budowa samolotu rc

Swobodnie latające, na uwięzi...

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

budowa samolotu rc

#1 Post autor: bedway » 2011-12-07, 20:46

mam bardzo ważny problem buduje a właściwie mam zamiar budować samolot- na razie są naszkicowane wszystkie części na kartkach (wymiary to 100cm długości na 130 cm rozpiętości) i mam pytanie, żeberka mojego samolotu są dosyć grube(wysokie) i nie wiem czy się sprawdzą w lataniu,najdłuższe ma długość 30 cm i wysokość 6,5cm (w najgrubszym punkcie 7cm od początku żeberka a na 1 cm ma już szerokość 3,5 cm i schodzi do 0cm na końcu ) a reszta jest proporcjonalna do tego żeberka, a jak widziałem inne żeberka to przy takiej długości by miały szerokość ok. 3,5 albo 4,5cm, i się boje że to będzie miało kiepską aerodynamikę, co o tym sądzicie? proszę pomóżcie, nawet jak się na tym nie za bardzo znacie
Ostatnio zmieniony 2011-12-07, 21:20 przez bedway, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#2 Post autor: daniello » 2011-12-07, 21:06

No więc po pierwsze skąd masz te plany? Sam rysowałeś? Masz doświadczenie?
Cięciwa profilu wydaje się przy rozp. 30 cm zbyt duża, jednak w modelach rc zdarzają się takie "ustroństwa", które jednak latają. Przykładem może byc moja LazyBee (chyba tutaj na forum tez jest relacja).

I jeszcze jedno- jaki to model, jaki to profil?

Pomogę Ci dobrać profil, ale pisz na pw.

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#3 Post autor: bedway » 2011-12-07, 21:11

plany sam rysowałem, na samolotach rc znam się średnio ale bardzo dobrze znam się na inżynierii i normalnych samolotach i zdecydowanie na podstawie sundowner'a. dzięki za odp. i jeszcze średniopłat 3D

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#4 Post autor: bedway » 2011-12-07, 22:23

ma wyglądać takObrazek

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#5 Post autor: daniello » 2011-12-07, 22:55

Zdecydowanie skrzydło jest przekombinowane.

Co do sundownera i modeli tego typu- daj na profil NACA 63A bodajże 8 % grubosci przechodzące w 10 % na końcówkach- zwichrzenie aerodynamiczne. Wtedy z pewnością poleci, będziesz zadowolony, z tym że taki model wymaga sporych umiejętności. Musisz mieć wyrobione ruchy bezwarunkowe, czyli gdy model leci na plecach, czy do Ciebie- nie zastanawiasz się, czy stery reagują "na odwrót".

Ogólnie na pierwszy rzut oka:
-statecznik poziomy jest według mnie zbyt długi (chodzi o jego rozpiętość);
-końcówki skrzydeł powinny mieć większą cięciwę, przy kadłubie zaś cięciwa mniejsza.
I koniecznie, jeśli chcesz mieć skrzydła zwężane przy końcach- nie dawaj prostej krawędzi natarcia, tylko zrób skrzydła zwężane od natarcia i spływu.

Kadłub z kolei wydaje się zbyt cienki- poszerz go troszkę.

A tak z ciekawości- wszystko robisz samemu? Jaki planujesz dać kąt natarcia skrzydeł?
Ja miałem model ten produkować w formie praktycznie pełnego laminatu, jednak brak czasu chwilowo uniemożliwia dokończenie projektu prototypu.

To takie moje uwagi- nie musisz się nimi sugerowac. :mrgreen:

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#6 Post autor: bedway » 2011-12-07, 23:38

dzięki za uwagi na pewno wykorzystam tą o rozpiętości steru wysokości- "utnę" tą część u góry statecznika bo to jest bardziej do akrobatów a ja wolę coś do szybkiego latania i kadłub chcę aby był węższy niż normalnie

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#7 Post autor: daniello » 2011-12-08, 12:39

Zeby się nie powtarzać napiszę tutaj. W dziale "projektowanie" zauważyłem, że Twoja wersja Sundownera ma osiągać 400km/h :-o Nie chcę tutaj o niczym przesądzać, ale dla modelu tego typu to astronomiczna wartość. 200-250km/h to prędkości do osiągnięcia, więcej może być problem. Jednak by "przyspieszyć" model- ja zrobiłbym to w ten sposób, że wstawiłbym na skrzydło profil NACA serii 63 ale nieco cieńszy- o grubości załóżmy 6,5 % przechodzące w 8 na końcówkach. Skrzydła przy kadłubie zwęziłbym dodatkowo tak, że cięciwa mialaby ok. 23cm. Statecznik poziomy płytowy- bez żadnego profilu. No i najważniejsze- całość MUSI być przy takich prędkościach ultramocna- najlepiej pomyśleć o włóknie węglowym. Wagą nie masz się co przejmować- skoro chcesz latac szybko, bo cięższy model= szybszy model.

