Model drukowany

Wszystko inne... poprostu free style

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Modelarz daniel
Posty: 74
Rejestracja: 2013-04-25, 19:14
Lokalizacja: Bojszowy

Model drukowany

#1 Post autor: Modelarz daniel » 2014-01-28, 13:06

Nie wiedziałem za bardzo gdzie ten temat wstawić więc wstawiłem go tutaj. Mam pytanie. Wiadomo, że w internecie jest wiele udostępnionych modeli z różnych wydawnictw. Takiego modelu nie wolno wystawić na żadnych zawodach, ponieważ jest drukowany. I teraz jest pytanie. Jeżeli taki model się pomaluje, dorobi jakieś szczegóły itp. można go wystawić na zawodach?

wojtus
Posty: 9
Rejestracja: 2010-07-28, 10:22
Lokalizacja: Justynów k. Łodzi

#2 Post autor: wojtus » 2014-01-28, 23:29

Czołem,

Po trochu nie rozumiem Twojego rozumowania, ale jeśli ściągniesz model jakiegoś wydawnictwa, jak pomalujesz model to dalej jest on sklejony z PIRACKICH skanów. Możesz kleić model ze skanów pod warunkiem posiadania oryginalnej wycinanki.

Druga część, są modele udostępnione za darmo, ich nikt Ci nie zabroni wystawiać.

Przykładowe miejsca gdzie znajdziesz freemodele:

Sklejmy.com

Modele Fanatyka Kartonu

itd. itd. itd....

Modelarz daniel
Posty: 74
Rejestracja: 2013-04-25, 19:14
Lokalizacja: Bojszowy

#3 Post autor: Modelarz daniel » 2014-01-29, 10:20

Chodziło mi o te modele które są np. na chomikuj.pl. Dziękuję za odpowiedź i mam jeszcze jedno pytanie. Powiedział pan że mogę taki model wystawić pod warunkiem że mam oryginalną wycinankę. Mam kilka modeli na których zaczynałem przygodę z modelarstwem i nie wyglądają zbyt dobrze, a mam zachowane z nich tylko okładki. Czy mogę więc taki model wydrukować, skleić jeszcze raz i bez żadnych konsekwencji je wystawić?

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#4 Post autor: Kroolo » 2014-01-29, 13:51

Zapytaj organizatorów konkursu czy dopuszczają taką możliwość.

Modelarz daniel
Posty: 74
Rejestracja: 2013-04-25, 19:14
Lokalizacja: Bojszowy

#5 Post autor: Modelarz daniel » 2014-01-29, 16:14

Chodziło mi raczej o to czy ktoś się już z taką sytuacją spotkał, ale dziękuję za odpowiedzi

wojtus
Posty: 9
Rejestracja: 2010-07-28, 10:22
Lokalizacja: Justynów k. Łodzi

#6 Post autor: wojtus » 2014-01-29, 23:44

W kwestii skanów, poczytaj w tym wątku

Co do wystawienia modelu na konkursie, to generalnie decyduje tutaj regulamin , oraz organizatorzy konkursu.

Np. Fragmenty z regulaminu Konkursu w Przeciszowie
5. POSTANOWIENIA OGÓLNE
a). Udział biorą modelarze indywidualni, modelarnie, kluby modelarskie.
b). Do Konkursu przyjmowane są modele wykonane własnoręcznie z oryginalnych wycinanek polskich i zagranicznych oraz pobrane ze stron internetowych producentów wycinanki.
W przypadku wątpliwości co do autorstwa zgłoszonego modelu Organizatorzy przewidują przeprowadzenie rozmowy wyjaśniającej z zawodnikiem."
Czyli model taki raczej nie kwalifikuje się żeby go wystawić, ale sądzę że jeśli byś skontaktował się z Organizatorem, to uzyskał byś zgodę na start :)

Wtedy pozostaje tylko sprawa kategorii, jeśli pozostawiasz bez zmian, tj. drukujesz kolorowe arkusze i kleisz, to kategoria Standart. Jeśli byś model malował, dokładał elementy, to kategoria Open zgodnie z tą częścią regulaminu:
4. KLASYFIKACJA MODELI
Modele zostaną ocenione w klasie STANDARD oraz w klasie OPEN (waloryzowane).

