[R] GPM - DAR MŁODZIEŻY 1:100

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

[R] GPM - DAR MŁODZIEŻY 1:100

#1 Post autor: TLB » 2015-06-25, 03:15

Kolejny model przedstawić czas zacząć...
Muszę przyznać, że trochę "za małą motykę wziąłem na Słońce" ale walczę z tym statkiem. Jestem cierpliwy i moja amatorka w modelarstwie mi nie przeszkadza...za bardzo. Zacząłem go sklejać jeszcze przed rozpoczęciem tej dekady tj. jakieś 7-8 lat temu, niestety nie miałem momentami do niego cierpliwości albo po prostu mnie przerastał i odkładałem go na bok biorąc się za inne mniejsze jednostki (m. in. JSC - Graf Zeppelin, Bismarck, ostatnio Gneisenau (wszystko w 1:400)) wobec czego czas nie był dla tego żaglowca łaskawy i kilka elementów, gł. drobnicy, nagle zniknęła z pokładu (w przenośni i dosłownie) i będę musiał dorobić. Model ma trochę burzliwą historię ponieważ przeszedł dwie przeprowadzki i dwa remonty, stąd bowiem ma sporo "ubytków", w każdym razie jakoś "załatam dziury" ;-)
Niestety nie mam zdjęć z początków budowy, jak powstawał m. in. kadłub ale przedstawię kilka zdjęć jak model obecnie wygląda, na czym skończyłem i na jakim etapie jestem oraz będę uaktualniał w miarę postępu sklejania.
Obecnie model ma 109 cm długości i wygląda tak jak na zdjęciu, pokładówka śródokręcia i rufowa nie są jeszcze przyklejone.
Obrazek
Podstawka narazie jest prowizorką i będzie zmieniona.

Tak wygląda na chwilę obecną nadbudówka śródokręcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

Poniżej nadbudówka rufowa:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A obecnie jestem na etapie robienia żurawi:
Obrazek
Obrazek

Wiem, że czeka mnie sporo pracy, szczególnie z łataniem i dorabianiem... ale... się zawziąłem i go zrobię:-)
Ostatnio zmieniony 2015-12-23, 22:05 przez TLB, łącznie zmieniany 1 raz.

Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#2 Post autor: Radar » 2015-06-25, 06:55

Piękny żaglowiec i model, widziałem już w internecie kilka relacji z budowy Daru, tą też będę śledził.

Sam zamierzam w końcu kiedyś go kupić i zrobić, bo po trzykrotnych praktykach na Darze mam sentyment do tej jednostki.

Widzę porządnie wychodzą Ci detale, wszystkie włazy w nadbudówkach wyglądają porządnie, tak samo koła sterowe., dobra robota.

Wydaje mi się, czy nie używasz żadnego retuszu?

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#3 Post autor: TLB » 2015-06-25, 14:04

Rzadko robię retusz, przyznam szczerze, że nie bardzo mi wychodzi i wolę zostawić białe krawędzie, w niektórych okrętach wojennych maluję barierki i kominy, żeby biały kolor nie "wył".

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#4 Post autor: OSTOJA » 2015-06-27, 18:47

Dość długa przerwa w budowie, podobnie było z moim Smokiem.
http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=2393
Powodzenia, trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#5 Post autor: TLB » 2015-06-30, 11:52

Jakim złudnym jest myślenie, że modelarz myśli, że ma swoje nielubiane lub upierdliwe części... hmmm... dotychczas myślałem, że takowymi dla mnie jest artyleria p-lot z okrętów Kriegsmarine; a tu nagle trafiły mnie się żurawie i łodzie na Darze Młodzieży. Tak więc owe elementy nauczyły mnie większej cierpliwości i dbania o szczegóły.
Ale dało mi to mega satysfakcję:-)
Poniżej kilka zdjęć:

Obrazek
Obrazek

I żurawie z łodzią:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#6 Post autor: TLB » 2015-07-01, 18:27

I dotarłem do relingów...pierwszy raz je robiłem od kiedy kleje modele... nie bardzo mam jak zrobić zdjęcia gotowych relingów za łodziami bo są trudno dostępne ale...

docięcie elementów...
Obrazek

gotowy reling...
Obrazek

i przyklejony do pokładówki:
Obrazek

Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#7 Post autor: Radar » 2015-07-01, 19:41

Dobra robota z relingami, chociaż widzę, że są źle zaprojektowane przez autora. Relingi na nadbudówkach, tak samo jak te wzdłuż pokładu mają trzy poprzeczne, metalowe rurki na 1/4, 1/2 i 3/4 wysokości, a zamknięte są drewnianą poręczą, która jest szersza i bejcowana na ciemny kolor, jak na tym zdjęciu.

