[relacja]HMS King George V AH

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#46 Post autor: edipodium » 2008-01-20, 10:49

lion pisze:Jak wam nie wstyd zero wpisów od wczoraj :cry:
Nie spodziewaj się że zawsze dostaniesz jakiś koment. Jak ktoś się nie chce wypowiadać to na siłę tego robić nie będzie :-x . I a propos relacji, to zaczynam coraz bardziej wierzyć że dotrwasz do końca :mrgreen: .
Powodzenia.
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
Matrix_OST
Posty: 447
Rejestracja: 2006-09-28, 20:31
Lokalizacja: Olsztyn

#47 Post autor: Matrix_OST » 2008-01-20, 12:01

A czemu tak sądzisz Edipodium ? ;-)

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#48 Post autor: Czesio » 2008-01-20, 12:09

No tempo to masz zawrotne, ale powiedz mi czemu to wszystko się tak rozłazi na ostatniej fotce? I czy te smugi na elementach poszycia to są z winy aparatu, czy też faktycznie tak jest?

Awatar użytkownika
Bartosz
Posty: 555
Rejestracja: 2006-08-02, 10:16
Lokalizacja: Malbork

#49 Post autor: Bartosz » 2008-01-20, 12:39

A dlaczego są takie duże szpary, na pewno to nie jest błąd wydawnictwa, czy coś tam będzie?

Jedno można tylko powiedzieć, to będzie najdłuższa relacja na tym forum, w znaczeniu o liczbę stron.

karolex
Posty: 47
Rejestracja: 2007-06-27, 14:40
Lokalizacja: Z gal. Droga Mleczna

#50 Post autor: karolex » 2008-01-20, 12:45

No to dobra odpowiedzi na pytania(i nie tylko):
edipodium pisze:I a propos relacji, to zaczynam coraz bardziej wierzyć że dotrwasz do końca :mrgreen: .
Powodzenia.
-Dzięks
Czesio pisze:No tempo to masz zawrotne, ale powiedz mi czemu to wszystko się tak rozłazi na ostatniej fotce? I czy te smugi na elementach poszycia to są z winy aparatu, czy też faktycznie tak jest?
-to naprawde aparat zbyt bardzo wyolbrzymił,aż sam się dziwie
Bartosz pisze:A dlaczego są takie duże szpary, na pewno to nie jest błąd wydawnictwa, czy coś tam będzie?
-W tych dziurach będą klatki szodowe otwarte,ale narazie ich nie robie

Jeszcze dziś napewno coś wrzuce na forum.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#51 Post autor: edipodium » 2008-01-20, 14:14

Matrix_OST pisze:A czemu tak sądzisz Edipodium ? ;-)
Dlaczego? Bo nie zawsze się dostaje posta na drugi dzień. Nikt nie będzie pisał jak nie ma nic do powiedzeni. Nieraz przez tydzień albo więcej nikt ci nic nie napisze (znam to z doświadczenia :mrgreen: ).
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

karolex
Posty: 47
Rejestracja: 2007-06-27, 14:40
Lokalizacja: Z gal. Droga Mleczna

#52 Post autor: karolex » 2008-01-20, 20:45

RELACJA
Dobra to zrobiłem dzisiaj(bez retuszu).
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Obrazek[/img]
Do zobaczenia ;-)

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#53 Post autor: Czesio » 2008-01-20, 22:09

Czy będziesz retuszował krawędzie? Nie lepiej robić to przed formowaniem i przyklejaniem części.

karolex
Posty: 47
Rejestracja: 2007-06-27, 14:40
Lokalizacja: Z gal. Droga Mleczna

#54 Post autor: karolex » 2008-01-21, 13:20

Napewno będę retuszować.Dzisiaj się tym zajme.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#55 Post autor: Piterski » 2008-01-22, 15:19

Przejrzałem całą relację i powiem szczerze, że spodziewałem się iż zaglądając tu właśnie coś takiego zobaczę.
Szkoda, że nie zostawiłeś sobie tego modelu na inną okazję za kilka lat.
Chciałeś mieć duży okręt to sięgnął bym na twoim miejscu po MM jest tam kilka szybkich dużych jednostek, ot Rodnej na ten przykład.
Gdyby zdjęcia były lepsze to prawdopodobnie można by Ci coś doradzić, a tak no cóż. Zresztą ty chyba nie oczekujesz rad i masz swoją wizje modelu.
Mnie tylko ciekawe kto "wygra" Ty czy model?
Nie chcę Cie zniechęcać widzę tylko, że młodzi ludzie chcą koniecznie zaistnieć, a nie się czegoś od tych starszych nauczyć (z małymi wyjątkami). Zbiorą za to mocno po dupsku. W tym prawdziwym, a nie modelarskim życiu.