Poprzez klasę standard rozumiemy modele sklejone prosto z wycinanki, które zachowują oryginalne malowanie zaprezentowane w wycinance z możliwością użycia retuszu odpowiednio dobranymi kolorami farbek. Dopuszcza się możliwość użycia elementów fototrawionych, tj. relingi, trapy, anteny oraz metalowe lufy, owiewki wytłoczone z folii, nici, żyłki, czy elementy wycinane za pomocą plotera laserowego. Dopuszcza się wewnętrzne usztywnienie kadłubów okrętów za pomocą pianki, tektury ale w sposób nie naruszający zewnętrznego poszycia kartonowego.
Poprzez klasę open rozumiemy modele sklejone z wycinanki, modele z internetu, modele wycięte w całości ploterem laserowym oraz modele budowane od podstaw (głównym materiałem jest papier), w których dopuszcza się wszelkie modyfikacje poszycia (szpachlowanie, malowanie poszycia zewnętrznego modelu, dodawanie elementów elektronicznych, mechanicznych, elementów fototrawionych, tłoczonych, toczonych, wyciętych za pomocą plotera laserowego, itd.).

W przypadku modeli waloryzowanych, w karcie zgłoszenia prosimy podać zmiany w stosunku do oryginalnej wycinanki, a jeśli to możliwe - załączenie dokumentacji zdjęciowej. Modele w każdej klasie zostaną ocenione w przypadku zgłoszenia nie mniej niż 3 modeli. W przypadku mniejszej ilości zostaną połączone grupy wiekowe (dotyczy klasy Standard).
Chociaż temat Open/Walorka to grząski temat i nie jest tak prosto znaleźć jedną, wspólną granice :)

Mam nadzieję że pomogłem
pozdro, W :)

P.S. Na pana trzeba mieć wygląd :-P Tutaj jesteśmy kolegami ;)

Modelarz daniel
Posty: 74
Rejestracja: 2013-04-25, 19:14
Lokalizacja: Bojszowy

#7 Post autor: Modelarz daniel » 2014-01-30, 12:58

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :-) . Jeszcze dość krótko jestem w modelarstwie z tond wątpliwości

wojtus pisze:Na pana trzeba mieć wygląd :-P Tutaj jesteśmy kolegami ;)
P.S. Dziękuję ;-)

Shan_com_pl
Posty: 53
Rejestracja: 2014-05-02, 16:56

#8 Post autor: Shan_com_pl » 2014-09-23, 12:46

Szczerze mówiąc to nie spotkałem się jeszcze z tym aby dopuszczono skopiowany model ze swoimi wstawkami czy malowaniem,to jest z góry odrzucane bo wykonujesz juz czyjąś kopie którą ściągnąłeś.

kalinabors
Posty: 9
Rejestracja: 2015-01-02, 16:52

#9 Post autor: kalinabors » 2015-01-02, 16:54

Też się z tym nie spotkałem.

Shan_com_pl
Posty: 53
Rejestracja: 2014-05-02, 16:56

#10 Post autor: Shan_com_pl » 2015-04-03, 08:26

Pytanie o czym może to świadczyć,,bo na pewno nie najlepiej o samych organizatorach i czy ten sam problem będzie się powtarzał również w przyszłości,mam nadzieję ze nie.

Natrubes
Posty: 1
Rejestracja: 2015-10-06, 09:17

#11 Post autor: Natrubes » 2015-10-06, 09:19

Jestem ciekaw kiedy wejdzie takie coś jak profesjonalne laserowe cięcie blach i będziemy składać modele metalowe jakieś :D To już wyższa szkoła jazdy jak dla mnie.

orklase
Posty: 3
Rejestracja: 2017-02-06, 12:48
Kontakt:

#12 Post autor: orklase » 2017-02-06, 12:49

Chyba ciężko byłoby taki model złożyc...

ptonkas
Posty: 5
Rejestracja: 2017-02-09, 14:39
Kontakt:

#13 Post autor: ptonkas » 2017-02-09, 14:40

Też mi się tak wydaje.
Ostatnio zmieniony 2017-02-09, 18:45 przez ptonkas, łącznie zmieniany 1 raz.

ormah45
Posty: 5
Rejestracja: 2017-02-21, 00:18
Kontakt:

#14 Post autor: ormah45 » 2017-02-21, 00:20

a może wcale nie tak ciężko

dziobak
Posty: 68
Rejestracja: 2010-07-08, 15:37
Lokalizacja: szczecin

#15 Post autor: dziobak » 2017-05-21, 11:30

Oj chyba nie ciężko. Modele drukowane już potrafią latać w powietrzu. Wystarczy wejść na fora rc samolotowe i popatrzeć na latające drukarki. Ba ,na stronach z planami rc można znaleźć całe plany łącznie z programem do wydruku modelu. Żadna nowość. Dziś drukarki 3D są robione przez modelarzy RC jak kiedyś frezarki CNC. Modele robi się szybciej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Free Style”