[R]Wojna na Pacyfiku - Kyushu J7W1 Shinden [ORLIK]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

[R]Wojna na Pacyfiku - Kyushu J7W1 Shinden [ORLIK]

#1 Post autor: el_paw » 2007-12-02, 17:26

Witam wszystkich w kolejnej relacji :mrgreen: .

Po ciężkich bojach z Leopardem 8-) przyszedł czas na coś lżejszego=odpoczynkowego.
[center]Kyushu J7W1 Shinden [/center]
[center]Obrazek[/center]
Model z wydawnictwa Orlik wydany w 2005 przedstawia pierwszy oblatany prototyp. Autorem modelu jest Pan Łukasz Fuczek. Model wydany został na 4 stronach A4 kartonu i 2 offsetu(głównie szkielet). Całość uzupełnia krótka notka historyczna i 3 strony rysunków.

Na pierwszy ogień zgodnie z zaleceniami autora poszła kabina:

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Następnie pod nóż wziołem segmenty mieszczące przednią wnękę podwozia.
ObrazekObrazek

Nad wnęką umieściłem 30 gramowy ciężarek wędkarski, żeby model nie uciekał do tyłu.

Niestety już an tym etapie budowy zauważyłem pewien zgrzyt. Po pierwsze szkielet jest za duży w stosunku do elementów poszycia (nawet przy wycinaniu po wewnętrznej stronie obrysu. Po drugie niektóre elementy podklejone zgodnie z oznaczeniami 0,5 mm tekturą musimy wklejać w miejsca na które pozostawiono cały mm białego pola poza tym takie podlejone cienką tekturą elementy wnęki podwozia były gardzo wiotkie.

Mam jednak nadzieję, że pomimo tych przeciwności uda mi się dobrnąć do końca i udowodnić co niektórym osobom, że potrafię sklejać samoloty ;-)

Pozdrawiam i Zapraszam

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#2 Post autor: edipodium » 2007-12-02, 18:32

Fajne :mrgreen: ! Powodzenia życzę, "pokaż na co cię stać" :mrgreen: .
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: Sprudin » 2007-12-02, 18:35

No nie, następna relacja ? :-D el_paw, naprawdę podziwiam :-) Przy takim tempie prac niedługo skończy Ci się te dwieście z okładem modeli :-) Jakość wykonania jak zawsze powala :-) Pozdrawiam!!!

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#4 Post autor: el_paw » 2007-12-07, 17:07

Prace z lekka ruszyły do przodu.
ObrazekObrazekObrazek

Z bliska wygląda to trochę gorzej, ale papierek ścierny powinien załatwić sprawę

ObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#5 Post autor: Ceva » 2007-12-07, 22:10

el_paw pisze:niektóre elementy podklejone zgodnie z oznaczeniami 0,5 mm tekturą musimy wklejać w miejsca na które pozostawiono cały mm białego pola
To się często zdarzało autorowi nie tylko w tym modelu :-| .
A tak wogóle to fajny temat, a wykonanie też niczego sobie.
Mógłbym prosić Ciebie o informacje typu: czym kleisz i czy ( i czym ) gruntowałeś/malowałeś arkusze wycinanki przed wycięciem.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#6 Post autor: el_paw » 2007-12-09, 11:48

Witam ponownie
Ceva w kwestii klejów to używam raczej zestaw standardowy: butapren, wikol, hermol/uhu, super glue, i czasem BCG. Co do impregnacji to raczej nie maluje całych arkuszy tylko niektóre elementy które mogą się w trakcie formowania uszkodzić ;-) Najczęściej pociągam je lakierem do paznokci lub obustronnie BCG.

A teraz fotki japońskiego T-fightera :-P
ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek

CDN...

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2007-12-09, 12:40

Oryginalną ma bryłę ;-) Zrób też jakąś fotę na ¾ z tyłu.

