[R] Jak-3 WAK 4/2011

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#16 Post autor: filthy » 2011-06-08, 22:03

Też myślałem długo nad tym jak to tam k*** ma wejść :evil: ale w końcu po kilku próbach wymyśliłem gdzie jak trzeba przegiąć papier aby pasował i zdziwiłem się efektem. Niestety popełniłem błąd i źle dopasowałem dolną część tego oprofilowania, powinienem bardziej naciągnąć tą końcówkę zawiniętą do góry, to by dziura nie powstała :mrgreen: Chyba, że błędem było przyklejenie tego wlotu powietrza prosto do krawędzi natarcia skrzydła, jakbym go przykleił krzywo względem skrzydła to może dziury by nie było :roll:
A teraz trochę fotek, starałem się robić pod różnym kątem i z różnym światłem, tak żeby wszystko było widać :-) :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

no i mniej więcej pokazane co w którą stronę było wyginane, te kreski to jakby przekroje części w danym miejscu. Mam nadzieję, że rysunek jest zrozumiały:
Obrazek

Teraz kombinuję co zrobić, żeby nie było szpary pomiędzy częściami oprofilowania przejścia skrzydła w kadłub :roll:

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#17 Post autor: filthy » 2011-06-11, 23:11

Kolejne postępy w pracy, może niewiele przybyło ale męczyłem się z tym cały dzień. Przy sklejaniu chłodnicy wręgi okazały się za niskie :-/ sprawdziłem w relacji jaka-3 z orlika i tam nie mieli takiego problemu. U mnie część 51c była za niska o około 1mm, a część 51d aż o około dwa milimetry, do tego obie te części miały inną krzywiznę niż spód kadłuba do którego miały być przyklejone, nie wiem, może to moja wina :roll: W każdym bądź razie dorobiłem brakujące fragmenty i okleiłem te wręgi plastrem opatrunkowym samoprzylepnym w celu imitacji siatki.

Parę słów na temat oprofilowania skrzydła. Przyklejając części 48a L/P i 49 nie należy się sugerować linią pokazującą pozycje tych części, narysowaną na segmentach kadłuba bo powstanie dziura :-P JA niestety przykleiłem część 49 krawędzią wzdłuż linii, przez co powstałą dziura przy wlocie oraz szpara pomiędzy częściami 48 L/P oraz 48a L/P, którą musiałem załatać paskami kartonu. W innych relacjach z budowy tego modelu lepiej sobie poradzili z tym oprofilowaniem niż ja :-)

No to kolejna porcja zdjęć, dużo ich jak na tak małe postępy w pracy.

Przejście kadłuba w skrzydło, poprawiłem retusz:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Nawet widać jak się prezentuje pomalowany plaster:
Obrazek

chłodnica:
Obrazek Obrazek

i całość:
Obrazek Obrazek

Zdjęcia robione z lampą błyskową i obrobione w photoshopie więc retusz znowu się odznacza :-P

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#18 Post autor: filthy » 2011-06-12, 08:48

Fotka w świetle dziennym, widać że retusz się tak nie odznacza od reszty
Obrazek

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#19 Post autor: filthy » 2011-06-15, 22:30

Mały postęp ale zawsze do przodu, a raczej do tyłu :mrgreen: bo w końcu coraz bliżej ogona :-P I obyło się bez zapadniętego poszycia, coś tam się uczę na błędach ;-) to chyba dobrze :roll: Przy okazji obrabiania zdjęć zauważyłem, że chłodnica jest krzywo przyklejona :-( ale nie rzuca się to jakoś bardzo w oczy :roll: jakbym zrobił zdjęcie z innej perspektywy to by w ogóle nie było widać ale po co cokolwiek ukrywać :-P W środku schowka na kółko ogonowe jest kratownica po obu stronach, nawet trochę widać na ostatnim zdjęciu, jest też część podposzycia, dzięki czemu wnęka jest zadrukowana od środka :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#20 Post autor: filthy » 2011-06-19, 20:22

Chyba przesadziłem z dozowaniem BCG, bo ostatnie dwa segmenty odkleiły się od reszty ale to nawet lepiej bo wygodniej się kleiło stateczniki. No i kolejne wyzwanie, oprofilowanie połączenia stateczników z kadłubem, z prawej strony nawet wszystko się ładnie zeszło ale z lewej zrobiła się szpara :-( postaram się ją jakoś zamaskować przy retuszu, na razie zostawiłem tak jak jest do wyschnięcia. Niestety dalej jestem brutalny wobec papieru, nie mogę się przyzwyczaić, że papier zmiękczony BCG jest bardzo delikatny :-/ Następny model będę impregnował lakierem przed sklejeniem, powinno załatwić sprawę :-P To tyle marudzenia, poniżej kilka fotek, nie wiem czy nie za dużo ich robię ale chcę wszystko pokazać :mrgreen:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#21 Post autor: OSTOJA » 2011-06-20, 08:17

filthy pisze:Chyba przesadziłem z dozowaniem BCG, bo ostatnie dwa segmenty odkleiły się od reszty
Poprawna zasada klejenia to smarowanie niewielką ilością kleju dwóch powierzchni, które mają być sklejone, odczekanie aż klej zaschnie dopiero teraz ponownie smarujemy znowu niewielką ilością kleju jedną powierzchnię i składamy obie powierzchnie lekko dociskając. BCG łapie prawie natychmiast i mocno. :roll: :-D

Awatar użytkownika
air_22
Posty: 16
Rejestracja: 2011-06-22, 20:19
Lokalizacja: Katowice

#22 Post autor: air_22 » 2011-06-22, 20:24

Panie Wojtek, kolejny model po cichu :?: :!: Ładnie to tak?

