[Relacja] B-17 G Flying Fortress Fly Model nr 30

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#46 Post autor: Paws » 2007-10-20, 17:47

A w jakiej skali jest ten TIE Interceptor?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#47 Post autor: Sprudin » 2007-10-20, 19:00

Trudno powiedzieć. Strona z której pochodzi jest zakrzaczona dalekowschodnim pismem i za Chiny Ludowe nie wiadomo jaka jest skala :-D Z tego co wiem starwarsowe Interceptory miały jakies 10m, więc stawiam że ta bestyja jest w skali oscylującej wokół 1:100. Mam nadziej że pomogłem.

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#48 Post autor: Sprudin » 2007-11-17, 11:44

Witam serdecznie!!

Rany, od ostatniej aktualizacji minęły chyba eony...przepraszam Was za to. Na usprawiedliwienie mogę powiedzieć tylko że byłem trzy tygodnie bez komputera. W zwiazku z tym oraz z faktem ze straciłem wszystkie dane zdjęcia jakie zaprezentuje przedstawiaja jedynie efekt moich prac. Postaram sie wszelkie pytania (o ile ktokolwiek jeszcze tu zajrzy...) odpowiedzieć. Swoją drogą zostawić Was na parę tygodni...ech, :-D Natychmiast wysyp ciekacyc modeli w kartonie :-D Oby tak dalej :-)

Jeszcze jedno... z racji rozmiarów modelu i tego ze zdjęcia robię tylko kamera internetową...przepraszam za idealne kadrowanie...jakoś trzymanie nieruchomo modelu w wycigniętej łapie, celowanie w interesujący element jajkiem na kablu plus jeszce uważanie na światło i patrzenie w monitor...hmmm... dużo tego :-D Jezeli kogos z Was coś zainteresuje, niech napisze to postaram się dać dokładniejsze zdjęcia. Tymczasem...

Relacja

Na początek ogólne ujęcia bydlaka:
Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać mały to on nie jest. Niestety niewiele elementów przybyło...cóż, taki już urok tej relacji... :-| Ale po kolei:

Skrzydła

Dały mi w kośc oj i to solidnie... Szkielet składa się z dwóch podłuznic, poprzetykanych żebrami. Ile ich było - nie pamiętam. Całośc zalałem BCG, co dodatkowow wzmocniło juz stabilną konstrukcję. Okazało się także że jakims cudem po założeniu zasadniczego poszycia skrzydło naprawdę jest mocne i sztywne. Obawiałem sie też ze przy tak cienkim papierze będzie sie wgniatac przy byle dotknięciu - tak się nie dzieje :-) Ale, żeby nie było tak słodko - pomęczyłem troche elementy poszycia w trakcie kształtowania i wcześniej, w trakcie oglądania modelu w 2d - jak patrzy się pod dośc ostrym katem na dolne powierzchnie skrzydeł widać takie dziwne ni to wgłębienia, ni to zagięcia...nie wiem jak to opisać. Piszę że dziwne ponieważ przy bezpośredniej obserwacji nie da się ich zlokalizować. Poszycie składa się z dwóch zasadniczych elementów plus oddzielnie końcówki skrzydeł. Największą trudnośś sprawiło mi ukształtowanie przyśrodkowych części skrzydeł. Sporo było tu zabawy... Jaki jest efekt - oceńcie sami. Aha, te oddzielne końcówki skrzydeł to naprawdę świetny patent :-D choć ukształtowanie końcówek bez patentu Piterskiego z kulkami i nagniataniem byłoby co najmniej utrudnione Dzięki!!! Teraz czas na zdjęcia...
Skrzydełko lewe:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Skrzydełko prawe:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W zdjęciach starałem się skupić na krawędziach. Mysle że to Was najbardziej interesowało :-) Nawet udało się to równo zrobić, ale krawędź spływu i tak bedzie jeszcze szlifowana i malowana. Od razu mam pytanie: na krawędzi natarcia jest taki sympatyczny czarny pas, chciałbym go odmalowac bo obecnie jest raczej szary...jak zabezpieczyc resztę skrzydła bym po malowaniu miał równą krawędź koloru? Boję się użyc taśmy - kiedys juz zdjałem ją z kawałkiem modemu, (B-17 z MM, w dokładnie tym samym miejscu :-D ).. Macie jakies propozycje?

