[RELACJA] M5A1 Stuart [sklejmy.com - młodzież]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

[RELACJA] M5A1 Stuart [sklejmy.com - młodzież]

#1 Post autor: Dreedlord » 2007-02-19, 17:20

Witam! Zapraszam do śledzenia relacji z budowy czołgu M5A1 Stuart opracowanego przez Andrzeja "Aganda" Andrzejewskiego. Jest to mój piąty model i zarazem pierwsza pancerka, więc proszę o ewentualne rady - będzie to model w całosci malowany. W modelu postanowiłem dorobić wnętrze.

Budowę rozpocząłem z początkiem lutego, oto obecny postęp prac:

Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek, Obrazek

Obrazek, Obrazek, Obrazek.


Póki co wnętrze czołgu pomalowałem na biało, pojawiły się też kable w przedziale silnikowym. Przedziałem bojowym zajmę się dopiero po ukończeniu silnikowego.
wykonałem dwa zbiorniki paliwa, jestem w trakcie wykonywania silników - to te szare "klocki" ;-) .

Pozdrawiam i do następnego razu!

Awatar użytkownika
IRON_84
Posty: 1147
Rejestracja: 2007-01-02, 17:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2 Post autor: IRON_84 » 2007-02-19, 17:37

No kolejny pojazd. Całkiem ładnie się zapowiada.

Będę tu zaglądał często. Tak trzymaj. :mrgreen:

Pozdrawiam.

remek
Posty: 4
Rejestracja: 2007-02-04, 22:37
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: remek » 2007-02-19, 22:01

Ambitnie, życze wytrwałości.
Dopinguje.

Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

#4 Post autor: Dreedlord » 2007-03-23, 18:34

Witam po długiej przerwie!

Przez cały ten czas niewiele czasu mogłem poświęcić na model - nawał nauki w liceum jak nigdy dotąd :-(
W dodatku miałem utrudniony dostęp do aparatu.

Do tej pory ukończyłem silniki, zostało jescze kilka śrub i nitów i "trąbki" do ostrzegania przed pożarem, i przedział bojowy będzie skończony. Na zdjęciach silniki włożone na sucho - muszę jeszcze połączyć rurę z wydechem, a potem z kolektorem. Zbiorniki paliwa zostaną jeszcze poprawione - na wierzchu farma jest troszkę "nierówna". Jest też zdjęcie silników z groszówką - duże to one nie są ;-)

Powoli zabieram się za przedział bojowy - na zdjęciu pierwsze jego elementy, pomalowane kilkoma warstwami białej farby, ułożone w przedziale na sucho. Przed finalnym przyklejeniem zostaną jescze raz pomalowane i przeszlifowane na krawędziach w celu dopasowania z przylegającymi elementami.

Prze de mną dalsza część przedziału bojowego - skrzynie z granatami, kosze z amunicją, miejsca siedzące, stanowisko kierowcy, osłona przekładni redukcyjnej i inne elementy wyposażenia.

W międzyczasie walczę z drukarką :evil: dłubię sobie przy gąsienicach i ćwiczę sklejanie i malowanie uciążliwych elementów.

A oto i fotki:


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek



Narazie to wszystko, proszę o komentarze i rady. Cieplutkie pozdrowienia z Polski południowej!

Kamil

Awatar użytkownika
IRON_84
Posty: 1147
Rejestracja: 2007-01-02, 17:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5 Post autor: IRON_84 » 2007-03-23, 19:40

Silniki piękne. Wspaniała robota.
Widać, że potrzebny był duży wkład pracy.
Trzymam kciuki za dalsze prace.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Piterski » 2007-03-23, 23:29

Ambitne przedsięwzięcie :-)
Czy to jest jakiś konkretnie wydany model czy opracowanie pobrane z internetu?
Dysponujesz do niego jakimiś planami, monografią?
Trzymam kciuki ;-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2007-03-23, 23:39


Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

#8 Post autor: Dreedlord » 2007-03-24, 11:40

Jest to darmowy model pobrany z internetu. Bardzo zdetalizowany i ładny :-) Jak podaje projektant modelu, jest to maszyna z dywizji gen. Maczka.
W modelu nie przewidziano wnętrza, ale można je spokojnie wykonać. Nie dysponuję monografią, wnętrze robię w oparciu o fotki z internetu, m.in.:

http://tankfreak.tripod.com/id8.html
http://webplaza.pt.lu/flener/Poteau_M5A ... age01.html
http://www.fightingiron.com/IY-M5A1.htm
http://www.752ndtank.com/fsmmstuart.html
http://fsmm.org/stuartrestoration.htm

Model będzie w całości malowany.

