Bryza z MM- czy to się uda?? czas pokaże:)

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

Bryza z MM- czy to się uda?? czas pokaże:)

#1 Post autor: belfast » 2009-04-03, 17:55

Witam wszystkich serdecznie :-D Na to forum natknąłem się dosyć nie dawno i postanowiłem zaprezentować tutaj moje produkcje :lol: jako świerzak :-D na tym forum to wypada coś o sobie powiedzieć a więc.. modelarstwem zajmuję się od chyba trzeciej klasy podstawówki, lecz to były ciężkie i marne początki z kartonem, później była era modeli plastikowych i ostatnio powróciłem do kartonu po natknięciu się na pewne forum ( nie chcę tu pisać nazwy tego forum, bo jakoś odniosłem wrażenie, że na tamtym forum młodzi stażem i doświadczeniem modelarze nie bardzo są mile widziani i sam w to na początku nie wierzyłem to można takie traktowanie odczuć i się zniechęcić.. pewnie niektórzy się domyślają o które mi chodzi :-D ). Sam nie mam dużo modeli na koncie a w każdym razie te co mam nie bardzo się nadają aby je zaprezentować :lol: :lol: :lol: cały czas nabieram doświadczenia i próbuje różnych sposobów na jak najlepsze sklejanie :-D ale wracając do tematu :lol:
Tego modelu raczej nie trzeba przedstawiać, zainteresowanie tym modelem było dosyć duże więc opinii nie brakuje :-D zapoznałem się z kilkoma, w tym także z relacją kolegi cevy z opinii użytkowników innych forów wynika, że w sprzedaży były dwa rodzaje modelu: 1 w miarę dobrze pasuje kadłub ale nie wnętrze; 2 w miarę pasuje wnętrze ale nie kadłub, ale o tym za chwilkę :-D

na obecną chwilę moje postępy na Bryzą prezentują się tak:
Obrazek Obrazek
Tych kilka segmentów kadłuba nie jest jeszcze połączonych ze sobą ponieważ we wnętrzu brakuję jeszcze foteli i wyposażenia. Skoro już wspomniałem o wnętrzu to muszę powiedzieć że autor się nie bardzo postarał. Brakuje rysunków wnętrza a kształt ścianek i sufitu nie jest wcale taki oczywisty ( ja wiem, że jest internet ale to nie załatwia sprawy!!!) ja również przy tych dwóch segmentach przedziału transportowego popełniłem spory błąd bo się nie zorientowałem co do kształtu tegoż właśnie przedziału :oops: :oops: ale skoro jeszcze pisze o przedziale to zobaczcie na napisy na burtach :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (wiem że się troszkę pobrudziły klejem ale tego i tak nie będzie bardzo widać :-D wiem że to nie wymówka i obiecuję się poprawić :-P :-P ) w tym moim egzemplarzu wyposażenie wnętrza czyli burty z sufitem i podłogi są za krótkie o jakieś 1 do 1,5 mm :-|
Obrazek Obrazek

ładne prawda?? :lol:
jak na razie to nie miałem większych problemów z pasowaniem do siebie poszczególnych segmentów kadłuba :mrgreen: jedynie co to był pewien problem z przodem gdyż ( tak mi się przynajmniej wydaje :-D ) wyskakiwała mi wręga 2B pomimo profilowania jej i butaprenik nie bardzo był w stanie ja przytrzymać na miejscu więc dolałem w niektórych miejscach cyjanoglutka i stała się rzecz o której nie wiedziałem: butapren wszedł w reakcje z cyjanoakrylem i powstały bąbelki twarde i trudne w usunięciu stąd też mała nie dokładność w pierwszych segmentach... ale się rozpisałem :-D :-D powstała jeszcze tablica przyrządów bryzy, choć jeszcze nie cała :-D
Obrazek
a na koniec jeszcze jedno zdjęcie: rozkład plam kamuflażu
Obrazek

na dziś to by było tyle :mrgreen: wkrótce kolejne mam nadzieje odsłony :mrgreen:

P.S. To ja jestem tym osobnikiem który męczył Aviatora na kartonworku i może od razu powiem, że odpowiedzi uzyskane od tego człowieka w ogóle mnie nie usatysfakcjonowały ale sobie odpuściłem gdyż zrozumiałem że zadaje dziwne i skomplikowane w odpowiedzi pytania :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: dodam jeszcze tylko że znalazłem model w internecie wykonany przez autora i muszę powiedzieć iż model był ładnie zrobiony, więc da się go skleić ale mam też dziwne uczucie że to nie jest ten sam model co w
kiosku..