Teraz czas na końcówki skrzydeł:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oraz przejście skrzydło - kadłub:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na zdjęciach widać białe kliny - wszystkie fotki są robione przed końcowym retuszem . Przyczyną klinu jest moje ukształtowanie cześci - chciałem by jak najlepiej przylegała do kadłuba, więc jej symetrycznie zabrakło :-D Zrobię klin, pomaluje na zielno i wkleje :-)

To tyle jesli chodzi o skrzydła :-) Narazie... ;-) Pozostało mi jescze wkleić w krawędź natarcia kilkanaście drobnych elementów - chyba wloty powietrza do spręźarek ale głowy nie dam. To pokaże innym razem.

Stateczniki

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tutaj budowa była baaardzo przyjemna :-) Mimo tego że stateczniki mają tu rozmiar skrzydeł przeciętnego samolotu wszystko pasowało świetnie. Szkielet - jedna podłuznica, jedno żebro i starczy :-D Jeden statecznik był przeze mnie poprawiany, widać białe krawędzie - trochę krzywo go skleiłem i po przyłozeniu do kadłuba końcówka uciekała do góry :-) Już poprawiłem. Zdjęcia:



To narazie tyle. Przepraszam za długosć ale jak zacznę to skończyć nie mogę... :-D Gatuluje wszystkim którzy czytają to zdanie :-D

Pozdrawiam i do zobaczenia...oby szybciej. Cześć!!

EDIT

Zapomniałem chyba dodać że wszystko jest jeszcze przed poprawkami retuszerskimi. Nie bedzie śladu białego :-)

Paws, podejrzewam ze z Twój kubelwagen zmieściłby się z powodzeniem na końcówce skrzydła :-D Fajnie by to wygladało, oj fajnie :-D
Ostatnio zmieniony 2007-11-17, 16:21 przez Sprudin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#49 Post autor: Paws » 2007-11-17, 15:12

Ależ to wrażenie robi :-) -fajnie by wyglądał w porównaniu z kubelwagenem w 1:72 :mrgreen: .

Bardzo ładnie Ci to wyszło, gratulacje.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#50 Post autor: tjguzik » 2007-11-18, 22:38

jak to mówi Czesio z mojego ukochanego serialu :
ja cieeeeeee :-D

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#51 Post autor: el_paw » 2007-11-18, 23:59

Model super Ci wychodzi. Jednak z tego co pamiętam to dolna wieżyczka powinna być wklejona przy budowie segmentu. Jak teraz zrobisz ją ruchomą?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#52 Post autor: Sprudin » 2007-11-19, 00:32

el_paw pisze:Model super Ci wychodzi. Jednak z tego co pamiętam to dolna wieżyczka powinna być wklejona przy budowie segmentu. Jak teraz zrobisz ją ruchomą?
Przede wszystkim dziękuję za miłe słowa :-) Cieszę się że tu zaglądasz :-D
A co do pytania...masz na myśli wieżyczkę kulista czy ta przy dziobie? Kulista została wyjęta żebym nie uszkodził jej w czasie przekładania modelu przy budowie. Sprawdzałem, przy odrobinie wprawy można ja z powrotem zamontować :-) ale to dopiero jak postawie go na kołach.
Podbródkowa, tak jak wszystkie duperele przy kadłubie dołożę dopiero kiedy model bedzie samodzielnie stał. Nie chce ryzykować :-)

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
tjguzik
Posty: 134
Rejestracja: 2007-05-29, 19:33
Lokalizacja: KRAKÓW
Kontakt:

#53 Post autor: tjguzik » 2007-11-19, 00:39

i nie ryzykuj .....
łostatnie ryzyko spowodowało mój stan pzred zawałowy , twój zawał i reparacje ..

