Strona 1 z 7

[R] Wszystkie drogi prowadzą do... ROMA; 1:200 GPM

: 2016-07-16, 13:38
autor: TLB
Witam odwiedzających,
na matę wrzuciłem pancernik Roma dlaczego? primo: jest to mój ulubiony okręt, secundo: miałem wziąć się za skończenie Daru Młodzieży ale muszę "odpocząć" od linek, tertio: już dawno się przymierzałem do tego okrętu...

Wydawnictwo: GPM
Skala: 1:200
Dł. modelu: 120 cm
Dane taktyczno-techniczne okrętu:
wyporność: 44050t
długość: 240,7
uzbrojenie: 9x 381mm, 12x152, 12x90, 20x37, 20x20, samoloty x3 (IMAM RO43, Raggiane Re2000)

Historia okrętu:
Położenie stępki położono 18 września 1938 roku, wejście do służby nastąpiło 14 czerwca 1942 roku. W efekcie opanowania w 1942 roku przez Aliantów francuskiej części Afryki Północnej i odrzucenia wojsk Osi poza granice Libii po ofensywie marszałka Montgomerego sytuacja Regia Marina stała się bardzo trudna. Brak paliwa i ciągłe bombardowania włoskich baz morskich spowodowały wycofanie dużych okrętów do portów północnych Włoch i praktyczne ich unieruchomienie (Andrzej Perepeczko, Morze Śródziemne w ogniu, Warszawa 1995) Stąd też nowo pozyskany pancernik "Roma" nie miał okazji wziąć udziału w akcji bojowej. Odniósł za to uszkodzenia po trafieniu bombą lotniczą podczas nalotu na La Spezia 5 czerwca 1943 roku (Jerzy Lipiński, Druga wojna światowa na morzu, Warszawa 1995). Z 23/24 czerwca 1943 roku w czasie kolejnego nalotu na bazę La Spezia, Roma została ponownie trafiona dwiema bombami(...)okręt został odesłany na remont do Genui. (...) 3 września zostało podpisane włosko - alianckie zawieszenie broni. (...) 9 września o godzinie 15:15 Niemcy zaczęli atakować dotychczasowego sojusznika, jednakże Niemcy nie uzyskali żadnych trafień. Drugi nalot rozpoczął się kilkanaście minut później, atakowały samoloty Do-217, każdy uzbrojony w bombę o nazwie "Fritz-x", kierowana zdalnie za pośrednictwem fal radiowych.(...) W czasie nalotu pierwsze trafienie otrzymała "Roma". Bomba uderzyła w prawą burtę, przebiła system obrony przeciwtorpedowej i wybuchła pod dnem okrętu.(...) O godz. 16:02 "Roma" została trafiona druga bombą, również w prawą burtę. Bomba przebiła się do wnętrza okrętu i prawdopodobnie wybuchła w dziobowej maszynowni, powodując się wdarcie mas wody oraz eksplozję w komorze amunicyjnej wieży nr 2 artylerii głównej( Perepeczko A., Włoskie pancerniki typu Vittorio Veneto, Magnum X, warszawa 2005)
Tyle historii...

Wracając do modelu, będę go robił w standardzie plus, no własnie ten plus to będę starał się uzupełnić pewne braki w wycinance o elementy z planów modelarskich, użyję tłoczonych luf z GPM-u. póki co to tyle. O moich poczynaniach będę informował w relacji. Pokład rufowy zrobię tym samym sposobem jak tutaj:
Zacząlem od kadłuba z laserów i jak widać jestem na etapie robienia usztywnień co by mi się krowie żebra nie porobiły, robię takie coś pierwszy raz, zobaczymy co wyjdzie. Pianki nie chciałem używać bo bałem się o zwichrowanie modelu.
Poniżej foto z prac:
Obrazek Obrazek

: 2016-07-16, 13:45
autor: staszek
Piękny okręt wybrałeś, będzie co robić przy nim.
Powodzenia.

: 2016-07-17, 08:06
autor: el_paw
Trzymqm kciuki za powodzenie budowy. Sklejony wygląda bardzo efektowne z tymi biało-czerwonymi pasami.

Pozdrawiam

: 2016-07-17, 13:16
autor: TLB
Witam odwiedzających,
jak widać, pomiędzy wręgi na rufie i dziobie powklejałem kawałki styropianu, myślę, że łatwiej będzie go obrobić niż bawić się w kształtowanie, względem krzywizny kadłuba, każdego paska tak jak to zrobiłem na śródokręciu:

Obrazek Obrazek

kiedy szkielet kadłuba sobie schnie, zająłem się deskowaniem pokładu rufowego. Czyli okleina meblowa imitująca drewno i cięcie z niej pasków 1,5mm x 25mm. Czy będę przyciemniał? Nie wiem, najpierw położę cały pokład a potem sprawdzę jak mi się kontrastuje z pozostałą częścią okrętu.

