Samochód terenowy GAZ 69M

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#46 Post autor: Piterski » 2011-03-13, 21:44

Pogaduchy
No z tym moim zdrowiem to się trochę ostatnio przestraszyłem jak zacząłem pluć krwią.
Ale Wam tu horrory opowiadam :mrgreen: no ale do lekarza to się jednak wybiorę.


Relacja
Dziś krótka historyjka o wykonaniu resorów. Nic odkrywczego ale może początkującym się coś przyda.
W modelu są zawarte pióra resoru w liczbie sztuk 9 i 1 szablon płaski oraz rysunek jego wykonania.

Obrazek

Autor założył wykonanie tego szablonu z blaszki, ale gdzie ja teraz będę blaszki szukał, zrobiłem więc jego kopie bo w końcu resorów mam dwa i skleiłem.
Niestety nie pasuje jest za krótki ok. 1,5-2mm. Więc wykonałem drugi dłuższy.

Obrazek Obrazek

Jak wspomniałem szablon miał być według autora z blaszki. Zapewne chodziło o połączenie elastyczności i sztywności.
Ja po odpowiednim uformowaniu szablonu jego wewnętrzną stronę (tę do której już nic nie kleje) przeciągnąłem średniej gęstości klejem cjanoakrylowym.
W ten sposób uzyskałem szablon odpowiedniej długości i sztywności, na który mogłem nakleić za pomocą BCG pierwsze pióro resoru z zaokrąglonymi końcami w miejscu główek.
Po ich sklejeniu przymierzyłem do ramy. Wygląda na to iż wszystko gra.

Obrazek Obrazek Obrazek

Zabrałem się więc za sklejanie kolejnych piór. Auto sugerował by przy ich łączeniu nabijać je na szpilkę. W tym celu umieścił na elementach kropkę w ich środku.
Pierwszy tak wykonywałem w drugim już tylko:
1-2. Robiłem otworek;
3. Ścinałem wypchnięty nadmiar materiału by nie tworzył podkładki dystansowej;
4. za pomocą czubka szpilki naprowadzałem na siebie kolejne elementy. Jak widać po posmarowaniu klejem BCG włókna papieru się wydłużają i powodują jego wygięcie.

Obrazek

Na koniec założyłem oba resory by wyschły na ramie. Z tej strony prezentują się ok z boku gorzej bo nie mają idealnie równej szerokości.
Niestety amba wcięła moją linijkę z podziałką do 0,5 mm, a na oko już tego nie poprawiałem.

Obrazek

CDN...

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#47 Post autor: Piterski » 2011-05-01, 17:35

Pogaduchy
Dzisiaj będzie krótko. Cały czas powoli małymi krokami posuwam się z budową do końca.

Relacja

Na początek dokończyłem resory, starałem się zachować ugięcie jak na szablonie. Jak to wypadnie po założeniu do ramy?
Obawiam się tej chwili i odwlekam ten moment budowy. Ramę już parę razy rwałem po sklejeniu.

Obrazek

Rama jest w końcowym stadium budowy. Wstępnie zacząłem ją wykańczać i zdecydowałem się pomalować na czarny półmat.
Przeszło mi przez myśl czy nie zbudować jej od nowa. Mam ją bowiem ładnie przerysowaną, ale idąc tą ścieżką trzeba by cały model robić od nowa.
Tak więc poprawiam co mogę i jadę dalej.

Obrazek
Obrazek

Osprzęt wykonuje bez dalszego jego instalowania bo trzeba to wszystko ustawić razem i ustawić geometrię zawieszenia.
Dlatego koniecznym się stało zakończenie budowy bryły karoserii.

Tak prezentuje się w ujęciu ogólnym.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Część elementów o których pisałem w poprzedniej części relacji jak sztukowana podłoga, skrzynka pod fotelem, belka i inne zostały poprawione i wklejone.

Obrazek

Powoli dochodzę do wniosku, że sam sobie przysporzyłem dodatkowej roboty rozcinając siatkę karoserii i korygując jej kształt.
Nie będę go jednak kleił drugi raz by podważyć lub zanegować swoje poprzednie uwagi.
Widać jak próbowałem sztukować dziury skrawkami, które skrupulatnie zbierałem. Spróbuję to przytrzeć trochę pastelą może będzie trochę mniej widoczne.

Mam też jedną uwagę do szkieletu pokrywy silnika. W modelu jest ona w całości.
Jeśli się jej nie rozetnie w miejscu wręgi poprzecznej to pokrywa wychodzi za wysoko o całą grubość tektury.
Ja wyciąłem stosowne rowki i usunąłem naddatki materiału i udało się ją założyć.
Nie opisuje już tego z szczegółowymi zdjęciami bo i tak ma się ukazać poprawiona wersja tego modelu z Modelika.

Teraz kilka moich wariacji na temat.
Przesłona z przodu jest ażurowa więc najpierw zrobiłem coś co za nią imituje chłodnicę, podobno tam jest żaluzja ale na zdjęciach się jej nie dopatrzyłem.

