Retusz - co to ? jak go wykonywać ?

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Bartek268
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-16, 14:10
Lokalizacja: Bełchatów

Retusz - co to ? jak go wykonywać ?

#1 Post autor: Bartek268 » 2012-10-16, 14:18

Witam, mam takie może dość retoryczne pytanie związane z wykonywaniem retuszu. Chciałbym zasięgnąć fachowej opinii ludzi którzy stosują go od dawna. Czy retusz trzeba wykonywać jakimiś specjalnymi farbami ? czy można do tego użyć zwykłych farb plakatowych ? Czym go wykonywać ? zwykły pędzelek a może patyczek "do uszu" z watą ? No i na koniec jak poprawni go wykonać ? czy dobrze rozumiem że to malowanie krawędzi przed sklejeniem czy już po sklejeniu etc.
Z góry bardzo dziękuję za zainteresowanie, fachowe i wyczerpujące odpowiedzi oraz poświęcony czas na odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie Bartek

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2 Post autor: piter16 » 2012-10-16, 22:14

Tak, retusz to m.in. malowanie krawędzi części kolorem zgodnym z tym jaki ma ten element.

Podstawowa zasada to retuszowanie elementów przed sklejeniem, później można już tylko poprawić ewentualne niedociągnięcia lub ubytki.
Ja osobiście do retuszu używam wykałaczek, z początku może się to wydawać ciężkie i powolne nakładać odrobiny koloru na jakąś długą krawedź, ale to kwestia przyzwyczajenia. Co najważniejsze to to, że wykałaczki dają mam bardzo dużą precyzję.
Co do farb: jeśli umiesz dobrze dobierać kolory to plakatówki są bardzo dobrym wyjściem. Jeśli jednak jesteś leniwy możesz sięgnąć np. po pactre w słoiczkach, ale trzeba się liczyć z tym, że kolor nie będzie idealnie taki sam jak farby drukarskiej.
Farbka musi też być gęsta by nie przebijała się przezeń białość papieru, musi dobrze „kryć”.

Awatar użytkownika
scorpions
Posty: 1587
Rejestracja: 2008-02-17, 12:19
Lokalizacja: prawie Wrocław

#3 Post autor: scorpions » 2012-10-16, 22:53

Ja bym jeszcze do tego dodał , że z reguły ciężko jest trafić w idealny odcień , dobierając farbe jednego koloru ( bez mieszania ) , warto wtedy pamiętać , żeby nasz zbliżony kolor był jaśniejszy od tego na elemencie , gdyz wtedy "zginie w tłumie" , natomiast ciemniejszy zawsze będzie się wyróżniał.

Bartek268
Posty: 3
Rejestracja: 2012-10-16, 14:10
Lokalizacja: Bełchatów

#4 Post autor: Bartek268 » 2012-10-18, 07:14

Ale taki retusz to chyba dość praco i czasochłonne zajęcie, co prawda efekt jest, ale chyba znacznie wydłuża czas budowy modelu ?

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5 Post autor: piter16 » 2012-10-18, 07:59

W porównaniu z tym ile pracy i tak zajmuje sklejenie całego modelu jest to niewielka różnica. Oczywiście nikt do retuszu nie zmusza, ale dzisiaj chyba nie ma osoby, która by go nie stosowała. Poprostu bez retuszu model wygląda źle, wszędzie tylko białe krawędzie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”