Strona 1 z 2

Tory kolejowe (samoróbka)

: 2008-01-12, 16:02
autor: bartek1333
Modelarstwem kolejowym za bardzo się nie interesuję, ale mam pytanie: Czy można samemu wykonać tory kolejowe? Jeśli mozna to proszę o odpowiedź w jaki sposób je zrobić. :->

Pozdrowienia!

: 2008-01-12, 18:14
autor: Kroolo
Chyba nikt nie zabrania wykonywania torów kolejowych, zwłaszcza takich malutkich w jakiejś skali - bo takie 1:1 to trudno w domu trzymać... ;-)

: 2008-01-12, 18:33
autor: bartek1333
Nie chodziło mi o pozwolenie na wykonywanie torów, tylko w jaki sposób można je wykonać samemu. Zatem proszę o dalsze odpowiedzi.

: 2008-01-12, 20:23
autor: Wicio
A nie taniej byłoby kupić?? A jeśli Cie to nie zadawala, proponuje przejrzeć prasę modelarstwa kolejowego lub fora kolejarskie. Napewno coś znajdziesz. :-)

: 2008-01-12, 22:33
autor: Kroolo
bartek1333, a co Cię konkretnie interesuje? Do czego ma służyć? Z czego to ma być? W jakiej skali? Moja szklana kula nie chciała mi podpowiedzieć :-?

: 2008-01-13, 01:20
autor: Marek
Aby samemu wykonać tory kolejowe należy mieć sporo kartonu. Wycinamy podłużne paseczki, które będą poprzeczne dla torów oraz sporej długości prostopadłościany o bardzo wąskich ściankach, które po złożeniu dadzą podłużne elementy torów łączące elementy poprzeczne.

: 2008-01-13, 11:43
autor: Czesio
Gdzieś w jakimś czasopiśmie widziałem jak zrobić do takich torów, aby je wyciskać z kawałka metalu po puszce od piwa.

: 2008-01-14, 16:56
autor: bartek1333
Kroolo odpowiadam Ci: Tory mają służyć do tego, by przejeżdżał po nich pociąg, skala: 1:48, z czego to ma być-z czegoś wytrzymałego po którym by mógł przejechać pociąg, ale zarazem prostego w obróbce.

Marek Tobie dziękuję za odpowiedź, na pewno spróbuję tej techniki.

Czesio Jak byś mógł to znajdź trochę więcej o tej puszce piwa.

Proszę Was o odpowiedź
POZDROWIENIA DLA WSZYSTKICH!

: 2008-01-14, 17:26
autor: Wicio
Hmm skala, 1:48 to powiedz mi coś więcej o tym pociągu, co to jest tzn czy to jest papierowy model czy plastikowa kolej (w miniaturce), ale jeśli tak to w praktyce jest tylko przyjęta skala 0 (1:45). Wtedy można zacząc kombinowac, bo mam p[pewien pomysł, ale przedstawię go po tym jak mi coś więcej na ten temat powiesz, no i czy Czesiowi uda się coś "wygrzebać" na temat robienia torów z puszki piwa.

: 2008-01-14, 17:55
autor: bartek1333
Wicio powiem Ci, że ten model koleji (narazie mi się nie spieszy), gdy będe go wykonywał to chyba od podstaw zacznę (będzie jeżdził po małej makiecie), a więc ze wszystkiego co się "napatoczy na rękę".

Powiedz ten pomysł co go masz :-D

: 2008-01-14, 20:24
autor: Wicio
Akurat troszkę zajmuje sie modelarstwem kolejowym, można by kupić parę odcinków torów w skali O (1:45), a następnie tory rozebrać i ułożyć na własnych podkładach, bo przecież skala 1:48 będzie mieć inną szerokość osi lokomotywy, może to być różnica kilku mm (tak na oko), jeszcze czegoś takiego nie robiłem przyznam sie bez bicia. Ale można poeksperymentować.

A tak z ciekawości będzie to parowóz czy elektryczny skład no i czy z PKP czy DB czy może jakiejś innej kolei. I jeszcze jedno w jakiej epoce (okresie) wykonujesz makietę??

: 2008-01-15, 19:33
autor: bartek1333
Planuję zrobić makietę parową (ok. XIX-XXw.). Będą po niej jeżdziły parowozy (napęd elektryczny, kształt tylko lokomotywy), wagony pasażerskie, z przodu za lokomotywą wagon z węglem do kotła. I tak to się będzie mniej więcej przedstawiało.

Właśnie kończe tory sposobem Marka. Za chwilę prześle zdjęcia. :lol:

: 2008-01-15, 20:43
autor: JerzyJ
były takie książki kiedyś, sam zrobię albo zrób sam, takie tam różne rzeczy do zrobienia, sam mam osobiście dwie części, gdzieś, gdzieś na półce w piwnicy... jeżeli naprawdę cię to interesuje napisz na pw, lepiej na maila ([email protected]) to zorbie skany i je wyślę
opisane jest tam naprawdę wszystko jak zrobić mini kolej, może nie dokońca z zachowaniem skali ale każdy modelarz wie jak z tego wybrnąć
do torów jest pokazana praska, do wyginania giętarka, urządzenia proste do wykonania zwłaszcza w dobie dostępności usług frezerskich (chociaż autor wykonał wszystko jak Adam Słodowy, za pomocą cyrkla, rysika dwóch pilników młotka i nożyczek)
ale musisz sie uzbroić w cierpliwość bo chociaż u mnie z obsługą komputera jest jako tako to brak czau może sprawić opóźnienia w odszukaniu książek

: 2008-01-15, 21:12
autor: Wicio
bartek1333, sorry że sie tak czepiam, ale dlaczego wybrałeś tak wielką skale???

Wybrałeś ciekawy okres, ale ja wole momenty przed drugą woja światową :-D

Tylko mi nie odpisałeś, to ma być polska kolej??

: 2008-01-15, 21:26
autor: bartek1333
Co do skali sorki, ale brałem na oko :oops: .W sumie przed II wojną światową to ciekawy też okres jest, zastanowie się. To ma być polska kolej.

A jaką byś mi proponował skalę?