczął puszczać butapren no jednym słowem porażka. Model uratowało ponowne pomalowanie Caponem. Bardzo starałem się nie brudzić podczas klejenia a ta jeb#!#! emalia zniszczyła mi cały spód !

Teraz stwierdzam że ten Mig jest z dupy. Beznadziejne rozwiązania, słabo dopasowane elementy, mało części, za dużo uproszczeń: np. wspomniany fotel, brak wnęk na koła, tylko jedna para rakiet i tak można wymieniać i wymieniać ! Generalnie autor się nie postarał. Nikomu nie polecam tego Miga !

Kleje teraz F14 z MM. Wcześniej za radą kolegów nasączyłem arkusze Caponem. Wycina się i klei miodzio !!! Jest 1000 razy więcej części niż w Migu, wszystko super spasowane, model praktycznie sam się klei, odwzorowanie kabiny to po prostu poezja... Każdą część przed sklejeniem retuszuje, efekt dla mnie powalający. Wkrótce wrzucę nowe zdjęcia F14 bo te załączone są już nieaktualne. Aha F14 przy Migu to kolos ! Po F14 wezme się za Su 27 które na żywo jest o kilka metrów wieksze więc będzie jeszcze ciekawiej, ale to za jakiś rok przy obecnym tępie pracyJ


http://i82.imagethrust.com/images/3UuR/ ... age/1.html
http://i82.imagethrust.com/images/3UuS/ ... age/2.html
http://i82.imagethrust.com/images/3UuT/ ... age/3.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UuU/ ... age/4.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UuV/ ... age/5.html
http://i82.imagethrust.com/images/3UuW/ ... age/6.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UuX/ ... age/7.html
http://i82.imagethrust.com/images/3UuY/ ... age/8.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UuZ/ ... age/9.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UvE/ ... ge/10.html
http://i82.imagethrust.com/images/3UvF/ ... ge/11.html
http://i81.imagethrust.com/images/3UvG/ ... ge/12.html

Czekam na konstruktywne komentarze :-D Dziękuje i Pozdrawiam :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”