Tamiya 1/35 Kfz. 222

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

Tamiya 1/35 Kfz. 222

#1 Post autor: Stojkovic » 2010-09-27, 18:51

Witam na kolejnej relacji z budowy.
Z szafy wyciągnąłem kolejne pudełko. Model jest stosunkowo niewielki i ma mniej części niż poprzednie "warsztatowe" modele publikowane tutaj na forum.

Obrazek

Krótko o zestawie. 3 ramki z elementami, lina, siateczka do wykonania odrutowania wieżyczki. 2 figurki pancerniaków.
Model nie będzie waloryzowany chyba. Jedynie standardowo plandeka. Zastanawiam się nad inwestycją w wieżę z el. fototrawionych, ale to jeszcze wymaga przemyslenia.

Niestety jest kilka problamów. Jako, że zakupiłem ten model w okazyjnej cenie nie jest on pozbawiony mankamentów.
Po pierwsze kalkomania została połowicznie zniszczona przez nadgorliwego człowieka (żyd?):
Obrazek

Kalkomania ma zamalowane swastyki i odpada tym samym wersja Afrykańska.
Zrobię europejską wersję.

Problem drugi to brak instrukcji. Na szczęście mam z modelu Tamiy kfz 223 która nie ózni się diametralnie. Jednak jeśli miałby ktoś takową instrukcję, to byłbym bardzo wdzięczny za skany.

Pozdrawiam i myślę, że od jutra zabieram się do roboty.

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#2 Post autor: r-t » 2010-09-27, 19:15

I tym razem życzę Ci powodzenia, modelik ten jest bardzo wdzięczny :-) Warto do niego dokupić toczone lufy, bardzo oprawi to walor estetyczny, w trawioną wierzę na razie nie polecam się bawić, wypada ją zlutować (SG może być za słaby), osobiście mam to za sobą w 223 i trochę zabawy z tym było.
Co do instrukcji to zobaczę czy kolega dalej jej nie trzyma, jeśli uda się załatwić podeślę skany.
Co do kalek to odpada Ci wersja SS i afrykańczyk :-/
Po skończeniu Ariete chyba święty czas skończyć mojego 223 :-P tak więc działaj a nóż - widelec mnie zmotywujesz do męki z maleńkimi blaszkami :evil:


Pozdr.

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#3 Post autor: Stojkovic » 2010-09-27, 19:42

I tak przewidywałem wersję europejską, dla której zakupiłem kolor Model Mastera panzer grey.
Lufy zakupię przy najbliższej okazji, bo skoro warto w to zainwestować, to tak zrobię.

Postaram się wykonać go dokładnie i z rozwagą. Oczywiście licze na pomoc w trakcie prac nad jego budową.
Za wiele nie ma tam we wnętrzu pojazdu, więc skoro jeszcze go nie będę blachami waloryzował, to chyba też nie będę szalał z wnętrzem jak w przypadku kfz. 250/9.

Modeli w szafie robi się coraz więcej. Dzisiaj doszedł T-55 od Trumpetera który zakupiłem za 75 zł i zostawiam go na dioramę za jakiś czas, kiedy będę jeszcze bardziej wprawiony w budowie modeli.

Awatar użytkownika
RysiuMajster
Posty: 421
Rejestracja: 2010-08-29, 20:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#4 Post autor: RysiuMajster » 2010-09-27, 20:35

Witam
Widzę że na warsztat trafił model który mnie również bardzo inspiruje może w niedalekiej przyszłości coś z nim pokombinuje
trzymam kciuki i obserwuje

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#5 Post autor: Stojkovic » 2010-09-28, 14:48

Rozpocząłem już budowę. Skleiłem dolne elementy podwozia i wypadałoby je pomalować.
Teraz liczę na waszą wielką pomoc, bo mam nie lada kłopot z malowaniem, gdyż jak wspomniałem nie mam instrukcji i tym samym wytycznych jakich kolorów użyć.

Fotka nr. 1
Obrazek

Poniżej 4 kolory farb. od lewej: czarny, gun metal, aluminium i srebrny.
Które elementy na jaki kolor pomalować? Może wszystko na czarno i drybrush ze srebrnego i gun metalu? Prosze o pomoc jaki kolor na jaki element powinien iść.

Fotka nr. 2 pomalowane na biało wnętrze górnej połówki wanny.
Obrazek

Czy w 222 wnętrze na 100% było białe? Jest to pierwsza warstwa, więc zawsze można zamalować itp. Ale mam 90 % pewności, że raczej wszystkie zamknięte pancerne pojazdy były na biało w środku. Nie mylę się?

Fotka nr. 3 - elementy
Obrazek


Pomalowałem na czarno uzbrojenie, które potem będą ścierane gun metalem. Mam nadzieję, że wyjdzie lepiej niż w 250 poprzednio.
Siedzenia standardowo w kolorze khaki, co wydaje mi się raczej dobrym wyborem kolorystycznym. Reszta chyba już w panzer grey?

Fotka nr. 4
Pomalowałem już koła, by oszczędzić sobie stresu tak jak w 250 gdzie był problem z tym.

Obrazek

Czy wszystko dobrze zrobione?

Fotka nr. 5 spód wanny.
Rozumiem, że całość na biało? Co z trzpieniem na którym osadzona będzie konstrukcja działka z fotelami? Na biało czy panzer gray? Na jaki kolor rurki konstrukcji uzbrojenia w wieżyczce?

