[R] GPM - DAR MŁODZIEŻY 1:100

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#31 Post autor: Radar » 2015-09-22, 21:46

Świetna robota :)

Z czego wykonujesz nagle? Czy zamierzasz zrobić Ruchome olinowanie, naprawdę ruchome na modelu?
Drugie pytanie, czym są te szare długie wzdłuż burt nad waterwejsami? Nie kojarzę żeby coś takiego było tam obecnie, a w instrukcji chyba jest opisane co to jest.
Pozdrawiam obecnie z Anglii :)

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#32 Post autor: TLB » 2015-09-23, 13:29

Nagle wykonuję z drutu mosiężnego i kładę kropelkę kleju i następnie maluję. Co do olinowania, na pewno będę chciał zrobić ruchome, raz że żona mi nie odpuści, żeby się nic nie ruszało na statku a dwa chciał bym, żeby było jak najbardziej profesjonalnie zrobione. Oczywiście zależy to wszystko od tego na ile mi pozwolą moje umiejętności, bo nad cierpliwością umiem zapanować, chociaż bywało, że skalpele lądowały na podłodze. A te szare długie elementy, na zdjęciu mogą być szare, one są białe długie ale nigdzie nie ma wzmianki o tym co to jest. W instrukcji jest tylko rysunek montażowy i na tym się kończy.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#33 Post autor: TLB » 2015-11-09, 14:26

W międzyczasie klejenia Mayflower'a postanowiłem wziąć trochę w obroty Dar Młodzieży. Nie jest tego wiele ale zrobiłem póki co trochę elementów bukszprytu.

Watersztag, a w zasadzie jego część zrobiłem własnoręcznie z drutu 0,3mm...
Obrazek

siatkę zabezpieczającą z siatki na owady (białej, bo tylko taką miałem) i na początku miałem zostawić ale mi się wyjątkowo nie podobało więc pomalowałem farbką...
Obrazek

Obrazek

cdn...

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#34 Post autor: TLB » 2015-11-29, 13:19

Mała aktualizacja, czyli część dziobowa zrobiona.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następna aktualizacja to skończony pokład i przymiarka do masztów.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#35 Post autor: TLB » 2017-06-03, 15:08

Witam wszystkich,
po półtora roku "przerwy" odświeżam relację. Zobaczymy czy uda się ją dokończyć.
A w niej, na początek, poprawiony bukszpryt. Tych bloczków na delfiniaku wycinanka nie przewiduje, zrobiłem je na podstawie zdjęć w necie. To samo dotyczy ściągaczy lin od siatek zabezpieczających i watersztagów.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Nadmienię, że prace nad fokiem trwają, który zrobiony jest w 40%.

PZDR

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#36 Post autor: el_paw » 2017-06-03, 17:47

Fajnie, że idziesz za ciosem i reaktywujesz relację.
Czekam na kolejną aktualizację.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#37 Post autor: TLB » 2017-07-10, 11:00

Witam odwiedzających,
mała aktualizacja czyli zamontowany, wspomniany wcześniej fok:

Obrazek Obrazek

PZDR

P.S. Niedługo przerzucę wcześniejsze zdjęcia na "normalny" hosting.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#38 Post autor: TLB » 2017-08-01, 12:48

Witam zainteresowanych, przechodniów i tych znudzonych beznadziejnie gorącym dniem,
kolejna aktualizacja, czyli grot zamontowany.

Obrazek Obrazek Obrazek

Mam pytanie, mianowicie, jak są mocowane paduny przy pokładzie i przy masztach, czy to są takie same ściągacze jak w przypadku want? Jak by ktoś miał jakieś foto bardzo proszę o przesłanie. Z góry dzięki.

PZDR

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

#39 Post autor: Marcin.S » 2018-01-05, 23:56

A jakie mocowanie pokazuje Twoje plany?

Z tego co ja sie orientuje paduny i baksztagi spelniaja podoban role co wanty. Z tym ze paduny i baksztagi wystepuja na duzych zaglowcach; natomiast same baksztagi mozna znalezc juz na wiekszych jachtach. Zarowno Baksztagi jak i Paduny usztywniaja stengi (wyzsze czesci masztu) i w zaleznosci od kursu moga byc luzowane lub wybierane (napewno baksztagi).

