P-47D-28RE Thunderbolt MM

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

P-47D-28RE Thunderbolt MM

#1 Post autor: 46lukasz » 2011-06-14, 14:50

Witam w nowej relacji ze sklejania mojego następnego modelu. Padło na Thunderbolta z MM bo jest efektowny po sklejeniu, nie trudny w sklejaniu i bezproblemowo opracowany.
O Wycinance:
Wycinankowy model przedstawia Thunderbolta w barwach z okresu Października 1944 pilotowanego przez Bolesława Gładycha.
Więcej o pilocie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_G%C5%82adych
Wycinanka jest z 1998 roku opracowana przez Romana Staszałka. Składa się z 4 arkuszy części plus arkusz wręg.

O samym samolocie:
Thunderbolt był jedno miejscowym, jedno silnikowym samolotem myśliwskim o konstrukcji całkowicie metalowej. Zbudowany w układzie wolnonośnego dolnopłata z podwoziem wyciąganym w locie, był najcięższym jednosilnikowym myśliwcem.
W uzbrojenie wchodziło 8 karabinów maszynowych Browning M-2 kal.12,7mm umieszczonych w skrzydłach.Możliwe było podpinanie bomb oraz dodatkowych zbiorników z paliwem.

Plany co do budowy:
Wycinanka nie posiada makiety silnika więc chcę zrobić go samemu, zamierzam też odpicować troszkę kabinę pilota, postaram się zrobić bieżnik na kołach, chciałem też spróbować wygnieść podziały blach no i na końcu chce spróbować swoich sił w lakierowaniu.
Arkusze są już obustronnie zaCaponowane i mam też już farbki do retuszu kupione.

Co do tej pory zrobiłem:
Wykonałem silnik.Cylindry silnika są pożyczone od Orlikowego P-47 a reszta samodzielnie zrobiona. Góra cylindrów jest opleciona drucikiem do okoła tylko do połowy ponieważ nie umiałem obwinąć tych kształtów V żeby to chociaż dobrze wyglądało ale myślę że tragedii niema. Sprawdzałem już, i silnik będzie pasować. Przypasowałem go mniejszej wręgi osłony silnika a jako że będzie on głębiej niż ta wręga to będzie pasować na luzie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#2 Post autor: OSTOJA » 2011-06-14, 16:47

Jak już jest silniczek to reszta jest "łatwizną :mrgreen: ".

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#3 Post autor: 46lukasz » 2011-06-14, 19:10

Zrobiłem testową osłonę silnika z obawy ze coś sknocę przy próbie wyoblania. Wyszło ok ale z oryginałem będzie o wiele lepiej. Będą wręgi więc wszystko się poprawniej ułoży no i oczywiście oryginał będę dokładniej wycinał. To było tylko tak na szybko wycięte.
Przetestowałem też lakier na tej testowej osłonie. W niektórych miejscach na fotkach widać, że nie dosechł ale po wyschnięciu jest bardzo przyzwoicie. Muszę tylko nakładać mniejsze warstwy bo karton się minimalnie wichruje przez to że mięknie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wycinankę Caponowałem a tester nie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#4 Post autor: 46lukasz » 2011-06-15, 20:45

Zrobiona osłona silnika. Bez problemowo się wszystko skleiło. Wręga z tyłu jest wyciągana bo muszę ją odrysować. Potem kwestia oszlifowania aby pasowała na głębokość na jaką silnik ma być, jako że na tej odrysowanej będzie leżał silnik.
Jeszcze muszę zrobić chłodnicę pod silnikiem(chyba że to coś innego) a do tego raczej użyje relacji kolegi Wojtka :) No jeszcze muszę pomalować osłonę od środka. Myślę że zakładki sklejające nie będą bardzo widoczne po malowaniu.No i jeszcze osłona nie lakierowana :)

Ciekawostka:
Wszystkie samoloty osobiste Bolesława Gładycha, na których latał od momentu podjęcia lotów na Wyspach Brytyjskich oznaczone były emblematem pingwinka z podpisem "Pengie" (przezwisko jego dziewczyny, Kanadyjki z WAAF).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: Kroolo » 2011-06-15, 22:00

No ciekawe co się uda wycisnąć z MMa. Swoją drogą: nie lepiej było z AH wybrać modelu?