Obrazek Obrazek

PZDR

: 2016-07-21, 09:44
autor: TLB
Witam odwiedzających,
dziś kolejna aktualizacja, zacznę od kadłuba; stwierdzam, że styropian dał radę, żadnych zwichrowań, wygięć itp.
Obrazek Obrazek

w miejscach gdzie za bardzo mi się ścięło styropianu użyłem masy papierowej, genialnie się przytwierdziła do styropinau (jak mi się nie chciało szorować papierem ściernym użyłem wiertarki z tarczą ścierną... i masa papierowa nie zmieniła swojego miejsca)
Obrazek

bardzo dobrze się formuje ową masę, wykorzystałem jej właściwości na krańcach rufy i dziobu
Obrazek Obrazek Obrazek

ale dzisiaj rano na rufie zauważyłem, że masa papierowa trochę się skurczyła
Obrazek

zostało to już załatane i teraz czekam aż dobrze wszystko wyschnie i biorę się za całe poszycie.
Reasumując, uważam, że wspomniana masa papierowa świetnie zdaje egzamin we wszystkich pracach związanych z łataniem wszelkiego rodzaju ubytków. Na 99% użyję jej przy robieniu fartuchów do luf, ale to jeeeeszcze.

A tak wygląda deskowany pokład rufowy na chwilę obecną
Obrazek

PZDR

: 2016-07-23, 09:44
autor: TLB
Witam odwiedzających,

pierwszy majtek już na pokładzie ;-)

Obrazek

A teraz na poważnie...
zrobiłem pokład rufowy, czyli okleina i pastel sucha,
Obrazek

cały pokład mniej- więcej tak będzie wyglądał,
Obrazek

ale spie..e..e... zepsuło mi się trochę dna i prawdopodobnie będę chciał zrobić imitację blach, ale potrzebuję kogoś kto by mi pomógł zinterpretować poniższe zdjęcie, mianowicie w którym miejscu kończą się blachy, chodzi mi o dno, o burty nie pytam, bo tutaj to wiem co i jak chcę zrobić.
Obrazek

Czy mogę okleić całe dno w paskach np. 15mmx90mm a jeżeli złe wymiary to proszę o nakierowanie mnie. W necie nie znalazłem nigdzie jaki był podział blach na Romie na dnie.

PZDR

: 2016-07-23, 10:08
autor: el_paw
Pokład wyszedł świetnie. Na blachach się niestety nie znam

Pozdrawiam

: 2016-07-23, 10:52
autor: staszek
No ładnie ładnie...

: 2016-07-24, 19:52
autor: piter16
Powodzenia w budowie. Kawał klamota się szykuje. :-P

: 2016-07-26, 13:32
autor: TLB
Witam odwiedzających,
kolejna aktualizacja, czyli zrobiony układ napędowy. W projekcie wały napędowe były żółte, jednak mnie za bardzo to nie odpowiadało i owe wały zrobiłem po swojemu
Obrazek
to samo dotyczy łopat, autor opracowania (niestety nie wiem kto, bo w wycinance nigdzie nie jest to napisane) zaprojektował 4 łopaty, a projekt okrętu zakłada 3
Obrazek Obrazek (kadr z filmu "Roma- ostatni rejs" dostępny na YT)

następnie zacząłem bawić się trochę waloryzację
Obrazek Obrazek

a tak wygląda cały układ napędowy
Obrazek Obrazek Obrazek

PZDR

: 2016-07-26, 21:56
autor: el_paw
Te śruby to chyba trzeba dać do poprawki bo ich łopaty wyłączając jakoś tak dziwnie "chudo"

Pozdrawiam

: 2016-07-27, 15:01
autor: TLB
Witam odwiedzających,
poprawiłem śruby, faktycznie jakieś dziwne były

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PZDR

: 2016-07-27, 19:44
autor: el_paw
Teraz jest zdecydowanie lepiej.

Pozdrawiam

: 2016-08-11, 16:50
autor: TLB
Witam odwiedzających,
ciąg dalszy prac przy budowie trwa; kadłub sklejony, przy nim nie było problemów z pasowaniem części, i zająłem się pierwszą nadbudówką.
Nadbudówka, która ma 30 cm, w opracowaniu modelu nie ma przewidzianego żadnego szkieletu, więc wstawiłem we własnym zakresie kilka żeber:
Obrazek Obrazek Obrazek

i trochę zdziwiłem się jak została zaprojektowana ściana nadbudówki ponieważ podzielona jest w dość nietypowym miejscu...
Obrazek

kamuflaż, dobrze spasowany
Obrazek

tutaj trochę odbiega ale w widoku ogólnym nie ma z tym problemu
Obrazek

Obrazek Obrazek

i nadbudówka
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

PZDR

: 2016-08-12, 19:06
autor: TLB
Witam wszystkich,
kolejna mała aktualizacja.
Zacząłem od pomostów karabinków. W opracowaniu jest spory zapas na barierkę:
Obrazek Obrazek

więc ją pociąłem i każdą "ściankę" osobno nakleilem
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i początek relingów na pokładówkach
Obrazek Obrazek

PZDR