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#23 Post autor: filthy » 2011-06-23, 18:50

Dzięki OSTOJA, poćwiczę sklejanie BCG stosując się do Twoich wskazówek :-)

Dwa elementy przyklejone więc można zaspamować forum kolejną porcją zdjęć :-P

Przy sklejaniu szkieletu powierzchni sterowych statecznika poziomego okazało się, że podłużnica jest za długa o grubość kartonu, wystarczyło przyciąć i wszystko pasowało. Zaznaczyłem o co chodzi na poniższej fotce:
Obrazek

Wyretuszowałem oprofilowanie przejścia stateczników w kadłub i dokleiłem powierzchnie sterowe. Szparę z lewej strony zaszpachlowałem szpachlówką akrylową i zniknęła ;-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
air_22
Posty: 16
Rejestracja: 2011-06-22, 20:19
Lokalizacja: Katowice

#24 Post autor: air_22 » 2011-07-18, 23:24

Tak dobrze żarło i zdechło :((

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#25 Post autor: filthy » 2011-07-19, 09:28

Ostatnio byłem pochłonięty przez inny projekt, niezwiązany z modelarstwem i nie miałem czasu nic zrobić ale w tygodniu, a na pewno po weekendzie będzie jakiś postęp w relacji, więc jeszcze nie zdechło :-P

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#26 Post autor: filthy » 2011-07-23, 17:18

Mały postęp, kółko ogonowe. Niby tylko kilka elementów a ile czasu pochłonęło :-? Kółko wyszlifowane papierem ściernym na miniwiertarce, wytrasowałem także coś na wzór bieżnika.

Fotka całości
Obrazek

macro na bieżnik
Obrazek

Awatar użytkownika
air_22
Posty: 16
Rejestracja: 2011-06-22, 20:19
Lokalizacja: Katowice

#27 Post autor: air_22 » 2011-07-23, 20:27

Kibicuje Obrazek

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#28 Post autor: filthy » 2011-07-23, 20:33

O takie takie, tylko ja mam niebieskie :-P
link

Ogólnie daje radę jak się wiertło wycentruje ale do wiercenia w metalu się nie nadaje, silnik zatrzymuje się po dociśnięciu wiertła do materiału. Te ichnie niby frezy dodawane do kompletu można od razu wywalić :-P . Za to jest tania i poręczna więc warto kupić jak kogoś nie stać na dremela ;-)


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
air_22 dlaczego edytowałeś posta, teraz mój jest bez sensu, bo odpowiedziałem na pytanie którego nie ma :mrgreen:


Dobrze wiedzieć, że mam kibiców :-D

Awatar użytkownika
air_22
Posty: 16
Rejestracja: 2011-06-22, 20:19
Lokalizacja: Katowice

#29 Post autor: air_22 » 2011-07-24, 07:59

Bo zaraz po napisaniu wlazłem na aledrogo i kupiłem właśnie taką jak twoja, tylko że z zasilaczem i kompletem rożnych końcówek...

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#30 Post autor: filthy » 2011-12-31, 11:19

Po dosyć długiej przerwie w końcu udało mi się znaleźć trochę czasu na popracowanie przy modelu. Na szczęście relacja nie została aż tak mocno zakopana, więc bez problemu dało się odszukać.
Przez czas od poprzedniego postu powstał całkiem nowy przód, z nowej wycinanki. Sposób klejenia poszycia podejrzałem w którejś relacji na sąsiednim forum. I nawet jestem zadowolony z efektów, jest o niebo lepiej niż poprzednio. Poszczególne elementy poszycia klejone za pomocą butaprenu i trapezowych sklejek, wręgi wklejone na końcu. Jako ciekawostka, cały czas używam tych samych wręg, więc to już ich 3cie poszycie :mrgreen: Pod spodem pierwszego segmentu wyciąłem taki malutki pyszczek, co by jaczek mógł się czasem odezwać :-P Wnęki na lufy karabinów wycięte po sklejeniu nowym ostrzem olfy też wyszły lepiej niż poprzednio. W niektórych miejscach, zwłaszcza na połączeniu nowego przodu ze starą częścią kadłuba, czeka mnie jeszcze retusz, ale to potem. Trochę dały mi się we znaki rurki wydechu, nie nadaję się do tak małych elementów zwijanych, cały dzień mi zajęło sklejenie tych dwunastu kolanek. Obłe osłony karabinów na górze kadłuba odrysowałem na części poszycia segmentu kabiny dla drugiego malowania i wytłoczyłem, w ten sposób nie mają nacięć i są jednolite. Oprócz przodu skleiłem jeszcze takie dwa cosie pod kadłubem i lotki. Do końca zostało jeszcze podwozie, śmigło i owiewka kabiny, do 2013 powinienem się wyrobić :mrgreen:

Sposób klejenia poszycia:
Obrazek Obrazek

A tego nie lubię:
Obrazek

A tu nowy przód, bez krowich żeber:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Podkadłubowe cosie dwa:
Obrazek

Lotki:
Obrazek

Ciąg dalszy jeszcze kiedyś nastąpi ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”