Obrazek

Zadam już teraz najważniejsze pytanie, zamierzasz użyć masztów i żagli zamieszczonych w wycinance, czy robisz drewno i materiał?

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#8 Post autor: TLB » 2015-07-01, 19:45

Przyznam, że maszty mam gotowe, a co do żagli to na pewno nie użyję papierowych; będę się starał zrobić z materiału. Wszak jeszcze nigdy nie robiłem żagli ale będę próbował. A co do relingów to wszystkie relingi są z poręczą, jedynie właśnie te za łódką ich nie mają.

Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#9 Post autor: Radar » 2015-07-02, 07:16

Rzeczywiście poszukałem w zdjęciach z innego roku i tam gdzie jest łódź ratunkowa jest reling bez poręczy i do tego niższy. Zmyliło mnie to, że od 2008 roku na Darze na pierwszej nadbudówce najpierw zostały zlikwidowane łodzie, a potem zostały zamieszczone inne, stylizowane na takie jak na starych, drewnianych żaglowcach.

A maszty gotowe z drewna? Sam robiłeś czy kupione gdzieś? Bo do Daru nigdzie nie widziałem gotowych masztów w ofercie.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#10 Post autor: TLB » 2015-07-02, 13:52

Gotowce drewniane kupiłem jakies 6 lat temu, nie pamiętam dokładnie ale chyba GPM miało w ofercie takowe.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#11 Post autor: TLB » 2015-07-03, 18:01

Kolejne zmagania z relingami, te były trudniejsze ale sobie poradziłem jakoś. Myślę, że jak na moje pierwsze zmagania z tymi elementami to i tak nie wyszły źle:-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#12 Post autor: TLB » 2015-07-08, 10:47

Kolejna porcja zmagań z relingami...
Obrazek
Obrazek

...i tym samym nadbudówka dziobowa skończona:-)

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#13 Post autor: TLB » 2015-07-14, 16:25

Kolejna porcja zdjęć z budowy, doszły kolejne żurawie...wg mnie są lepsze od poprzednich w moim wykonaniu. Ale pozostawiam Wam do oceny. Niestety :-( ale na zdjęciach wychodzą moje błędy w sklejaniu, ponieważ jest to mój pierwszy tak duży model, ale nie będę już tego powtarzał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#14 Post autor: TLB » 2015-07-19, 16:43

Zmagania z relingami c.d. :-)
Jak policzyłem ile drutu zejdzie na relingi przy tym modelu to zacząłem szukać w necie gdzie można kupić i znalazłem: http://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Drut-sta ... C30-mm/541 . Kupiłem od razu 15m... może wystarczy. Trochę się balem co to wyjdzie z tego drutu bo jest bardzo miękki ale dzięki temu bardzo łatwo się go wygina:-)

początek zmagań z relingami nadbudówki śródokręcia czyli uformowanie:
Obrazek

nałożenie słupków:
Obrazek

i efekt końcowy:
Obrazek
Obrazek

jeszcze tylko poręcze, ale to później, póki co schnął.
Czy jestem zadowolony z relingów? Raczej tak.

Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#15 Post autor: Radar » 2015-07-19, 19:36

Nie lubię tego robić, ale już widzę dwa błędy w tym relingu.

Po pierwsze na wprost koła sterowego nie ma poprzeczek, jakoś muszą sternicy dojść z mostka do steru po pomoście, nie będą skakali przez reling.
Obrazek
Drugie, nad wylotami kominów, obok tratw ratunkowych reling nie ma poprzeczek, jest sama poręcz drewniana. Chodzi tutaj o to, że tratwa zrzutowa musi swobodnie wypaść za burtę, a w przypadku relingu należałoby ją podnosić (waży około 150 kg) przez reling i wyrzucać w celu zwodowania.
Obrazek

Masz jeszcze czas na poprawienie, wystarczy tylko wywalić to co niewłaściwe, zanim nałożysz poręcz relingu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”