co i jak w kartonie

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

co i jak w kartonie

#1 Post autor: nicrum » 2010-10-24, 10:03

witam wszystkich serdecznie. mam na imię Marcin
w kartonowym modelarstwie stawiam pierwsze kroki
skleiłem kilka okrętów i samolotów z plastiku a nawet dwa małe stateczki drewniane
ale to było dawno bo około 12tu lat temu
teraz chciałem powrócić na modelarskie łono jeśli tak można powiedzieć i coś zmajstrować
było trochę plastiku i szkutnictwa, a teraz myślałem o kartonie co wydaje mi się dużo trudniejszym sklejaniem niż drewno i plastik
ale zapał jest i poczytane na temat też jest sporo, nio i poszedłem do sklepu i jak popatrzyłem na modele w "małym Modelarzu" no nie będę ukrywał że się zaskoczyłem. nie kupiłem jeszcze żadnego modelu bo stwierdziłem że zapytam was fachowców a dopiero kupię coś pierwszego ale myślałem o jakimś statku, okręcie
modele plastikowe mają gotowe elementy, odlane tylko do małej korekty i tak samo drewno z którym bardzo miło mi się pracuje
karton to całkiem inna bajka
przeczytałem "abc modelarstwa kartonowego" zamieszczone w tym dziele, kilka instrukcji z "małego modelarza" i mam kilka pytań
jak wszystkim wiadomo materiały potrzebne do M.K. można znaleźć wszędzie i robić z tego co mamy w domu czyli opakowania kartonowe i takie tam
pytania podstawowe to
w każdym modelu jest kilka kartek kartonowych i kilka zwykłych które trzeba nakleić na karton
pytanie na jaki klej to zrobić i karton lepiej do tego kupić w arkuszu czy robić z byle czego??
części te lepiej naklejać pojedynczo czy całym arkuszem
jaki klej kupić do sklejania całego modelu bo teraz nie ma już piórek do klejenia tylko klei się do czoła
to tak na początek
w razie pytań będę kontynłował ten wątek bo pewnie pytania będą
na teraz dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam Marcin

krz0011
Posty: 29
Rejestracja: 2010-08-24, 09:35
Lokalizacja: Poznań

#2 Post autor: krz0011 » 2010-10-24, 10:32

Witamy na forum.
Ja również chciałem spróbować jak skleja się modele kartonowe i ogólne odczucie że jest trudniej, chociaż klejenie też sprawia dużą przyjemność. Wszystko trzeba uformować samemu ale to ma swój urok. W temacie jaki klej ciągle toczy się dyskusja, a ile modelarzy tyle opinii. Osobiście wręgi podklejam butaprenem. W przeciwieństwie do wikolu nie jest na bazie wody i nie pofaluje elementów, za to brudzi i trzeba z nim uważać. Części można naklejać całym arkuszem, najważniejsze jest to żeby nie przyklejać wręg wyciętych po linii. Części które będą widoczne kleję zazwyczaj wikolem uważając z grubością warstwy a łączenia w niektórych miejscach wzmacniam dla pewności kropelką.

roland
Posty: 173
Rejestracja: 2010-07-27, 13:34
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#3 Post autor: roland » 2010-10-24, 11:13

Cześć:)

Do podklejania wręg stosuj butapren albo klej polimerowy (najważniejsze żeby klej do tego celu nie był na bazie wody). Ja używam butaprenu do szkieletu i ewentualnie hermolu bo jest bezbarwny. Odnośnie podklejania arkuszy tekturą są różne szkoły, kto co lubi. Możesz podklejać pojedyncze wręgi lub całe arkusze, sam zdecyduj co dla Ciebie jest wygodniejsze. Tekturę polecam zakupić w jakimś sklepie modelarskim/plastyku o dokładnie podanej grubości (kiedyś nie miałem pod ręka tektury 1mm wiec zastosowałem tekturę 1,2mm i dołożyłem sobie sporo roboty :evil: ). Na początek polecam modele p. Pawła Mistewicza z Kartonowej Kolekcji, poza tym kilka jego modeli wydał Mały Modelarz. Do klejenia modelu możesz stosować butapren (brudzi, ale łatwo można nadmiar "zwałkować"), klej polimerowy lub introligatorski (CR). Ja używam CR no i jakiś cyjanopan (kropelka superglue) do drutologii, usztywniania delikatnych elementów itp. Polecam też zainpregnować model przed pocięciem np lakierem bezbarwnym w sprayu lub caponem.

Pozdrawiam

nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

#4 Post autor: nicrum » 2010-10-24, 11:18

co do kleju to myślałem o czymś takim http://www.mojehobby.pl/revell-39604-kl ... 90146.html
ale to do klejenia całego modelu a do sklejenia kartki z elementami do kartonu to czym to skleić??i na jaki karton

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#5 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2010-10-24, 11:30

Tym klejem nie skleisz modelu kartonowego a jedynie model plastikowy.

roland
Posty: 173
Rejestracja: 2010-07-27, 13:34
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#6 Post autor: roland » 2010-10-24, 11:37

nicrum pisze:co do kleju to myślałem o czymś takim http://www.mojehobby.pl/revell-39604-kl ... 90146.html
ale to do klejenia całego modelu...
Nie wiem jak taki klej będzie zachowywał się w kontakcie z papierem (czy nie będzie odbarwiał druku, lub robił plamy).
nicrum pisze:... a do sklejenia kartki z elementami do kartonu to czym to skleić??
Trochę nie rozumiem pytania:). Mógłbyś napisać jaśniej?
nicrum pisze:... na jaki karton
To na jaki karton należy podkleić arkusze jest podane w instrukcji, zwykle jest to 1mm ale zdarzają się i inne grubości (jak autor sobie umyśli, zdarzają się 0,5mm 0,8mm czy nawet 2mm).

nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

#7 Post autor: nicrum » 2010-10-24, 11:42

Tomasz Mroczkowski pisze:
Tym klejem nie skleisz modelu kartonowego a jedynie model plastikowy.
to proszę o jakąś konkretną propozycję
do samego modelu i do sklejenia kartek z elementami do kartonu

roland
Posty: 173
Rejestracja: 2010-07-27, 13:34
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#8 Post autor: roland » 2010-10-24, 11:51

Do podklejania arkuszy na karton np Butapren

Do klejenia modelu: np taki klej introligatorski CR

Poza tym możesz poczytać to.

nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

#9 Post autor: nicrum » 2010-10-24, 11:54

roland !!
pisząc na jaki karton miałem na myśli to czy elementy do podklejenia na kartonie podklejamy na cały arkusz czy po kolei każdy element
a grubość znam jak już napisałeś w projekcie są zaznaczone
statek który mi się podobał ma wręgi, pokład górn i inne elementy na zwykłej kartce do podklejenia na kartonie 1,5mm
kwestia na jaki klej to skleić z tekturą i na jaki klej kleić resztę statku
a ile butapren i cr schną

Awatar użytkownika
Tomasz Mroczkowski
Posty: 478
Rejestracja: 2008-09-07, 18:29
Lokalizacja: Frombork

#10 Post autor: Tomasz Mroczkowski » 2010-10-24, 12:08

nicrum pisze:to proszę o jakąś konkretną propozycję
Na modelarstwie kartonowym się nie znam, więc nic nie podpowiem.

roland
Posty: 173
Rejestracja: 2010-07-27, 13:34
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#11 Post autor: roland » 2010-10-24, 12:17

roland pisze: Odnośnie podklejania arkuszy tekturą są różne szkoły, kto co lubi. Możesz podklejać pojedyncze części lub całe arkusze, sam zdecyduj co dla Ciebie jest wygodniejsze.
Zarówno CR jak i butapren schną szybko, nigdy nie mierzyłem czasu;p. Przy podklejaniu części na tekturę warto jednak zostawić taki arkusz na jakiś czas pod obciążeniem ( wszelkie encyklopedie się świetnie sprawdzają:D)

Awatar użytkownika
Maciejus92
Posty: 120
Rejestracja: 2010-01-04, 21:15
Lokalizacja: Oleśnica

#12 Post autor: Maciejus92 » 2010-10-24, 12:22

Witam
Jak na początek odradził bym Ci model w którym wymagane jest podklejenie szkieletu na 1.5 mm tekturę, ponieważ jest to dosyć Ciężkie do wycinania, ale to już do Ciebie należy wybór. Co do podklejania wręg, osobiście podklejam raczej każdą osobno dzieki czemu elementy podklejane są mniejsze. Poprzeglądaj relacje ze sklejania okrętów to zobaczysz wiele ciekawych sposobów na podklejanie wręg ;).
Pozdrawiam
Maciej

nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

#13 Post autor: nicrum » 2010-10-24, 18:42

ok to zobaczę jeszcze jutro w sklepie modelarskim
może sprzedawca mi coś doradzi
postaram się go wypytać jak najwięcej i wybiorę coś po doradzeniu
na ten czas dziękuję i napiszę wam jutro co i jak

nicrum
Posty: 9
Rejestracja: 2010-10-20, 14:11

#14 Post autor: nicrum » 2010-10-26, 11:17

witam
miałem napisać co w sklepie modelarskim ale nie ma sensu bo trafiłem do ubogiego sklepiku nio i o kartonie tylko tam można marzyć
mają same plastiki i szkutnictwo więc niczego się nie dowiedziałem :(
na temat klei już mam pojęcie nawet temat zrobiłem więc teraz tylko chwila czasu i do pracy :)
teraz tylko potrzebuję info o kartonie bo skoro w sklepie modelarskim nie dostałem poszedłem do papierniczego i do ksero ale tam mają gładkie(śliskie) i podane w wadze a to już całkiem nic mi nie mówi
a więc czy mogę podkleić takim błyszczącym te elementy do podklejenia a jest ich 4ry kartki i nie tylko wręgi i 1,5mm to jaka waga tego kartonu
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciejus92
Posty: 120
Rejestracja: 2010-01-04, 21:15
Lokalizacja: Oleśnica

#15 Post autor: Maciejus92 » 2010-10-26, 22:41

Czy mówiąc "taki błyszczący" masz namyśli pudełka np po bombonierkach ?
Jeżeli tak to jasne, ze możesz, one zazwyczaj mają w granicach 0,5 mm więc wystarczy skleić je z odpowiedniej ilości warstw. Tylko musisz pamiętać o tym, że zawsze może wystąpić jakieś "zwichrowanie". Ja np jak tak robię to sklejam sobie powiedzmy 5 arkuszy 2 warstwowych przyciskam deską na nią kładę ciężarek 10kg i zostawiam na 2 dni do wyschnięcia. Tak dla pewności "matuję" powierzchnie błyszczące żeby nie miały połysku i dopiero sklejam. Nie miałem z taką tekturą jeszcze, żadnego problemu żeby tylko być pewnym grubości czy jest odpowiednia mierzyłem suwmiarką.
Pozdrawiam
Maciej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”