Pozdrawiam
Bartosz

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#2 Post autor: OSTOJA » 2009-04-03, 20:06

Witam na forum. Podjąłeś się ambitnego zadania. Życzę powodzenia w zmaganich z TYM modelem i trzymam kciuki byś się za szybko nie poddał i jak na razie jest OK. :roll:

Awatar użytkownika
markozx
Posty: 347
Rejestracja: 2008-04-19, 18:37

#3 Post autor: markozx » 2009-04-03, 20:20

ŻYCZĘ POWODZENIA BĘDĘ ŚLEDZIŁ. MODEL TEN SZCZEGÓLNIE W ŚWIETLE OSTATNICH WYDARZEŃ JEST SYMBOLICZNY



(i)R.I.P(i)

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#4 Post autor: Patryk.K » 2009-04-03, 21:41

Co Ty mi tu kleisz? :lol:

Miało być to:
i niebawem też się postaram wystartować z relacją.. myślę że na pierwszy front robót pójdzie Su-45
A tutaj z samolotem wylatujesz. :lol: ;-)

Będę się przyglądał. ;-)

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: belfast » 2009-04-04, 07:24

Patryk.K pisze:Co Ty mi tu kleisz?
wiem, że miała być suczka :lol: czekam na tę książkę żeby zobaczyć czy są tam jakieś ciekawe informacje :lol: a prace nad suczką powoli ruszają i będą równolegle szły z innymi modelami bo jeżeli wszystko mi wyjdzie to jak planuje to jej budowa może mi troszkę zająć :lol:

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ming
Posty: 579
Rejestracja: 2008-11-19, 20:49
Lokalizacja: Staszów/Kielce

Bryza z MM- czy to się uda?? czas pokaże:)

#6 Post autor: Ming » 2009-04-04, 13:39

Wybrałeś ciekawy model z którego jak z rsztą przypuszczamy nie wiadomo co wyjdzie . Ale nigdy się nie poddawaj , nawet jak by coś nie wyszło i ktoś ci się pytał czemu , to mu powiesz że to model Bryzy z ostatniej katastrofy :-P nie wiem czy samemu nie zacząć jej sklejać bo jak by coś to wymówka jest :mrgreen:

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: belfast » 2009-04-05, 19:00

Witam :-D model rzeczywiście lekko przypomina tego z Gdyni :-P :-P dziś powstały kolejne segmenty w stronę tyłu samolotu:
Obrazek Obrazek Obrazek
Segmenty z kabiną transportową, co dziwne dosyć pasowały, najwyżej jakiś mały szlif i było ok, ale segment z drzwiami do ładowni to prawdziwa porażka:
:arrow: z większej strony część jest sporo za duża w stosunku do wręgi;
:arrow: tylna wręga jest z kolei lekko za duża, ale to nie jest wielki problem, ale problemem jest przystawanie wręg 38b i 46a miedzy którymi było około 1 mm różnicy
:arrow: i jeszcze jedna rzecz, a mianowicie na końcu tej samej części pojawia się jeszcze jedno tajemnicze wycięcie tak jak w przedniej części kadłuba, próbowałem dopasować jakaś część bo tam przecież zaczyna się tylne usterzenie ale mi się nie udało a instrukcja również nic na ten temat nie mówi :evil: :evil:
Obrazek

ostatni tak samo jak przedni segment jest tylko dołożony do zdjęcia.. Przedziału transportowego nie otwieram dlatego że samolot ma być w konfiguracji do lotu.. jeżeli dotrwa do końca budowy :lol: :lol: :lol: :evil:
Jeszcze zdjęcie nie skończonej tablicy przyrządów:
Obrazek
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Patryk.K
Posty: 493
Rejestracja: 2009-03-21, 23:15
Lokalizacja: Tychy

#8 Post autor: Patryk.K » 2009-04-05, 19:57

Na razie aż tak źle nie jest :-) , ale zapytam, dlaczego nie retuszujesz krawędzi? :-)

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#9 Post autor: belfast » 2009-04-05, 20:01

Patryk.K pisze:dlaczego nie retuszujesz krawędzi?
zwykle to robię ale się tyle oczytałem negatywnie na temat tego modelu, że jakoś mi szkoda farbek na niego.. :-P wiem że to głupie wytłumaczenia ale jakoś tak już mi się w główce ubzdurało i tak zostanie :-P :-P następny model na pewno będzie wyretuszowany :mrgreen:

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: belfast » 2009-04-08, 20:28