Obrazek

Wiem, że dużo pytań, ale nie chce jakiegoś babola popełnić z malowaniem i dwa razy potem tą samą robotę robić. Dodatkowo brak instrukcji nie ułatwia zadania.

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#6 Post autor: r-t » 2010-09-28, 15:43

Więc od początku, jak masz instrukcję do 223 to posiłkuj się nią. Wnętrze na 99% białe tak samo statyw działka, wewnętrzna strona wierzy raczej w kolorze nadwozia. Czy aby na pewno dobrze obrobiłeś elementy w ramce z uzbrojeniem :?: Do jego malowania kup lepiej Gum Metal od Model Master'a. Siedziska mogą być takiego koloru, oryginalnie chyba były czarna z białą metalową ramą z tyłu, ale pewien nie jestem, możesz je przemalować na czarny (półmat).


Na razie tyle.
Pozdr.

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#7 Post autor: Stojkovic » 2010-09-28, 16:14

Chodzi ci zapewne o działko mniejsze i resztkę plastiku z przodu. wszystko będę obrabiał jeszcze po wycięciu i malował. Chciałem sprawdzić jak położy się czarny na uzbrojeniu.

co z podwoziem? Wszystko na panzer grey?

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#8 Post autor: r-t » 2010-09-28, 16:20

generalnie wszystko na bazowy, elementy silnika i przekładni możesz machnąć na czarny / aluminium, przemyśl jaki kolor gdzie pasuje i maluj, wały napędowe też raczej na czarno, dyferencjały też. reszta raczej na bazowy.

Awatar użytkownika
RysiuMajster
Posty: 421
Rejestracja: 2010-08-29, 20:32
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#9 Post autor: RysiuMajster » 2010-09-28, 20:19

Witam
Przyłączę się do pomocy co do podwozia to pomaluj całe czarnym matem a następnie suchy pędzel z metalizera np. ModelMaster
i będzie ok ja tak zrobiłem przy dioramce Winter 1944 i wyszło zadowalająco co do wnętrza to jak najbardziej biały
Ps. tak teraz patrze to z tym podwoziem to troszkę sobie utrudniłeś trzeba było pomalować je przed przyklejeniem do dolnej części kadłuba teraz będzie trochę trudniej dostać się do detali.
Pozdrawiam

Wicio
Posty: 841
Rejestracja: 2007-06-18, 18:32
Lokalizacja: Chełm Śląski
Kontakt:

#10 Post autor: Wicio » 2010-09-29, 06:25

Wiesz co jak masz cokolwiek malowac, to lepiej wytnij częsci z ramki. Usuń nadlewy z formy, przeszlifuj części a dopiero potem bierz sie za malowanie.

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#11 Post autor: Stojkovic » 2010-10-01, 11:54

Dobra, jedziemy dalej.
Model jest bardzo przyjemny i obie połówki wanny dość dobrze spasowane. Musiałem szpachlować tylko z jednej strony, więc nie jest źle.
Trwają prace nad doklejaniem kolejnych elementów do wanny i przygotowywanie modelu do malowania.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jeśli widzicie coś niepokojącego, to piszcie śmiało.

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#12 Post autor: Stojkovic » 2010-10-07, 13:07

Kilka kolejnych "szotów" z warsztatu.
Powoli doklejam kolejne elementy na pancerzu. Uzbrojenie będzie jeszcze odpowiednio suchym pędzlem potraktowane. Możliwe, że całkiem je pomaluje od nowa "gun metal"-em od MM, który kupiłem niedawno zamiast humbrolowskiego.
Model zaszpachlowany i pomalowany w niektórych miejscach na próbę Panzer Grey'em, choć różnica między kolorem bazowym plastiku jest niewielka.
Konkrety:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dorobiona rączka/rurka na dole bocznego zasobnika z drutu, bo w zestawie ten element został pominięty. Waloryzacja na maxa :D
Obrazek

Obrazek

Teraz pytanie jeszcze o ten specyfik. To wash który stosuje prosto z "rury" na model i zostawia plamy, średnio się rozchodzi itp. Czy miał ktoś już z tym do czynienia i może coś poradzić?
Obrazek

Pozdrawiam. Obecnie męczę jeszcze figurkę pancerniaka oraz wieżyczkę pojazdu.

Wicio
Posty: 841
Rejestracja: 2007-06-18, 18:32
Lokalizacja: Chełm Śląski
Kontakt:

#13 Post autor: Wicio » 2010-10-07, 15:01

Zrób swój wash: white spirit plus oleje z lepsze półki mogą być np van Gogh. I masz kapitalny wash;)

Awatar użytkownika
r-t
Posty: 2302
Rejestracja: 2007-04-08, 19:16
Lokalizacja: Bristol UK

#14 Post autor: r-t » 2010-10-07, 15:41

Wicio dobrze prawi, ja nie ufam takim specyfikom no i koszt tego jest duży w porównaniu z samoróbką :-P
Dorób przewody do reflektorów ;-)

Pozdr.

Awatar użytkownika
Stojkovic
Posty: 354
Rejestracja: 2010-05-20, 10:09
Lokalizacja: Jaworzno

#15 Post autor: Stojkovic » 2010-10-07, 19:04

Czy dysponuje ktoś zdjęciem, żebym mógł się odnieść do tego, gdzie te przewody przy światłach mają być?

Byłbym bardzo wdzięczny. Co do washa, to postąpie zgodnie z waszymi poradami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”