[R] Galeona Zygmunta Augusta Smok MM 7-9/2010

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

[R] Galeona Zygmunta Augusta Smok MM 7-9/2010

#1 Post autor: Radar » 2012-08-26, 23:55

Witam, chciałbym rozpocząć moją pierwszą relację na tym forum. Zanim zakupiłem model znalazłem to forum na którym Ostoja przedstawił relację modelu tego samego okrętu, tylko że w edycji z 2000. roku. Model który zakupiłem jest poprawioną wersją tego modelu, o ile się nie mylę obie wersje autorstwa Lecha Zuzańskiego (jeśli wydanie 2000 było kogoś innego proszę zgłosić - poprawię). Okładka:
Obrazek
Uwaga, duże zdjęcia! następne już będą zmniejszone
Postanowiłem, że jako jest to mój pierwszy model żaglowca, a sam mam niezbyt duże doświadczenie ogólnie z modelami, zrobię go w wersji takiej jak nakazuje autor, czyli żagle i maszty wykonam z materiałów dostępnych w wycinance. Nie impregnowałem arkuszy, wyczytałem o tym dopiero na tym forum, co jest dla mnie nowością. Postaram się to zrobić przy kolejnym modelu. Jako lepidła używam tak jak zawsze do tej pory Butaprenu. Poglądowe zdjęcia arkuszy:
ObrazekObrazek

Dość pisania, przejdźmy do prezentacji tego co do tej pory osiągnąłem.

Zgodnie z nakazem autora zacząłem od wręg i przyklejenia do nich pokładów (kolega zapytał się mnie czy robię tak jak jest wskazane w instrukji, to trochę mnie zdziwiło, ponieważ nie wyobrażam sobie próbować skleić żaglowiec, czy jakikolwiek inny model statku w odwrotnej kolejności :-) )

Szkielet:
ObrazekObrazek
Pokłady:
ObrazekObrazekObrazek
Wnęki i wejścia pod pokład:
ObrazekObrazek

Następnie wykonać należy poszycie kadłuba. Skończyłem pracę na kilku deskach, ponieważ zaczęło się robić późno i musiałem wracać na statek.
Obecny stan poszycia:
Obrazek

Na chwilę obeczną nie będę mógł dalej pracować nad modelem, ponieważ najprawdopodobniej jutro wypływam, a model zostawiłem na swojej stancji, gdyż klejenie butaprenem w kabinie dzielonej z 3 innymi osobami i do tego bez możliwości otworzenia bulajów byłoby zabójstwem ;-)
Jeśli sytuacja ulegnie zmianie i zostanę, będę miał po wachtach czas na dalsze klejenie, a wieczorami będę wrzucał zdjęcia i pisał kolejne posty.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#2 Post autor: OSTOJA » 2012-08-27, 07:28

Odważyłeś się i założyłeś relację. Powodzenia.
Korzystasz z fotosika więc dobrze byłoby wklejać zdjęcia bez "śmieci" fotosikowych, jak to zrobić możesz poczytać tutaj: KLIK, lub korzystać z innego hostingu zdjęciowego np: KLIK, lub KLIK.

Rawicz
Posty: 3
Rejestracja: 2012-08-31, 08:48

#3 Post autor: Rawicz » 2012-09-01, 11:32

Ja będę śledził z zainteresowaniem, mam w planach ten sam model z MM, pierwszy po wielu latach przerwy. Powodzenia.

Acha, możesz napisać czy impregnowałeś papier czymś?

Radar
Posty: 29
Rejestracja: 2012-08-11, 21:18
Lokalizacja: Szczecin

#4 Post autor: Radar » 2012-10-31, 17:00

Witam po długiej przerwie.
Chciałbym poprosić o zamknięcie tego tematu, ponieważ w czasie zwożenia rzeczy ze stancji do domu, abym mógł kontynuować klejenie, w pośpiechu i nerwach zgubiłem sklejony kadłub z poszyciem oraz większość moich narzędzi.

Jednak nie poddałem się, kupiłem coś nowego, co zacznę kleić ze względu na brak narzędzi oraz czasu dopiero w grudniu, ale wycinanka jest imponująca.
Obrazek.

Pozdrawiam, kiedy zacznę prace z nowym modelem założę odpowiedni temat.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”