Prośba o poradę przy zakupie pierwszego czołgu.

Cała teoria i pytania techniczne

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

Prośba o poradę przy zakupie pierwszego czołgu.

#1 Post autor: trav3rs » 2011-12-11, 16:17

Witam.
Jest to mój pierwszy post na tym forum. ;-)
Mam niewiele doświadczenia w sklejaniu, ale obecnie przyswajam sobie wiedzę teoretyczną korzystając z rad doświadczonych modelarzy (relacje z budowy, poradniki itp.). Jako brzdąc zajmowałem się samolotami (z różnymi wynikami końcowymi :oops: ). Teraz, po prawie dziesięcioletniej przerwie, chciałbym powrócić do swojego hobby.

1) Jako, że pasjonują mnie czołgi okresu II Wojny Światowej noszę się z zamiarem kupna modelu od Italeri. Chodzi o Tygrysa Ausf. E/H 1 (nr. 0286)(http://www.mojehobby.pl/Italeri-Tiger-I ... 13050.html )
Czy ktoś może miał z nim do czynienia? Jest on wart swojej ceny i nada się jako pierwszy model czołgu dla nieopierzonego nowicjusza? Głównie chodzi mi o to czy jest sklejalny i dobrze spasowany. Bo z tego co widzę w komentarzach sklepu to zdania są podzielone. Czołg ma posłużyć głownie jako poligon doświadczalny dla technik malarskich, choć w przypadku końcowego sukcesu, chciałbym go wstawić na dioramę.

2) Jeśli ktoś miałby inną propozycję to rozważam modele do ~80 złotych (+/-), które zamierzam wykonać z elementów zawartych w boxie (tzn. bez waloryzacji elementami fototrawionymi i żywicami). Zależy mi, żeby były to czołgi w malowaniu pustynnym DAK, w skali 1:35. Najlepiej Tygrysy i Pz. Kpfw IV lub III. Mogą być Italerki, Revelle, ale z góry uprzedzam, że odrzucam Airfixa ze względu na traumę z nim związaną. :evil: Dragona, Tamiya'e i Hesegawę początkowo dyskwalifikuję ze względu na cenę (ale potem - kto wie :mrgreen: ). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że model w założonym przedziale cenowym nie będzie doskonały, ale wolałbym, żeby praca nad nim nie była drogą przez mękę.

3) Poza tym chciałbym też spróbować sklejania figurek. Na początek wybrałem taki zestaw Tristara: (http://www.mojehobby.pl/Tristar-German- ... 73955.html). Co sądzicie? Może macie jakieś alternatywy? Początkowo chciałbym poćwiczyć na załodze czołgu (oczywiście mowa o pancerniakach z Afrika Korps). Dobrze by było, aby zestaw nie był z "gumowego" plastiku, z którego odłazi farba, ale równocześnie, żeby cena nie była zaporowa.

4) Co do kwestii malowania - nie posiadam aerografu i używam pędzli oraz farb Pactra i Phoenix Acrylic (dla artystów). Przy tym modelu mam jednak zamiar po raz pierwszy skorzystać z farb Vallejo, farb olejnych oraz pigmentów.

Wszelkie sugestie mile widziane. Prosiłbym o szybki odzew. ;-)
Pozdrawiam serdecznie
Trav3rs

HUBERT
Posty: 195
Rejestracja: 2010-06-26, 20:19
Lokalizacja: Witkowo

#2 Post autor: HUBERT » 2011-12-11, 16:49

Witam
Co do modelu italeri ma dobrej klasy części i nie trzeba zbytnio szpachlować. Mi osobiście podoba się ten model sam mam zamiar go kupić Tobie też polecam :-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Twitch
Posty: 629
Rejestracja: 2011-03-16, 19:48
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Kontakt:

#3 Post autor: Twitch » 2011-12-11, 18:18

Witam
Co do samego modelu Tygrysa od Italeri odbiega on nieco merytorycznie i troszeczkę pracy przy nim jest. Dla początkującego modelarza to ja bym jednak zaproponował coś od Dragona... kończę już drugi model z tej firmy i w jednym z nich ze względów estetycznych poszła wręcz kapka szpachli... skleja się samo.
Co do modelu jaki wybrać to ja bym zaproponował może mniej chuczne modele jak Tygrys.
Dragon 1:35 Flammpanzer III (F-1) (9017)
A to jest bardzo fajny model... ostatnio kolega go sklejał... jest dużo dodatków i bardzo przyjemne sklejanie
Dragon 1:35 Pz.Kpfw. I Ausf. A (6289)