Cimoszek
Posty: 32
Rejestracja: 2007-05-26, 21:38
Lokalizacja: Olecko

#54 Post autor: Cimoszek » 2007-11-19, 12:06

Ładnie to wszystko wygląda czekam na efekt końcowy
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#55 Post autor: Piterski » 2007-11-19, 13:38

No bydle z tego samoloty jest ogromne :mrgreen:
Coś takiego to tylko chyba już powiesić pod sufitem.
Ja najbardziej obawiał bym się właśnie sklejania skrzydeł.
Ju-52 z GPM ma takie duże powierzchnie w jednym kawałku. Po prostu nie wiem nawet jak się zabrać za ich kształtowanie.
Co do końcówek to miał bym tu pewne zastrzeżenia, czy po kształtowaniu kulkami nie brałeś pod uwagę sklejenia "listków od razu w wygięta skorupkę i składanie ich dopiero razem. Może uzyskał byś większą precyzję łączenia. Klejenie oczywiście na BCG.
Czarny pas ja bym oddzielił taśmą, ale Tamya nie żadną malarską. Może i trochę ona kosztuje, ale jest niezastąpiona.

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#56 Post autor: Sprudin » 2007-11-20, 18:35

Hej Piterski :-) Liczyłem na Ciebie :-D
Piterski pisze:Coś takiego to tylko chyba już powiesić pod sufitem.
Ja zająłem nim stół w innym pokoju :-D Cały. W czasie budowy zalega na moim wyrze. Wiekszy problem to manewrowanie draniem.....
Piterski pisze:Co do końcówek to miał bym tu pewne zastrzeżenia, czy po kształtowaniu kulkami nie brałeś pod uwagę sklejenia "listków od razu w wygięta skorupkę i składanie ich dopiero razem. Może uzyskał byś większą precyzję łączenia. Klejenie oczywiście na BCG.
Brałem jak najbardziej. Na początku jedna końcówka, która juz nie pamietam, była właśnie w ten sposób wykonana. Nie wiem, chyba za gorliwie wycinałem kliny z krawędzi bo po złożeniu w całosć końcówka skrzydła była za szeroka w stosunku do reszty skrzydła. Spróbuję wyjaśnić:

Obrazek

Nie podobało mi się to, (szczególnie że poszycie końcówki nie przylegało do szkieletu) więc porozcinałem łączenia, w miejsca klinów powklejałem maleńkie kawałki papieru, posmarowałem delikatnie farbką i jakoś poszło...Nie do końca jestem zadowolony z efektu ale już chyba nie będę tego poprawiać...

Co ciekawe, w drugiej końcówce ciąłem delikatniej...i też trzeba było poprawiać ale już nie tak strasznie :-)

Kleiłem polimerem i cyjanoakrylem bo nie potrafię posługiwać się BakCylGlutem...jeszcze ;-)

Pozdrawiam i dziękuję :-)

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#57 Post autor: Sprudin » 2007-12-04, 21:45

Witam

No, jakaś zmiana - aktualizacja wśrodku tygodnia :-) Wszystko spowodowane nawałem pracy na uczelni. W związku z tym od razu ostrzegam, nie potrafię przewidzieć kiedy będzie kolejna odsłona... :-| Dlatego też pokazuję niedokończone gondole. Po prostu nie wiem kiedy się wyrobię... Postaram się także napisać coś krócej bo długość moich wpisów może chyba nieco zniechęcać ewentualnych obserwatorów ;-) A teraz do rzeczy.

Relacja

Jedyne co zdołałem poskładać to trzy z czterech gondoli silnikowych plus wloty powietrza do sprężarek (tak mi sie przynajmniej wydaje...). Zdjęcia z budowy ograniczę do dwóch, na których widać jedną gondolę "w proszku" oraz nieszczęsną drobnicę...

Obrazek Obrazek

We wlotach zachciało mi się wklejać kawałeczki drobnej zaczernionej siateczki. Niestety jakość zdjęć nie pozwala na jej zauważenie, musicie wierzyć mi na słowo... Całkiem fajnie to wygląda na żywca.

