Kilka słów o kalkomaniach i chemii

Poznajemy nowe techniki modelaowania, sklejania...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Kilka słów o kalkomaniach i chemii

#1 Post autor: Radzio65 » 2006-11-22, 12:48

W swojej relacji z klejenia Fokker napisałem :

Górny płat pomalowany na błyszczący czerwony (Tamiya). Płat jak płat, ale na zdjęciu chciałem pokazać nie wtajemniczonym , jak działa MikroSol na kalkomanie:

Obrazek

Wyraźnie widać jak kalkomania "owinęła się" na szczegółach konstrukcyjnych skrzydła.

To teraz kilka słów dla niewtajemniczonych a zainteresowanych :-)

Firma MicroScale produkuje 2 płyny wspomagające układanie kalkomanii.
Pierwszy z nich to MicroSet:

Obrazek

MicroSet (Setting - układający) pomaga pozycjonować kalkomanie na modelu. Nakładamy pędzelkiem cienką warstwę MicroSet'a tak, zeby kalkomania jeździła na nim jak na "poduszeczce". Nadmiar płynu ściągamy delikatnie husteczką higieniczną, watką na patyczku itp. MicroSet'a używam sporadycznie.

Drugi z nich to MicroSol:

Obrazek

U tu się dopiero zaczyna jazda dla ludzi o mocnych nerwach. Jak już mamy kalkomanię na swoim miejscu, smarujemy ją MicroSol,em za pomocą pędzelka. Kalkomania zaczyna się marszczyć, zwijać, robią się pęcherze, sprawia wrażenia jakby miała się rozlecieć na tysiące drobnych części (kalkomanie różnych producentów różnie reagują). Nic to jak mawiał Pan Wołodyjowski, czasami mimo tych efektów warto zakroplić pędzelkiem jeszcze jedną kroplę MicroSol'a. Bardzo ostrożnie. Uwaga! Każde nieostrożne dotknięcie kalkomanii potraktowanej tym płynem spowoduje nieodwracalne zniszczenie kalkomanii. Nie wolne próbować w tym czasie przesuwać kalkomanii w inne miejsce. Potem wystarczy poczekać aż płyn wyschnie. To może potrwać nawet do 2 godzin. W trakcie wysychania kalkomania zostanie naciągnięta jak na zdjęciu Fokkera.

Są takie płyny również innych producentów. Ja sprawdziłem tylko Decalfix firmy Humbrol. Wolę jednak MicroSet i MicroSol.

Są również kalkomanie, które nie reagują na płyny zmiękczające. Ja trafiłem na stare kalkomanie Academy, których nie ruszał żaden płyn.

Zdjęcia MicroSol'a i MicroSet'a ściągnęłem ze strony producenta - coś tam widać :-)

Awatar użytkownika
Pink Panter
Posty: 18
Rejestracja: 2013-03-05, 20:17
Lokalizacja: Hiszpania
Kontakt:

#2 Post autor: Pink Panter » 2013-04-04, 15:55

Dzięki wielkie, cennych informacji się tu dowiedziałem. Właśnie zaczynam "dekorować" model Wyverna, po raz pierwszy miałem użyć tych właśnie preparatów. Wygląda na to, że są one bardzo rozpowrzechnione, mieszkam w Hiszpanii i pierwsze preparaty do kalkomanii jakie mi zaproponowali w modelarskim to właśnie te, a widziałem je również w jakimś czasopiśmie francuskim.

:?: A tak a propos, znasz może jakiś sposób żeby nie było widać przezroczystych obwódek dookoła kalkomanii po polakierowaniu modelu na matowo?

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#3 Post autor: Radzio65 » 2013-04-15, 10:21

U ciebie już bardzo ciepło ..., fajnie :-)

Pomalować wcześniej cały model błyszczącym lakierem, potem kalkomanie, a potem matowy lakier na całość ( z wyjątkiem elementów które powinny być w modelu błyszczące).

Ale są wyjątki - w Camelu z Academy w 1:32 po podlaniu MicroSet-em , wcześniej przed położeniem kalki, film był prawie niewidoczny po położeniu. Nie malowałem błyszczącym lakierem i wyszło dobrze :mrgreen:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pink Panter
Posty: 18
Rejestracja: 2013-03-05, 20:17
Lokalizacja: Hiszpania
Kontakt:

#4 Post autor: Pink Panter » 2013-04-15, 16:50

A jaki lakier byś mi radził? Robię zawsze właśnie tak jak piszesz, ale z efektów nie jestem zbyt zadowolony. Może to jakieś skrajne przypadki, a może właśnie lakier nie taki jak trzeba? Używam lakieru błyszczącego akrylowego w spreju, marki Precisso.

PS. Ah, rzeczywiście, na zimno nie mogę narzekać 8-)

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Radzio65 » 2013-04-19, 20:35

Akrylowy Tamiya w słoiczku. Tamiya w spraju strasznie chlapie ...


Przeczytaj jeszcze z uwagą to http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=5458

rebamarvin
Posty: 1
Rejestracja: 2013-11-27, 12:37

#6 Post autor: rebamarvin » 2013-11-27, 13:09

Witam! Bardzo interesuje mnie modelarstwo. Kiedyś próbowałem sklejać samoloty lecz niestety kończyło się to tym, że był cały upaprany klejem lub nie mogłem przykleić jakiegoś szczegółu. Chciałbym prosić o poradę w moim co do mojego początkowania. Jakie przyrządy do tego zakupić i resztę. Do tej pory posługiwałem się klejem kropelką i modelem z pudełka. Mile przyjąłbym jakiś poradnik albo coś i przede wszystkim listę najpotrzebniejszych rzeczy do tego(klej, narzedzia itd.) Z góry dzięki :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki Modelarskie”