Pomniejszanie fotek.

Wszystko inne... poprostu free style

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

Pomniejszanie fotek.

#1 Post autor: Kroolo » 2006-08-06, 10:45

Hej! Nie wiem czy w dobrym dziale ale przeniosłem prostacką metodę pomniejszania zdjęć:

Najpierw proponuję ściągnąć darmowy programik-przeglądarkę o jak się okazuje wielu możliwościach:

http://irfanview.com/

możemy również ściągnąć polski plik językowy:

http://www.irfanview.net/lang/polski.zip.

Po uporaniu się z tymi czynnościami otwieramy w IrfanView nasz obrazek, Wybieramy opcję "Image" ("Obraz" ) --> "Resize/Resample" (Zmień rozmiar obrazka" ), skrót ctrl+R i w grupie "Set new size" ("Nowy rozmiar" ) ustalamy jakiś rozsądny rozmiar naszego zdjęcia. Po kliknięciu w OK zauważymy że nasz obrazek jest już pomniejszony do zadanych rozmiarów lecz również widać pogorszenie jakości i rozmycie, którego pozbędziemy się wybierając pozycję z menu Image ("Obraz" ) --> Sharpen ("Zwiększ ostrość" ) , skrót to shift+S, teraz powinno być wyraźniejsze.

Aby mniej cennych kB zajmowała nasza fotka możemy zmienić kompresję przy okazji zapisywania:

klikamy "File" ("Plik" ) --> "Save As..." ("Zapisz jako..." ) skrót to literka S , uważajmy coby nie nadpisać oryginalnego zdjęcia, i mamy tam suwaczek ustalający nam kompresję, coś koło 80 powinno wystarczyć, najlepiej samemu dobrać to eksperymentalnie... Możemy tam zaznaczyć jeszcze "Save as progressive jpg" ("Zapisz jako progresywny jpg" ).

Jakoś przydługi ten mój intruktaż ale metoda jest szybciutka i prościutka: w praktyce to tylko kilka kliknięć lub stuknięc w klawisze. Programik polecam ze względu na jego możliwości przeglądarki, szybkość działania no i dlatego że jest darmowy smiley

Jakby coś niejasnego to proszę dać znać!

Awatar użytkownika
panpanek
Posty: 62
Rejestracja: 2006-08-02, 22:59
Lokalizacja: Piastów k. W-wy

#2 Post autor: panpanek » 2006-08-06, 22:42

Ja posiadam świetny program do precyzyjnego pomniejszania zdjęć. Dostałem go razem z urządzeniem wielofunkcyjnym HP. Jesli macie takowy produkt, to program nazywa się "HP Photo & Imaging". Wpisuje się ilość pikseli, centymetrów bądź liczbę wyrażoną w procentach do jakiego stopnia chce się pomniejszyć (powiększyć) zdjęcie i fotografia zmniejsza (zwiększa) się z zachowaniem proporcji.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2006-08-06, 22:43

dokładnie takie opcje posiada wspomniany IrfanView :-)

Awatar użytkownika
kl-9
Posty: 164
Rejestracja: 2006-08-02, 21:40
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz/ Kraków

#4 Post autor: kl-9 » 2006-08-07, 09:56

irfanview też ma funkcje pomniejszania do procentu orginału Plik/Pzretwarzanie wsadowe/opcje zaawansowane
Ps. Po co wymieniać kto jaki ma program ja też mam irfanwiew i co z tego tu miały być sposoby kadrowania zdjęć ;-)
EDIT sorry chciałem powiedzieć zmniejszania rozmiaru a napisałem kadrowania
Ostatnio zmieniony 2006-08-07, 14:26 przez kl-9, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany

Wróć do „Free Style”