Czas na gondole:

Lewa, póki co samotna ;-):

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

No i prawe, juz w komplecie:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Starałem się także ująć mój błąd: koszmarnie wpasowane wloty...starałem sie przy kadłubie zamalować je na szaro, by jakos to wyglądało. Efekt oceńcie sami. Ja nie jestem z tego zadowolony. Wpadłem jednak na pewien pomysł - może nakleć na wierzch kawałki tej samej siateczki? Może nie bedzie to realizm ale chociaż będzie wyglądać... Szablony mam, także mogę spokojnie dopasować. A, no i nie ściąłem jeszcze wystających kawałków papieru - to zrobię jak będę wykańczał gondole. Teraz miałem już ich dość.

Aha, jeszcze mam pytanie o sposób wyznaczania stron w samolocie.. :-D Wiem, banalne no ale... Do tej pory sądziłem że za punkt odniesienia bierze się pozycję pilota (co zresztą jest logiczne). Prawo to jego prawo, lewo to jego lewo :-D Natomiast w tym modelu prawa strona to ta, którą widzimy po naszej prawej patrząc od czoła samolotu (kretyńsko to brzmi ale nie wiem jak inaczej to wyjasnić :-D ). Przez to nieco mi się chrzani co jest gdzie...

No dobra, to póki co tyle. Teraz czekam na dostawę kółek z Gomixu (próbowałem katronu ale bez wiertarki to se moge..). i Bestyjka powinna stanąć o własnych siłach :-) Przy okazji także spróbuje wykonac prototyp silnika mojego pomysłu ;-) i odam Wam do oceny ;-) To jednak przyszłość... Tymczasem, do zobaczenia i dziękuję za cierpliwość ;-)

PS: Piterski, ten update to tak po części dla Ciebie ;-) byś miał na czym ćwiczyć swą krytykę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Liczę na komentarze ;-)

Zapomniałe jeszcze dodać jedno: jedynym na szczęście śladem kociej aktywności jest to "coś" na szóstym zdjęciu lewych silników. Na szczęście w czasie upadku jedynym przyklejonym elementem był ten czołowy, z okrągłą wręgą z przodu. Zerwał się całkowicie zrywając kawałek poszycia. Udało mi się wkleić je na miejsce jednak ślady pozostały. Przyśrodkowy silnik był juz cały i tylko lekko wgnieciony. Wypchnąłem poszycie kawałkiem patyczka i jest ok :-) . Ufff ;-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#58 Post autor: Piterski » 2007-12-05, 09:09

Sprudin pisze:byś miał na czym ćwiczyć swą krytykę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Z krytyka to ja się hamuje bo nikt ze mną nie będzie chciał gadać :-D.
Raczej powiem Ci co ja bym zrobił. Nie naklejał bym siateczki bo to wcale nie poprawi wyglądu (wylezie ci klej którym ja przykleisz i po estetyce). Popracował bym za to nad krawędziami tych wlotów.
Kombinował bym nakleić cienkie paseczki tam gdzie jest uskok by wyrównać krawędzie wlotu z powierzchnia skrzydeł. Nakładał SG cieniutkim drucikiem rozcierał i delikatnie szlifował. Potem dopiero pomalował je na szaro.

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#59 Post autor: piter16 » 2007-12-06, 16:59

Ładny model wychodzi, nawt jeśli by coś przynim nie wyszło i tak warto go skończyć, z daleka rzuca się w oczy! :mrgreen:
Sam sklejałem srebrnego B-17 z Fly Model (nie pamiętam nr. modelu z wydania)
Był to kawałek czasu temu. Niestety go nie skończyłem i wisi pod sufitem bez silników i podwozia, a mój tata truje mi ciągle głowę, że go nie chce skończyć. :-P Ale to tak nawiasem mówiąc.

Tak waloryzowany model rzadko się spotyka, życzę powodzenia, bo jeszcze dużo pracy zostało!
Będe często zaglądał! :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#60 Post autor: Sprudin » 2007-12-06, 19:32

Eeee, no nie daj się :-D Skończ go, jeszcze Kroolo i stworzymy "grupę bombową" :-D

Dawaj zdjęcia co tam masz!! Nie przyjmuję odmowy :-D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”