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#56 Post autor: tjguzik » 2008-01-28, 13:38

może teraz ja
model średnio trudny - zważywszy że sie ja porwałem z motyką na słońce ( o tym wkrótce)
kilka uwag i dorad
impregnacja kartonu - od strony zadrukowanej odradzam, zniknie mat i cały efekt drukarski diabli wezmą - od strony kartonu proponuje akryl - ale z nim ostrożnie - w wiekszości akryle są wodorozpuszczalne , wiec trzeba znaleśc taki który nie jest wodorozpuszczalny i o znikomym zapachu - inne lakiery i farby raczej odpadają - najcześciej sa na bazie rozpuszczalników organicznych ( nafta, benzyna, tri, birol, xylen- bardzo niebezpieczny, ... ) czyli śmierdzą niemożebnie :-|
klejenie na złączach - w miejscu łaczenia długich detali wklejaj mocne kawałki tektury prasowanej - dobrze jest tez wkleić szpikulce od szaszłyków we wręgi ( przekłuwasz sie przez sąsiadujące z miejscem złączenia wręgi i po wymierzeniu odległości mocno przymocować na czas klejenia
pamiętaj o tym że miejsca łaczenia muszą byc idealnie dopasowane - dlatego tez stosuje się klejenie podłużnic i pokładów wewnętrznych w jednym kawałku - by uniknąć potem żmudnego dopasowywania
kleje - staraj się stosowac kleje organiczne - na wręgi i podłużnice możesz swobodnie stosowac wikol ( najlepszy dragon - stosunek ceny do jakości ) i nie bój się dawac na wręgo duże ilości kleju - to tym samym usztywnia konstrukcje
kleje polimerowe sa dobre do klejenia części gdzie będą widoczne nadruki , częsci zewnętrzne - daje mocną spoine i jego dużym plusem jest jej przeźroczystość
staraj się nie używać budaprenu ( bunepren , budapren - nazwy sa różne - klej brazowy - najczęściej używany przez szewców - daje bardzo mocna elastyczną spoine ) klej zawiera styren - a styren jest niebezpieczny dla zdrowia - nie chce straszyć ale ...... szczeżonego ...
kropelka i inne cyanopamy - dobre do szybkich spoim - problem jest taki że mocno wnikają w strukture papieru , za dużo wsiakają i potem sie robią cyrki

kleisz bryły czyli segmenty - to dobrze , zapamiętaj by każda rzecz przed ostatecznym sklejeniem dobrze pooglądać ze wszystkich stron czy nie ma jakiegoś babola


nie spiesz się - pośpiech najgorszym doradcą , tak samo nie zrażaj się jak ci inni radzą , tutaj są ludzie co już zęby powoli zjadają na modelarstwie i jest dość miła admosfera bez kolesiostwa i przerośnietego wywyższania się

Bartas
Posty: 102
Rejestracja: 2006-12-10, 20:41
Lokalizacja: Piła

#57 Post autor: Bartas » 2008-01-28, 20:04

tjguzik - wszystko fajnie, tylko mam jedna uwagę. Odradzam klejenie szkieletu przy pomocy wikolu, pattexu itp. Są to kleje na bazie wody i potrafią zdeformować karton i tym samym nieźle namieszać. W przypku okrętów akurat symetria i "prostość" kadłuba to jedne z najważniejszych rzeczy. Do szkieletów dużo lepiej używać Butapren.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Bartosz
Posty: 555
Rejestracja: 2006-08-02, 10:16
Lokalizacja: Malbork

#58 Post autor: Bartosz » 2008-01-28, 20:47

Bartas pisze:Odradzam klejenie szkieletu przy pomocy wikolu, pattexu itp.
Do naklejania na tekturę najlepszy jest Butapren, a wikol do usztywnienia. Zawsze go używam do tego rodzaju prac i nigdy nie narzekałem.

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#59 Post autor: tjguzik » 2008-02-15, 17:40

to może tak
wy używajcie sobie czego chcecie a ja jade na wikolu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :evil:
tylko że w moich pojemniczkach są różne rodzaje wikolu czyli kleju polimetakrylowo-winilowego ( chemicy sa porąbani nawiasem mówiąc :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) od Dragona, przez wytwór z ZChO DworySA aż do Humbrola po 140 zeta za 100g ......
każdy, pomimo swojej nazwy i w sumie tej samej zawartości zachowuje się inaczej
Dragon jest dobry na drewno, dobrze rozrzedzony staje się świetnym impregnatem do wewnętrznej strony papieru, bardzo mocno zagęszczony jest dobry na klejenie wręg i innych wzmocnień - wtedy jak sie go wyrywa to z miechem :lol:
ja skutki uboczne używania Budaprenu znam - tylko że zostane zaraz zakrzyczany ( albo mi post znów zniknie - bo to się stało ostatnio .......... 0
alternatyw jest dużo ......

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#60 Post autor: Kroolo » 2008-02-29, 00:02

Ferie się skończyły - czy budowa również? :roll:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”