P-47D-28RE Thunderbolt MM

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#16 Post autor: 46lukasz » 2011-06-30, 23:36

Witam kolegów i dziękuję za pozytywne komentarze
Dzisiaj tylko ster kierunku. Jestem zadowolony, ale nie do końca. Te ząbki na górze okazały się nieporozumieniem totalnym bo resztę udało mi się wyoblić bez tych ząbków i myślę że wygląda dobrze. Niestety ząbki naciąłem przed wyobleniem reszty. Niech to będzie kolejna nauczka dla mnie :)
Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
air_22
Posty: 16
Rejestracja: 2011-06-22, 20:19
Lokalizacja: Katowice

#17 Post autor: air_22 » 2011-07-02, 09:39

A gdzie można zobaczyć Twoje inne sklejone już modele?

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#18 Post autor: 46lukasz » 2011-07-02, 11:55

Hej
Musisz niestety użyć wyszukiwarki, ale wszystkie są na forum :)

Ogon skończony. Co tu pisać..... Bez problemowe sklejanie jak do tej pory no i z ogona jestem zadowolony :)Teraz będą skrzydła :D
Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#19 Post autor: belfast » 2011-07-03, 11:04

Bardzo ładnie wykonany ten ogon :mrgreen: gratuluje :mrgreen:

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#20 Post autor: 46lukasz » 2011-07-04, 18:01

Witam
Zrobiły się skrzydła, jeszcze bez oprofilowań.Nie mogłem zrobić wnęk podwozia ponieważ szkielet bym w ich miejscu a z tym już nie chciałem się bawić :)
Z prawego skrzydła jestem jak najbardziej zadowolony ale lewe to tragedia. niestety wyoblanie to jeszcze dla mnie nowość i powichrowało się na końcówce skrzydła.Na górze porobiły się szpary ale to tam małe piwo bo zakryją je oprofilowania.Ważne jest to ze na dole niema żadnych szpar. Dołożyłem parę ścianek w szkielecie. Na przykład taką którą potem przewiercę w odpowiednim miejscu aby trzymała drucik od goleni podwozia w miejscu.To tyle na dzisiaj teraz fotki
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#21 Post autor: 46lukasz » 2011-07-07, 21:01

Siemka :)
Dzisiaj nie dużo bo tylko oprofilowania skrzydeł
Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#22 Post autor: 46lukasz » 2011-07-09, 01:08

Hej
Dzisiaj też nie dużo bo tylko jakieś szczególiki okopcenia.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#23 Post autor: 46lukasz » 2011-08-02, 23:07

Witam kolegów po przerwie. Nie za dużo zrobiłem ale zawsze troszke do przodu.Zrobiłem i okopciłem karabinki. Poprawiłem też okopcenia na tyle ile mogłem
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#24 Post autor: 46lukasz » 2011-08-07, 23:46

Poprawiłem okopcenia karabinków, zrobiłem golenie podwozia i kółka.
Golenie pomalowałem na srebrny który ma wyglądać bardziej jak aluminium a na kołach próbowałem zrobić kostkowy bieżnik.
Pierwszy raz próbowałem zrobić taki bieżnik więc daleko to ma do dobrego wykonania. Wiem że na pewno następny taki bieżnik będzie miał drobniejsze kostki bo te nie przypominają nic :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#25 Post autor: 46lukasz » 2011-08-13, 23:58

Witam kolegów
W modelu trochę się ruszyło :)
Poprawione koła na odpowiedniej grubości, dziękuję Cotlet-owi za podesłanie dokładnych rozmiarów. Zrobiłem też koło ogonowe. Te ma wnękę bo wyciąłem ją zanim zorientowałem się ze szkielet jest w miejscu skrzydeł ale niema jeszcze przyklejonych klap podwozia. Koła główne mają też nowszą wersję bieżnika :D
Porobiłem też parę drobiazgów. Rurka pitota, antena, seria wylotów na dole ogona, wiatrochron. Koła przeszlifowane troszeczkę aby oddać efekt wagi samolotu.
Zacząłem też robić kopyto na tylną część owiewki. Zrobiona głównie z masy papierowej. Niestety kiedy schnie kurczy się troszkę więc została obklejona tekturą i czeka mnie jeszcze kupa szlifowania i glutowania żeby było gładko.
Dodatkowym utrudnieniem było to ze w wycinance był jedynie szablon na owiewkę lecz nic co pokazało by jak szeroki ma być. Mam nadzieję ze jakoś to wyjdzie.
W sumie to coraz mniej części mi zostaje :) Owiewka, śmigło, bomby i model zrobiony :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#26 Post autor: 46lukasz » 2011-08-19, 00:26

Witam koledzy ;)

Dzisiaj tylko taka przymiarka świeżo wytłoczonej owiewki :) owiewce jeszcze brakuje takiego górnego paska który łączy obwody przedniej i tylnej owiewki. Ja tam jestem zadowolony z efektu ale idealnie nie jest. Myślałem też o przyklejeniu owiewki w pozycji otwartej :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

kojdosmen1
Posty: 25
Rejestracja: 2011-04-15, 14:47
Lokalizacja: Leszno

#27 Post autor: kojdosmen1 » 2011-08-19, 11:00

Jak to zrobiłeś że ten plastik ci sie tak ładnie uformował ??