Obrazek

Wiem, że mało co będzie widać ale i tak chciałem spróbować jaki będzie efekt.

Następnie przymierzyłem osłonę, z wycięciami jest wiotka i podatna na odkształcenia no i zamiast wypukłych przetłoczeń ma czarne paski.
Zastanawiałem się i próbowałem jak to zmienić ostatecznie zwijam papierowe wałeczki z cienkim stalowym drucikiem 0,2mm w środku i wklejam w wycięcia.
Osłona się usztywnia, a ja mam nadzieje że da się ją zabarwić pastelami i będzie przyzwoicie się prezentować, od kolejny z moich eksperymentów.

Obrazek

CDN...

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#48 Post autor: OSTOJA » 2011-05-01, 18:11

Piotrek, a jednak brniesz a już straciłem nadzieję ale nie zawiodłem się. :-) Powodzenia i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#49 Post autor: Piterski » 2011-05-04, 10:59

Jarku tak łatwo to ja się nie poddaje, aczkolwiek są chwile, że mam dość.
Dość starych projektów, grubej kreski itp. atrakcji. Z drugiej strony zobacz co ja robię, zamiast skończyć ten model w trymiga to ja dorabiam imitacje chłodnicy, uplastyczniam osłonę i bawię się w inne tego typu rzeczy. Taka już jest niestała i wewnętrznie sprzeczna moja modelarska natura. Eksperymentuje na czymś co i tak wygląda i wyglądać będzie przeciętnie. W chwilach poprzedniego zwątpienia sięgnąłem po projekt Modelikowego T34/85, odłożyłem go na bok bo sam projekt ma niedokładności, na których korektę nie mam teraz motywacji. Podobnie zniechęcenie miało ostatnio miejsce z Gazem i pod nóż trafił mały ale wcale nie prościutki modelik.

Obrazek

Też natrafiłem w nim na pewne, powiedzmy, trudności ale musiałem popracować na czymś co choćby teoretycznie wymaga tylko dokładnego wycinania i złożenia.
Dzięki temu zamiast zarzucić pracę nad Gazikiem, kiedy miałem go dość robiłem co innego i wracałem do formowania przeklętych papierowych rureczek.

Tak więc praca się posuwa naprzód i mam nadzieje, że dość szybko pokażę już skończoną bryłę karoserii. Z większych rzeczy zostały błotniki z reflektorami i można będzie zacząć oklejać spód i pomalować. Trochę roboty żmudnej czeka mnie jeszcze z kołami. Maja być ruchome, a na jednej osi się zgapiłem i mam zagwozdkę, a po drugie wymagają poprawienia felgi, trzeba je wygładzić i wyrównać, bo zostaną pomalowana na czarno. Czyli jednym słowem roboty trochę jest, a przyrost efektów znikomy.

Gdybyś był ciekaw te pozostałe projekty też będą kończone, w jakiej kolejności to wyjdzie w praniu.

Pozdrawiam,
Piotr

PS. Ja tez cały czas śledzę Twoje kolejne relacje ale więcej już na KW niż tu.

Awatar użytkownika
kodi1976
Posty: 253
Rejestracja: 2007-07-30, 15:44
Lokalizacja: Wrocław

#50 Post autor: kodi1976 » 2011-05-04, 18:47

Witam
Z modelami tak już jest. Rozpoczynamy budowę z zamiarem ,,sklejam bez waloryzacji", a potem wychodzi ,,no przecież tak tego nie zostawię". :-)
Znam to niestety z autopsji.
A tak poza tym, kawał pożądnej roboty. Podziwiam i gratuluję.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#51 Post autor: OSTOJA » 2011-05-04, 19:34

Piterski pisze:Jarku tak łatwo to ja się nie poddaje, aczkolwiek są chwile, że mam dość.
Pomalutku do szczęśliwego przodu.
Piterski pisze:Czyli jednym słowem roboty trochę jest, a przyrost efektów znikomy.
To się tylko tak wydaje.
kodi1976 pisze:Rozpoczynamy budowę z zamiarem ,,sklejam bez waloryzacji", a potem wychodzi ,,no przecież tak tego nie zostawię".
Dlatego czasami jak mnie uganianie się za duperelami znudzi mówię sobie "dość" i jadę na skróty. Trudno, może mnie ktoś posądzić o brak ambicji ale wszystkiego nie da się zrobić. :-D

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#52 Post autor: Piterski » 2011-05-05, 10:01

OSTOJA pisze:Dlatego czasami jak mnie uganianie się za duperelami znudzi mówię sobie "dość" i jadę na skróty. Trudno, może mnie ktoś posądzić o brak ambicji ale wszystkiego nie da się zrobić. :-D
Może to faktycznie kwestia ambicji, ale ja staram się raczej unikać drogi na skróty. Może nie zawsze starcza mi do tego motywacji ale lepiej znaleźć rozwiązanie problemu niż go omijać.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#53 Post autor: OSTOJA » 2013-01-23, 22:21

Za moment minie 2 lata, może jednak coś się ruszy w temacie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”