Przegladajac rozne plany ktore mam, widze ze paduny sa tak samo mocowane jak i wanty (czasem wystepuja z mniejszymi zbloczami, ale dalej w tym saym ukladzie bloczkow). Z tad wnioskuje, ze paduny byly stosowane jak olinowanie "stale".

Patrze w anglojezycznych ksiazkach i nie moge poki co odnalezc tlumaczenia dla "padun". Dla baksztagow jest to "backstay".

Tutaj masz przykladowy obrazek z historycznego zaglowca: https://www.syrenshipmodelcompany.com/r ... igfin4.jpg jak widzisz lina biegnaca za wantami jest zamocowany na "ruchomym zbloczu". Wiec powiedzailbym ze to baksztag ("olinowanie pol-stale" - takie okreslenie czasem wystepoje).

Moim zdaniem padun wystepowal na zaglowcach i byl poczatkowo tak samo mocowany jak wanta. Jednak z czasem ewolucji ozaglowania w ktorym kat chodzenia na wiatr statku sie wyostrzal, a co za tym idzie drzewce oraz zagle zaczely interferowac z (linami) padunami, wprowadzono system bloczkowy, ktory umozliwial luzowanie i wybieranie tej liny (czyli obecnych baksztagow) w zaleznosci od kata chodzenia na wiatr.

Oczywiscie moge sie mylic z powyzszymi wnioskami - a wtedy bardzo prosze o korekte.

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#40 Post autor: TLB » 2018-01-06, 23:06

Dzięki za ten opis, ale już kilka dni temu znalazłem, że paduny są mocowane tak jak wanty. Myślę, że w tym miesiącu będzie aktualizacja. Wczoraj robiłem bezanmaszt, jeszcze tylko wanty, paduny, wyblinki resztę olinowania stałego i wrzucam zdjecia:-)

Awatar użytkownika
Marcin.S
Posty: 311
Rejestracja: 2016-12-16, 23:19
Lokalizacja: Chicago

#41 Post autor: Marcin.S » 2018-01-07, 00:17

super! Cisniesz! Ciesze sie ze moje filozofowanie potwierdzilo sie w twoich poszukiwaniach :D

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#42 Post autor: TLB » 2018-01-21, 20:31

Witam odwiedzających,
mała aktualizacja pomimo braku czasu (tylko godzinka dziennie przy wiadomościach wieczornych) jednak coś idzie do przodu, czyli wszystkie maszty postawione :-)
Nie wiem czy małego "falstartu" nie popełniłem pokazując z niedokończonym olinowaniem stałym, ale niech już będzie. Także kilka sztagów (tych łatwiejszych, że się tak wyrażę) i część padun na miejscu.
Przepraszam Was za poduszkę i kanapę ale biorąc pod uwagę, że model 1,1x0,6 m nie jest łatwo o miejsce. Przy skończonym olinowaniu stałym postaram się o lepsze miejsce. A póki co tak to wygląda.

Obrazek Obrazek

PZDR

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#43 Post autor: el_paw » 2018-01-22, 17:00

Już się nie mogę doczekać żagli.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
TLB
Posty: 561
Rejestracja: 2015-04-23, 03:18
Lokalizacja: Civitas Kielcensis/ War saw

#44 Post autor: TLB » 2018-01-23, 09:37

:-)
No..., żagle będą, chociaż w pewnym momencie zastanawiałem się czy nie zostawić gołych masztów i rei, ale doszedłem do wniosku, że żaglowiec żagle musi mieć.
A tak na marginesie, sztagi na foku i grocie już zamontowane, dzisiaj wieczorem prawdopodobnie dojdą sztagi na bezanie potem paduny, wyblinki i olinowanie stałe będzie skończone.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#45 Post autor: el_paw » 2018-01-23, 12:19

sztagi na foku i grocie już zamontowane, dzisiaj wieczorem prawdopodobnie dojdą sztagi na bezanie potem paduny, wyblinki i olinowanie stałe będzie
Ta fachowa terminologia brzmi trochę jak klingoński. 😜 😀

Masz rację żagiel musi być.

Czekam na kolejną aktualizację.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”