Krakus
Posty: 130
Rejestracja: 2009-01-10, 12:43
Lokalizacja: Kraków

#28 Post autor: Krakus » 2011-08-19, 11:03

46lukasz...
Czy przy tłoczeniu kabinki ktoś Ci pomagał ??
W jaki sposob podgrzewałeś folię... pytam się dlatego, gdyz jestem zaskoczony Twoimi postępami, gdyż ja nie opanowałem techniki tłoczenia, która wbrew pozorom jest prosta.
Inna sprawa, że ja skończyłem tylko na jednej próbie tłoczenia a przy okazji poparzyłem łapy i tak upadła moja ,, manufaktura ,, odnośnie tłoczenia.

Wydaje mi się / ale to tylko mi się wydaje / że musisz popracować nad doborem folii, gdyż ta sprawia wrażenie niebieskiej.

Jeżeli chodzi o materiały do imitacji okopceń, zabrudzeń itd. ja stosuję cienie do powiek.
Cienie do powiek doskonale się z sobą mieszają.
Można je nakładać przy pomocy krótko przyciętego pędzelka, lub kawałka watki nawiniętego na zapałkę.
Oczywiście metodę tą trzeba potrenować, na końcu zdmuchnąc nadmiar cienia lub przejechac delikatnie pędzelkiem.
Przy metodzie tej niestety miejsca pokryte cieniem trzeba psyknąć lakierem bezbarwnym w aerozolu, aby nam się nie zamazywały.

Przy ,, malowaniu ,, cieniami doskonale sprawdza się metoda ,, na dzięcioła ,, ale przy nabraniu cienia na watkę wpierw trzeba uderzeniem o blat strząsnąć nadmiar cienia.... czyli trzeba potrenować.
:roll:

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#29 Post autor: 46lukasz » 2011-08-19, 11:42

Przyznaje że trochę cyrków z tym było.
Pierwszy raz robiłem taką wytłoczkę i nikt mi nie pomagał, no chyba że mama nadzorująca czy piekarnik nie wybuchnie :D
Jak widać na fotkach to było kilka prób niestety parę innych prototypów poszło prosto do śmieci :)
Najpierw "pożyczyłem" od dziewczyny ramkę na zdjęcia do której zamocowałem folię za pomocą zszywacza biurowego. Pierwsza próba w ogóle nie wypaliła. Myślałem że jak rozgrzeje folie w piekarniku to będę mógł ją szybką wyciągnąć i naciągnąć na kopyto. Niestety za szybko zastygała i wytłaczało się tylko do połowy i marszczyło się. Wina folii, ponieważ nie nadaje się za bardzo do tego chyba :/ Podczas termo obróbki się marszczy i kurczy :/
W końcu wpadłem na inny pomysł. Do piekarnika dałem 2 klocki drewniane tak aby podtrzymywały ramkę z folią wyżej. Folia trochę się rozgrzała, może 15 sek przy 200 stopniach a wtedy dosłownie na siłę wciskałem kopyto w folię kiedy jeszcze ta była w piekarniku potem szybko wyciągnąłem żeby od ciągłego ciepła kształtu nie straciło i jakoś to wyszło. Było trochę na hardcora ale udało się.

Według mnie, kolor folii jest ok, jak zrobię do końca owiewkę to obfoce model przy normalnym świetle :) Kolor kolorem ale myślę że i tak nie nadaje się do tego typu rzeczy. Kiedy przeglądałem tutorial o tłoczeniu owiewek chyba na innym forum (tam użyto takiego pudełka na odkurzacz czyli metoda vaccum) folia się totalnie inaczej zachowała więc muszę poszukać innej

Na pewno kiedyś wypróbuje te cienie do powiek bo brzmi ciekawie i obiecująco :)

-Łukasz

Krakus
Posty: 130
Rejestracja: 2009-01-10, 12:43
Lokalizacja: Kraków

#30 Post autor: Krakus » 2011-08-19, 13:03

Myślę, że ciekawszą formą tłoczenia jest opalarka, tylko, że w tym przypadku musisz korzystać
z pomocy osoby drugiej, która od góry bedzie równomiernie ogrzewała folię a Ty bedziesz folię w ramce
naciągał na kopyto.

Oczywiście w tym przypadku należy zabezpieczyć się w grube rękawice kuchenne.

Jeżeli chodzi o folie to bacznie przyglądaj się wszelkim opakowaniom typu pudełko, które w przykrywce
często mają duże ,, okienko ,, wykonane z ciekawej folii.

Do kompletu w sklepie z art. metalowymi kup sobie małe imadełko / to kwestia ok.15 zł / które można przykręcić na starym taborecie / szkoda blatu kuchennego / do kopyta wkręt do drewna, dzięki ktoremu
kopyto zamocujesz do imadła....a dalej już wiesz...

Na odchodne jeszcze jedno:
- Jeżeli masz zamiar w przyszłości tłoczyć sobie sam kabinki to ze sklejki 10 mm. wytnij sobie dwie ramki,
gdzie podczas tłoczenia będziesz mógł folie włożyć pomiedzy nie, następnie skręć je obie małymi śrubkami.
W ten sposób uzyskasz sztywną konstrukcje, co ułatwi Ci tłoczenie, bez obawy, że coś sie może złamać.



Sorry za moje paplanie, ale tak nadrabiam moje lenistwo trawiące mnie od roku.
8-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”