Pozdrawiam, Kamil

Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

#9 Post autor: Dreedlord » 2007-04-15, 19:23

Witam wszystkich modelarzy!


Ostatnio ze względów zdrowotnych prace przy modelu stanęły. Aby relacja nie zaginęła w czeluściach forum, wstawiam kilka zdjęć z placu boju:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek



Na szkielecie wylądowała część poszycia. Ponadto zdjęcie ukazujące dodatkową ściankę w przedziale silnikowym potrzebną do zamontowania chłodnicy (jeżeli nie wykonuje się wnętrza, nie jest ona potrzebna).
Na tylnej ścianie przedziału silnikowego wytrasowałem miejsca, w których są drzwiczki. To samo zrobiłem na poszyciach bocznych na miejscach łączenia płyt.
Są jeszcze fotki drobnicy, nad którą ostatnio pracowałem i ogólny rzut spodu kadłuba, jeszcze bez fundamentów haków oraz włazu ewakuacyjnego.
Na dwóch zdjęciach przedstawiłem kolektory, które znajdować się będą na tylniej ściance kadłuba. Docelowo będzie na nich siatka (wykonana z gazy). Te dwa na dole to próby z kartonem i malowaniem, natomiast te na górze to wersja finalna, pomalowana (jeszcze bez siatek). Na przedostatnim zdjęciu są wstępnie pomalowane pojemniki na amunicję.


Postanowiłem nie wykonywać chłodnic, ponieważ po ich zamontowaniu silniki zostałyby całkowicie zasłonięte. Wykonam to w troszkę innym wariancie - podejrzewam, że jest to jakaś chłodnica pomocnicza. Oto fotki:

Obrazek Obrazek


To by było na tyle. Czekam na wasze komentarze.

Pozdrawienia ze słonecznego Śląska.

Kamil

rodzyn93
Posty: 77
Rejestracja: 2007-02-04, 15:43

#10 Post autor: rodzyn93 » 2007-04-15, 19:30

Podoba mi się!!! Naprawdę jest do czegoś oko przyczepić i aż go nie można oderwać ;-) KLej tak dalej a model będzie naprawdę super!!

Awatar użytkownika
Bartosz
Posty: 555
Rejestracja: 2006-08-02, 10:16
Lokalizacja: Malbork

#11 Post autor: Bartosz » 2007-04-15, 19:35

Mi także się podoba!!! Zdążysz z nim do 20 czerwca. Hehe, ja tu się pytam a ja stoję w martwym punkcie.

Pozdrawiam Bartosz

Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

#12 Post autor: Dreedlord » 2007-04-15, 19:36

Rodzyn - tak naaprawdę ja nic wielkiego nie zrobiłem. Ten model jest wspaniały. Polecam każdemu - wszystko świetnie pasuje.

Z roztargnienia zapomniałem zrobić zdjęcia kolektorów z groszówkę, a cyfraka na stałe nie posiadam. Kolektor ma wielkość 2,5 X 0,8 cm.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Piterski » 2007-04-16, 08:18

Bardzo sympatyczny modelik, nawet się zastanawiałem nad sklejeniem tego wydanego przez MM, ale jeden z modelarzy na mnie ostro fuknął :-)

Awatar użytkownika
Dreedlord
Posty: 164
Rejestracja: 2007-01-06, 20:47
Lokalizacja: Żory

#14 Post autor: Dreedlord » 2007-04-16, 14:17

Piterski: to opracowanie nie ma nic wspólnego z tym z MM.

http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php ... 08e&page=1
Pod tym linkiem znajduje się całkiem fajna relacja z budowy Stuarta. Tego Agandowego oczywiście.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Piterski » 2007-04-16, 14:48

Dreedlord pisze:Piterski: to opracowanie nie ma nic wspólnego z tym z MM.
Z tego co widzę to ma, nazwę :mrgreen:
Miałem jednak co innego na myśli, to miał być taki modelik na rozgrzewkę jak Ławoczkin :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”