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#8 Post autor: Czesio » 2007-12-09, 12:46

No szczerze powiem, że jak bym nie widział oryginały na fotkach to w Twoim modelu pomyliłbym przód z tyłem. Fajny model bo nietypowy i dość mocno odróżniający się od pozostałych.
A tak nawiasem mówiąc to tylko nic jak podziwiać tempo Twojej pracy, a przy tym estetyki.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#9 Post autor: el_paw » 2007-12-09, 22:22

Od rana przybyła owiewka kabiny i końcówki skrzydeł. Niestety rama owiewki była wydrukowana na offsecie i ma trochę inny (jaśniejszy) kolor niż reszta kadłuba. Z tą owiewką to dałem ciała - folia użyta do oszklenia w niektórych miejscach się wrednie odbarwiła. Dość gadania oto fotki:

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#10 Post autor: Ceva » 2007-12-09, 23:24

el_paw pisze:Niestety rama owiewki była wydrukowana na offsecie
W końcu ktoś pomyślał chociaż nie do końca dobrze ( kolor ), bo przecież jak długo jeszcze będą nam projektanci/wydawcy "wciskać" pancerne ramki oszklenia mające się nijak do rzeczywistości. Przydałby się jeszcze krok dalej czyli ramki owiewki wydrukowane na papierze samoprzylepnym :roll: ( ech rozmarzyłem się... )
el_paw pisze:używam raczej zestaw standardowy: butapren, wikol, hermol/uhu, super glue, i czasem BCG
Kurde ja już prawie zapomniałem jak się używa przynajmniej dwóch klejów z początku Twojej listy.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#11 Post autor: el_paw » 2007-12-17, 23:12

Witam ponownie :-D
Ceva chodziło mi głównie o to, że ma inny kolor sam też jestem za tym aby ramki nie były pancerne. Na stronie Fanatyka Kartonu jest do pobrania model japońskiego bombowca do którego można sobie ramki wydrukować na papierze samoprzylepnym.
http://fk.konradus.com/modele/modele.php

Co do klejów to każdy ma swoje przyzwyczajenia - mi trudno się odzwyczaić od budasia.

Dość gadania czas na fotki.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

CDN ...
Następna aktualizacja pewnie będzie po świętach

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: Kroolo » 2007-12-17, 23:27

Trochę wylazł szkielet na usterzeniu (?) pionowym, ale nie jest źle. Warto wzmacniać takie elementy brystolem - można wiele wgnieceń uniknąć, ale to wiadomo a i sam o tym zapominam... :oops:

Model fajny! Chyba będę musiał na niego zapolować. Następna aktualizacja już z galerią końcową? Ja poproszę o zbliżenie na usterzenie poziome. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#13 Post autor: Ceva » 2007-12-17, 23:28

el_paw pisze:Na stronie Fanatyka Kartonu jest do pobrania model japońskiego bombowca do którego można sobie ramki wydrukować na papierze samoprzylepnym.
Wiem, widziałem.
Pisząc o samoprzylepnych ramkach to miałem ma myśli aby mozna było cos takiego zanleźć w wycinance drukowanej w drukarni, a nie w domowym zaciszu bo to akurat już parę razy zastosowałem i nie było w tym nic nadzwyczajnego.

A wracając do modelu to naprawde fajna pokraka ;-) .
Czy udało Ci się zauważyć jeszcze jakieś ( poza tymi wspomnianymi wcześniej ) niedoskonałości projektu?

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#14 Post autor: el_paw » 2007-12-18, 00:34

Ja jeszcze nie próbowałem tej metody, niestety u mnie na prowincji ciężko dostać papier samoprzylepny do drukarki. Model Yokosuka D4Y2 Suisei wydał mi się na tyle ciekawy, że już go wydrukowałem i będzie następnym klejonym samolotem do kolekcji.

Co do niedoskonałości to miałem problem z lotkami otwory w lotce nie pasowały do tych w szkielecie i ostatecznie przykleiłem je na stałe :oops: .

Kroolo tam nie było miejsca na bristol wchodził w to kawał 1 mm tektury jako szkielet i to wszystko - to bardzo cienki element. Jak znajdę czas to wstawię lepsze fotki.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#15 Post autor: Ceva » 2007-12-18, 00:41

el_paw pisze:niestety u mnie na prowincji ciężko dostać papier samoprzylepny do drukarki.
U mnie w mieście można dostać w sklepie nawet na sztuki. Może Ci kupić?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”