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#4 Post autor: trav3rs » 2011-12-11, 23:44

@Hubert
Dzięki za odpowiedź. ;-)
@Twitch
Powiem Ci, że bardzo mnie zainteresował ten Pz.Kpfw I. Wydaje się być ciekawą alternatywą dla masowo sklejanych Panter i Tygrysów. Zasięgnąłem trochę informacji (m.in z armoramy, pwm i plasticbattle) i coś wydaje mi się, że podejmę wyzwanie. Widzę, że to model z wyższej półki za niezbyt wygórowaną cenę. Trzeba będzie się postarać, żeby nie popsuć takiej ładnej maszyny. 8-)
Tylko trochę obawiam się tych gąsek (Magic Tracks). Trudno się je składa?
Dzięki za cynk
Pozdrawiam
Trav3rs

Awatar użytkownika
Twitch
Posty: 629
Rejestracja: 2011-03-16, 19:48
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Kontakt:

#5 Post autor: Twitch » 2011-12-12, 00:28

Ogrom ogniwek może przerazić ale obserwując zdjęcia gotowego modelu lub historyczne można bardzo ładnie je dopasować. A składanie magic track'ów jest bardzo przyjemne... łączysz sobie jakąś ilość ogniwek i dopasowujesz do układu kół a potem delikatnie klejem zabezpieczasz żeby się nie rozpadły.

Awatar użytkownika
Twitch
Posty: 629
Rejestracja: 2011-03-16, 19:48
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Kontakt:

#6 Post autor: Twitch » 2011-12-13, 19:18

Zdecydowałeś się na coś ??

HUBERT
Posty: 195
Rejestracja: 2010-06-26, 20:19
Lokalizacja: Witkowo

#7 Post autor: HUBERT » 2011-12-13, 21:16

No właśnie????

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#8 Post autor: trav3rs » 2011-12-13, 23:29

Witam
Zdecydowałem się na Twoją propozycję Twitch i zamówiłem Pz.Kpfw I. Szukam teraz materiałów na jego temat, a w najbliższym czasie lecę dobrać farbki i kupić suche pastele. Mam zamiar wykonać wersję zaproponowaną przez producenta tj. czołg 5 Lekkiej Dywizji (Libia 1941).
Zastanawiam się tylko nad farbą podkładową. Nada się szara Pactra? Czy lepiej zainwestować w jakąś w sprayu? Jeśli tak to jaką? Wyczytałem, że czołgi dostarczane Afrika Korps były pomalowane standardowo kolorem Panzer Grau i dopiero na miejscu malowano kamuflaż pustynny.
Czyli podkład robić szary, a jako kolor bazowy dać odcienie piaskowego?
Jak tylko zacznie się przerwa świąteczna zabieram się do roboty i tworzę temat warsztatowy. :-D
PS.Sprawiłem sobie też taki zestaw (http://plastmodel.pl/p/24/1171/dragon-1 ... gurki.html ) ,żeby w późniejszym czasie przetestować sklejanie i malowanie figurek.
Pozdrawiam
Trav3rs

Awatar użytkownika
RysiuMajster
Posty: 421
Rejestracja: 2010-08-29, 20:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9 Post autor: RysiuMajster » 2011-12-14, 00:23

Witam
Co do podkładu to nie polecam pactry lepiej zakupić jakiś podkład akrylowy do zderzaków w sprayu ja używam takowego od początku przygody z modelarstwem i jestem z niego bardzo zadowolony.
Tak czołgi DAK były malowane na miejscu a dostarczane w kolorze panzergrau (polecam lekturę najnowszego numeru Super Model tam jest relacja z budowy tego czołgu)

Pozdrawiam

trav3rs
Posty: 144
Rejestracja: 2011-12-03, 17:37

#10 Post autor: trav3rs » 2011-12-25, 14:13

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i zapraszam do tematu warsztatowego: http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=5370
Pozdrawiam
Trav3rs

Burbon
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-26, 11:17

#11 Post autor: Burbon » 2011-12-26, 11:20

Witajcie!

Chcę skleić pierwszy model. Mam na oku dwa, które kolejno po sobie będę wykonywał.
http://hobby-model.pl/italeri-0001-spit ... b-172.html
http://www.hobbysta.pl/man-tga-naczepa- ... -5796.html

Czy są dobre dla początkującego?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kwestie Teoretyczne”