Co do elektroniki- serw, regulatora czy silnika- waga jest tutaj sprawą kluczową. Należałoby pomyśleć o silniku wysokoobrotowym- ale waga jest tutaj najważniejsza.

W 500 zł za sam silnik nie będziesz miał problemu się zmieśić, jednak już w połączeniu z regulatorem i akumulatorem- może być problem.

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#8 Post autor: daniello » 2011-12-08, 17:11

W przedziale do 1 kg będziesz miał troszeczkę ciężko się zmieścić, jeśli zrobisz model naprawdę porządnie i mocno- ja na zapas szacowaną wagę modelu z pełną elektroniką określiłbym na 1600g. Silnik, w jaki w wyżej opisanym przypadku powinieneś się zaopatrzyć to taki o ciągu statycznym ok. 2000, a nawet 2300g, natomiast regulator podejdzie ok, 60A (tutaj strzelam, może się zdarzyć tak, że 40 A wystarczy, jednak osobiście wolę miec zapas). Alumulator natomiast przyda Ci się (Li-Pol oczywiście) o pojemności 3000mAh, albo nawet nieco więcej.

Pisz do mnie na prywatnych wiadomościach, jeśli potrzebujesz jakiejś elektroniki- sprowadzam po cenach hurtowych, taniej niż w większości sklepów internetowych w Polsce, prócz tego daję gwarancję, że w razie problemów pomogę.

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#9 Post autor: bedway » 2011-12-08, 20:58

a czym mogę wzmocnić całą konstrukcje? jaki materiał i jaka średnica pętu i też myślę aby całe skrzydło trzymało się na dwóch rurkach węglowych, czy może wziąć inne?

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#10 Post autor: daniello » 2011-12-08, 21:27

Całą konstrukcję wzmocnisz- stosując przykładowo płaskowniki węglowe lub wzmocnienia w formie laminatu. Możesz też- o ile robisz kadłub konstrukcyjny- pokusić się o obklejenie go w całości balsą np. 1,5mm. Dobrze byłoby stworzyć porządny szkielet w 3D i wykonać go z grubszej sklejki lub lepiej- z kompozytu sklejki i włókna węglowego (kilka przekładek).

Co do łączenia skrzydła- 2 węglowe pręty śr. 6mm osadzone w rurkach węglowych śr. 8-10mm wystarczą spokojnie. Gdybyś potrzebował- mam takie.

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#11 Post autor: bedway » 2011-12-08, 23:13

wielkie dzięki za pomoc. mam jeszcze takie pytanie, może ci się wydawać głupie, ale jak mocować skrzydła w średniopłatach? nie chodzi mi o osadzenie ich, tylko jak zrobić aby się trzymały?
a ile by kosztowało pokrycie całości folią karbonową? a co do rady o kadłubie planuje go właśnie tak pokryć sklejką a potem folią, a skrzydła tylko z przodu sklejką a reszta folią ale zastanawiam się nad to folią karbonową ale nie mogę jej znaleźć.

Awatar użytkownika
daniello
Posty: 186
Rejestracja: 2008-12-22, 18:25
Lokalizacja: Mysłowice

#12 Post autor: daniello » 2011-12-09, 15:24

Folie karbonowe dla takiego modelu wg mnie to już przerost formy nad treścią- nie warto, zapędzisz się tylko w koszta, a i tak na wytrzymałości wiele nie zyskasz.

Skrzydeł nie pokrywaj sklejką, lecz balsą 2-2,5mm grubości- oczywiście rozumiem, że chodz Ci o tzw. keson. Ja w modelach ponad 2 m rozpiętości (szybowce) oklejam przody balsą 2mm, natarcie z balsy 10mm.

A mocowanie skrzydeł ja zrobiłbym klasycznie- na magnesy neodymowe + taśma dla pewności od spodu (Sundowner to dolnopłat w większości wersji).

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#13 Post autor: bedway » 2011-12-09, 15:56

dzięki, chyba już wszystko wiem a plany są prawdopodobnie do końca poprawione, a teraz został tylko jeden problem moim zdaniem przyjemny, a mianowicie wybór koloru folii ale o tym chyba sam zdecyduje... i jeszcze, tam gdzie używałem słowa sklejka chodziło mi o balsę

bedway
Posty: 49
Rejestracja: 2011-12-07, 20:31

#14 Post autor: bedway » 2011-12-17, 11:47

za chwilę jadę po balsę do sklepu będę potrzebował 4x5mm i 4x1mm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Modele RC”