Dwulufowy zestaw przeciwlotniczy ZU-23-2 powstał w 1960 r. w Związku Sowieckim. Zadaniem zestawu jest zwalczanie celów niskolecących w odległości do 2,5 km oraz pojazdów opancerzonych na dystansie do 2 km,
bezpośredniej osłony wojsk i ważnych obiektów stategicznych przed środkami napadu powietrznego, najczęściej śmigłowcami i niskolecącymi samolotami. Podstawowa wersja zestawu jest stanowiskiem stacjonarnym, umieszczonym na trójpodporowej podstawie.
Zupełnie nowe zastosowanie dla ZU-23-2 odkryły wojska rosyjskie w Afganistanie (podobnie dla PKM-2), potem powtórzone w Czeczenii. Partyzanci atakowali rosyjskie kolumny transportowe i patrole z wysokich urwisk i skał, tam, gdzie nie mógł ich dosięgnąć ogień transporterów opancerzonych z powodu zbyt małych katów podniesienia uzbrojenia. Receptą na to okazały się ZU-23-2 umieszczone na ciężarówkach, które były w stanie dosięgnąć ogniem partyzantów skądkolwiek atakowali. Z czasem ciężarówki były dodatkowo opancerzane, by zapewnić większe bezpieczeństwo załodze. Kolumnę transportową osłaniały zazwyczaj dwa zestawy, jeden z przodu a drugi z tyłu. Kolejnym praktycznym zastosowanie ZU-23-2, stosowanym przez Rosjan w Czeczenii i Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) w Iraku jest ochrona baz na terenach okupowanych. Pod kątem ZU-23-2 wykorzystywanych przez PKW w Iraku firma Prexer (producent celowników tachometrycznych dla ZUR-23-2) opracowała specjalną wersję celownika CKE-2, wyposażoną w noktowizyjny moduł nocny, co pozwoli na skuteczne użycie zestawów nocą. Po doświadczeniach PKW w Iraku jest pewne, że zestawy ZU-23-2 staną się stałym komponentem defensywnym polskich baz wojskowych na terenach pełnienia misji pokojowych lub stabilizacyjnych. Działka 23 mm są w stanie zwalczyć praktycznie każde zagrożenie, ze strony ewentualnych napastników, np. rozpędzony pojazd wypełniony materiałami wybuchowymi. ZU-23-2 z pewnością zapisze się w historii, jako uzbrojenie w pewnym sensie uniwersalne.
Dane taktyczno-techniczne:
* uzbrojenie: dwie sprężone armaty 23 mm 2a14/m/m1
* kaliber armat: 23 mm (pociski 23x151)
* prędkość wylotowa (wczesna amunicja): 970 m/s
* zasięg skuteczny przeciw celom powietrznym- 2500 m,
* zasięg skuteczny przeciw celom lądowym- 2000 m
* szybkostrzelność maksymalna: 2000 strz./min
* szybkostrzelność praktyczna: 400 szt./min
* kąt obrotu: 360 stopni ; podniesienia: -10 + 90 stopni
* obsługa: 5 osób
* masa bojowa: 950 kg
* długość: 4,57 m
* wysokość maksymalna: 2,87 m
* szerokość: 1,83 m
Źródło- Militarum.net
Ze względu na poważny, zagrażający życiu modelarskiemu, brak czasu w przerwach weekendowych postanowiłem pokleić co nie co.
I tak sobie buduję od miesiąca:





Te zmechacenia na zdjęciach idą do poprawy
Model jest bardzo mały (te igły wsadzone w podstawę mają 0,9mm) ale będzie w pełni ruchomy, mam też zamiar zbudować nowe armaty.