Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005 by Paolo vanKossi

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Paolo vanKossi
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-15, 18:03

Me 109F-4 AH Kartonowy Arsenał 4/2005 by Paolo vanKossi

#1 Post autor: Paolo vanKossi » 2011-03-16, 02:21

Witam ponownie w kolejnej relacji.

Relacja dość nietypowa, bo model zaawansowany jest już w 90%, ale co tam. Otóż jakiś czas temu nabyłem w Antykwariacie model z wydawnictwa AH. W modelu brakowało strony z szablonami i rysunkiem montażowym skrzydeł. W sukurs z pomocą przyszli mi forumowicze Kordian i Fisk78 z Papermodels. Tak zrodziła się w mojej głowie idea aby zmierzyć się z nieco trudniejszą materią jaka są modele ze Stegny i postanowiłem sobie ulepić to co przedstawiam na obrazku poniżej:

Obrazek

Zaglądając na różne fora, zacząłem zgłębiać materię dotycząca modeli od Państwa Halińskich i dostałem gęsiej skórki na grzbiecie. Zacząłem się zastanawiać czy podołam czy podołam temu zadaniu. W ruch poszły drukarka i skaner i w ten sposób powstało co za moment będzie można zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Na początek kilka ujęć całości:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model buduję przy użyciu trzech rodzajów kleju: BCG jako główny, klej kontaktowy odpowiednik Butaprenu i klej cjanoakrylowy.
Model klei mi się nadzwyczaj dobrze choć jest bardzo wymagający i nie wybacza błędów. Najtrudniejszym elementem jaki w nim napotkałem to obudowa filtra powietrza aczkolwiek jestem zadowolony, bo udało mi się go wykonać bez szpachlowania "glutem" i malowania ale na nieszczęście z "solidnym" retuszem, który niestety widać. Najbardziej zaś jestem zadowolony z kolektorów wydechowych. A teraz pozwolę sobie wstawić kilka zbliżeń na co ciekawsze elementy modelu:

Kabina pilota:

Obrazek Obrazek Obrazek

Oj ciasno miał tu biedaczek pilot.

Dziób samolotu:

Obrazek Obrazek

Ach ten filtr powietrza i pechowy retusz.

Skrzydła samolotu i ich mechanika - lotki i klapy oraz "bąble" na brzuchu:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak się to wszystko powychylało to całkiem interesująco to zaczęło wygadać.

Podwozie główne i kółko ogonowe..... ups:

Obrazek Obrazek Obrazek

Opony niestety "łyse", mechaników trzeba podać do raportu. A tak na poważnie to najbardziej zadowolony jestem z wykonania obręczy kół podwozia głównego. Bieżnik to wciąż jeszcze nie moja liga.

Oraz na koniec ogon samolotu:

Obrazek

Ster kierunku niestety paskudnie odstaje od statecznika dlatego tylko jedno zdjęcie. Nie wiele mogę z tym już zrobić, przykleiłem na cjanoakryl niestety.

Na tym koniec dzisiejszego przydługiego odcinka. Zapraszam do oglądania fotek i chylę pokornie głowę pod topór bezlitosnej krytyki.

Tradycyjnie ciąg dalszy nastąpi kiedy nastąpi.

Do zobaczenia w następnej aktualizacji.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#2 Post autor: OSTOJA » 2011-03-16, 09:29

Paolo vanKossi pisze:chylę pokornie głowę pod topór bezlitosnej krytyki
Spokojnie, bez takiego tragizmu, dobrze jest, przynajmniej na zdjęciach a jak w realu to Ty wiesz najlepiej. Szkoda, że z drukowanych skanów, Oryginalny druk zawsze lepiej wygląda niż z drukarki. Jaka drukarka - plujka czy laser?

Paolo vanKossi
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-15, 18:03

#3 Post autor: Paolo vanKossi » 2011-03-16, 14:00

OSTOJA pisze: .... dobrze jest, przynajmniej na zdjęciach a jak w realu to Ty wiesz najlepiej. Szkoda, że z drukowanych skanów, Oryginalny druk zawsze lepiej wygląda niż z drukarki. Jaka drukarka - plujka czy laser?
Będzie model z oryginalnej wycinanki jak uporam się z tym eksperymentem. Cieszę się, że się podoba. Zdecydowałem się na wydruk z plujki ponieważ nie miałem pomysłu jak zaimpregnwać wydruk z drukarki laserowej - obawa przed rozmyciem druku po użyciu lakieru. Poza tym obawiałem się pękania nadruku na ciasno zwijanych elementach oraz krawędziach natarcia stateczników,lotek itp.

PS Ten topór krytyki to taka przenośnia miała być :mrgreen:

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#4 Post autor: OSTOJA » 2011-03-16, 15:20

Paolo vanKossi pisze:nie miałem pomysłu jak zaimpregnować wydruk z drukarki laserowej - obawa przed rozmyciem druku po użyciu lakieru. Poza tym obawiałem się pękania nadruku na ciasno zwijanych elementach oraz krawędziach natarcia stateczników,lotek itp.
PWS-10 i Slingsby (linki pod postem) - wydruk laserowy. Trochę się nakombinowałem jak zabezpieczyć. Z PWS-10 udało się średnio bo niepotrzebna ostatnia warstwa akrylowa pękała przy gięciu ale Slingsby już był zaipregnowany względnie dobrze. Laserowy nadruk nie pękał i nie odpadał.

Paolo vanKossi
Posty: 14
Rejestracja: 2009-05-15, 18:03

#5 Post autor: Paolo vanKossi » 2011-03-16, 17:00

OSTOJA pisze: PWS-10 i Slingsby (linki pod postem) - wydruk laserowy. Trochę się nakombinowałem jak zabezpieczyć. Z PWS-10 udało się średnio bo niepotrzebna ostatnia warstwa akrylowa pękała przy gięciu ale Slingsby już był zaimpregnowany względnie dobrze. Laserowy nadruk nie pękał i nie odpadał.
A czy mógłbyś podać "recepturę" impregnacji druku laserowego?

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#6 Post autor: edipodium » 2011-03-17, 19:54

Sklejam właśnie tego samego meśka, jestem przy skrzydłach. Twój wygląda świetnie, ja przy swoim porobiłem parę byków.
Pozdrawiam!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”