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#6 Post autor: 46lukasz » 2011-06-15, 22:11

Ten model miałem, podobało mi się malowanie a do tego modele AH to jeszcze za wysoki poziom dla mnie

-Łukasz

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#7 Post autor: filthy » 2011-06-15, 22:40

Skleiłem ten samolot jak byłem parę lat młodszy od Ciebie 46lukasz, długo cieszył oko na półce swoim bardzo ciekawym malowaniem ;-) Ale w moim wykonaniu segmenty były bardziej kanciaste no i nie było silnika :-P , z wnętrza kabiny też zrezygnowałem bo było bardzo ubogie z tego co pamiętam :roll: Dobrze Ci idzie, osłona wygląda idealnie. Teraz już na to za późno ale może powinieneś te sklejki dać bliżej siebie, bez szpar i pomalowane by lepiej wyglądało, tak się potworzą cienie na każdej sklejce, chyba, że pomalujesz wnętrze jakimś ciemnym kolorem to nie będzie ich widać ;-) Trzymaj do końca taki poziom to wyjdzie bardzo ładny model, powodzenia ;-)

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#8 Post autor: 46lukasz » 2011-06-15, 23:01

Dziękuje za komentarz. W kabinie też coś spróbuje zrobić żeby była bardziej efektowniejsza a osłonę od środka pomaluje oczywiście żeby nie było takie białe w okół silniczka :)

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#9 Post autor: 46lukasz » 2011-06-16, 16:30

Osłona razem z silnikiem skończona. Wszystko co w niej zrobiłem jest opisane albo wyżej albo pokazane na fotkach więc nie będę się za bardzo rozpisywać. Jeszcze małe poprawy retuszu i lakier i będzie osłona skończona :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
Jari
Posty: 23
Rejestracja: 2008-03-10, 09:57
Lokalizacja: Opole

#10 Post autor: Jari » 2011-06-16, 17:03

Łukasz jak dla mnie to super wyszła Ci ta osłona. Mała prośba mógłbyś robić jaśniejsze zdjęcia?

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#11 Post autor: 46lukasz » 2011-06-18, 15:38

Witam
Dzisiaj tylko prototyp kadłuba. Złożyłem go żeby wyłapać jakieś błędy w opracowaniu i żeby nie było żadnych niespodzianek w budowie oryginału. Wycięty i sklejony w sumie bez żądnych starań bo to tylko prototyp. Wręg żadnych też w nim niema.
Zapomniałem dodać ze model chce zrobić na jedną wręgę i pasek łączący zamiast na 2 wręgi.
Segmenty 1, 2 ,3 pasują jak trza :)
Błędy jakie wyłapałem to:
Początek segmentu 4 trzeba przyciąć na łączeniu bo robi się takie lekkie V które zachodzi na segment 3.
Tył segmentu 4 trzeba trochę dociąć/zwężyć bo odstaje od obwodu segmentu 5
No i początek segmentu 6 trzeba troszkę dociąć/zwężyć bo obwód odstaje od segmentu 5.
No to na tyle :)
Obrazek Obrazek Obrazek

-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#12 Post autor: 46lukasz » 2011-06-20, 15:12

Do tej pory zrobiłem 3 pierwsze segmenty. Więcej na razie nie mogę bo następny segment jest z kabina więc wypada najpierw kabinę zrobić :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#13 Post autor: Kroolo » 2011-06-20, 20:35

No początek kadłuba wygląda spoko!

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#14 Post autor: 46lukasz » 2011-06-23, 19:39

Zrobiona kabina razem z jej segmentem. Nie jestem w ogóle zadowolony z łączenia tego segmentu-wyszła jakaś tragedia. Wszystko przez sposób klejenia jaki używałem.Klejąc na pasek łączący nie miałem jak dobrze złapać segmentów razem bo wcześniej wklejona kabina przeszkadzała.Jeśli kleił bym na 2 wręgi możliwe, że bym tego uniknął.

Mam nadzieję, że lakierowanie kadłuba ukryje trochę te niedokładności w łączeniach bo na osłonie sinika tak troszkę zadziałało
Kabina zwaloryzowana we własnym zakresie, żeby tylko przypominało oryginał ale i tak jestem z niej zadowolony.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


-Łukasz

Awatar użytkownika
46lukasz
Posty: 703
Rejestracja: 2009-07-22, 18:54
Lokalizacja: Oleśnica/Newbridge

#15 Post autor: 46lukasz » 2011-06-28, 16:33

Można powiedzieć, że kadłub cały sklejony. Ja tam jestem zadowolony nawet ;)
Jak widzicie, jest różnica odcienia niebieskiego na ogonie ale to taki szczegół. Blachy i nity wszędzie wygniecione i świeżo po lakierowaniu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Oceniajcie :)

-Łukasz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”