Witam wszystkich :-D dziś kolejna odsłona prac nad Bryzą, mimo iż weekend spędziłem prawie cały w szkole to troszkę czasu znalazłem na prace nad modelem :mrgreen: i oto co mi się udało stworzyć:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć ale robiłem je jakieś 15 minut temu przy kiepskim oświetleniu, jutro postaram się wstawić lepsze zdjęcia. Musze się przyznać, że mile mnie zaskoczyło pasowanie skrzydeł do centropłata :lol: :lol: :lol: nie miałem najmniejszych problemów z ich pasowanie i przyklejeniem, problemem a właściwie rzeczą lekko dziwną było to, że autor zalecił połączenie kesonów prawego i lewego skrzydła częścią 73, niby oki ale ja nie mogłem takiej części zlokalizować u siebie w modelu a poza tym to nie mam innych uwag :lol: :lol: niestety tego samego nie mogę powiedzieć o częściach mocowania podwozia głównego.. ich zrobienie przynajmniej dla mnie było dosyć problematyczne i efekty widać na zdjęciach.. nie wiem czy jeszcze coś mi się uda wyprodukować przed świętami więc

ŻYCZĘ WSZYSTKIM WESOŁYCH ŚWIĄT, SMACZNEGO JAJKA I MOKREGO DYNGUSA

pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11 Post autor: tad » 2009-04-08, 21:13

No cóż - nie będę Ci kadził. Przy takiej jakości klejenia, gdy mówisz o błędach i niedopasowaniach wycinanki, to lepiej pokaż nam solidne argumenty. Na razie nie wiem co tu mogło niepasować przez wycinankę - raczej stawiałbym na skutki słabego klejenia.
TAD

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: belfast » 2009-04-09, 18:41

Widzisz Tad ja na samym wstępie powiedziałem, że się uczę sklejać więc nie twierdzę że moje sklejanie nie dodało błędów ale błędy w wycinance też są i nie tylko ja niedoświadczony ale także ci co modelami zajmują się od bardzo dawna również mieli problemy z pasowanie elementów.. zdjęć na poparcie moich roszczeń nie mam bo nie zrobiłem ich ale ja natrafiłem na takie same problemy jak kolega Ceva (mam nadzieje że kolega się nie obrazi że przytaczam jego dzieło :lol: :lol: ) Tutaj. mimo iż model nie jest najwyższych lotów jak sam zauważyłeś ale postaram się go skończyć bo jest on sporo dawką doświadczenia :-D :-D pozdrawiam

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13 Post autor: tad » 2009-04-09, 21:29

Nie odradzam Ci kończenia tego modelu. Chodzi mi o to, żebyś, jako niedoświadczony modelarz, zajął się nauką klejenia, a nie - modnym na forach - szukaniem dziury w całym (np. te stwierdzenia "o dziwo pasowało"). Dobry modelarz Ceva solidnie udokumentował błędy - Ty tylko coś tam zarzucasz. Ot drobna różnica.
TAD

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#14 Post autor: r-t » 2009-04-09, 22:04

Nie od razy Rzym zbudowano, każdy uczy się na swoich błędach jak i na błędach jak i spostrzeżeniach innych < w tym wypadku kolegów po fachu :-P >.

tad, dla mnie jesteś pewnym autorytetem w dziedzinie modelarstwa kartonowego, ale wydaje mi się, że powinieneś okazać odrobinę więcej wyrozumiałości i dystansu wobec młodszych stażem Kolegów którzy poznają tajniki modelarstwa jak i "porządki" panujące na forum. Ja sam prowadzę relację, która jest na miernym poziomie, ale będę ją kontynuował gdyż jest ona bogatą kopalnią wiedzy i porad dla mnie :-)
BTW jak tam Twój P-47 :?:

Pozdrawiam r-t.

Awatar użytkownika
belfast
Posty: 1535
Rejestracja: 2009-03-18, 22:16
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: belfast » 2009-04-14, 19:10

Witam wszystkich po świętach :-D
dziś miałem troszkę wolnego czasu więc zacząłem robić główne skrzydła i tu mała niespodzianka :
:arrow: mam dwa lewe skrzydła :lol: :lol: :lol: :lol:
Obrazek Obrazek Obrazek
te skrzydła są identyczne, ten sam nawet jest kamuflaż :lol: :lol: w ogóle trzeba przyznać, że cala bryza ma niesamowity kamuflaż :lol: :lol: :lol: :lol: zdjęcia z budowy postaram się jutro wstawić :mrgreen: :mrgreen:
pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”