Zdjęcia, plany ORP "Ryś"

Dokumentacje "pływadeł"

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Qwark
Posty: 357
Rejestracja: 2008-03-09, 19:34
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Zdjęcia, plany ORP "Ryś"

#1 Post autor: Qwark » 2010-03-15, 20:18

"Ryś" ale nie ten :-P . Chodzi mi o zdjęcia trałowca projektu 254M o numerze 611. Dlaczego akurat ten? Wiele lat służył na nim mój ojciec, a i ja jako pasażer odbyłem dwa rejsy. Teraz chciałbym go zbudować w oparciu o MM 11-12/1980. Nie będę poprawiał ewentualnych błędów kadłuba, zależy mi na możliwie wiernym odtworzeniu jego wyposażenia. Zdjęcia innych trałowców tej klasy będą mało przydatne ponieważ poszczególne jednostki nieco się różniły. Niektóre typu 254M miały żurawiki na rufie i maszty takie same jak typu 254K, na obu typach były stosowane trzy różne typy wind trałowych. Ponadto 611 żurawik miał umieszczony w osi kadłuba. Szczegóły które mnie interesują to maszt, winda trałowa, miotacze bomb głębinowych oraz rozmieszczenie uzbrojenia. Właśnie uzbrojenie p-lot jest dla mnie niejasne chociaż trochę się tym bawiłem :mrgreen: . Więc część byłej załogi którą znam twierdzi że 611 był uzbrojony w cztery stanowiska wkm, część że przez pewien czas miał cztery stanowiska działek 25mm. Z resztą sobie poradzę. Chyba. Za ewentualną pomoc dziękuję.

gonzo48
Posty: 1
Rejestracja: 2010-04-13, 23:39
Lokalizacja: Szczecin

#2 Post autor: gonzo48 » 2010-04-14, 01:01

Witam i pozdrawiam!!Ja również poszukuję planów trałowca typu 254M.Na stare lata zachciało mnie się zbudować model tego okrętu z przyczyn sentymentalnych.Pierwszą próbę podjęłem w szkole podst. w latach 1967-68.Wtedy plany modelarskie trałowca 254K były publikowane w miesięczniku MORZE.Obecnie n-ry tego miesięcznika są publikowane w necie przez firmę MAGAMAR.Narazie do n-ru9/1966. Budowy modelu wtedy nie dokończyłem , a kilka lat póżniej wylądowałem na trałowcu bazowym 254M o numerze burtowym 609.Trałowce bazowe 254K były trzy -601/602/603/ czyli pierwsza grupa.Pozostałe trałowce-druga i trzecia grupa/604 do 612/były typu 254M.Różniły się wyposażeniem pokładowym i uzbrojeniem.Typ 254K był uzbrojony w 4x2 Wkm kal.14,7mm, a 254M 2x2Wkm i 2x2 armaty kal.25mm.Pierwsza grupa miała na rufie żurawiki, a pozostałe miały dzwig elektryczny i większe windy trałowe.Inne były miotacze bomb głębinowych i inne silniki główne.Pierwsza grupa miała śruby okr.stałe. a pozostałe miały śruby o nastawnym skoku.Proszę o kontakt w przypadku zdobycia planów,bo ja czekam teraz tylko na publikację kolejnych numerów MORZA.Zależy mi na przekroju owręża, bo rzuty z boku i z góry można znależdz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Statki i Okręty”