[Radziowy Konkurs] Ła-7

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

[Radziowy Konkurs] Ła-7

#1 Post autor: Piterski » 2006-12-08, 20:00

Mam nadzieje ze nie zostanę zlinczowany :mrgreen: , że złamię złote zasady zakładania relacji.

Skusiłem się bo mało coś tych relacji i może się towarzystwo trochę ożywi.
Wybrałem model w zasadzie niezbyt skomplikowany. Ła-7 z MM - 7/1983.Opracowanie Jarosław i Bogusław Czyżyńscy z Szczecina. Na cały model składa się cztery arkusze części z wręgami. Z ciekawostek to model projektowany był według nowych XXI standardów :-D na jedną wręgę i paski sklejki oddzielone od poszycia. Skrzydła zaś mają rozrysowany szkielet i składają się z trzech części. Coś jak dzisiejszy Haliński tylko 23 lata temu :mrgreen:
Model będzie jednak wymagał pewnej ingerencji w szkielet bo wręgi wyraźnie nie są symetryczne.

No cóż to tyle, a i jeszcze okładka.

[center]Obrazek[/center]

na resztę zdjęć przyjdzie poczekać ;-)



... i teraz na innych forach zaczął by się lincz za NJM, a jak będzie tu ..... :?: ... to tylko taka mała prowokacja :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2007-02-27, 11:02 przez Piterski, łącznie zmieniany 2 razy.

modelarz_2006
Posty: 42
Rejestracja: 2006-11-23, 19:41
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: modelarz_2006 » 2006-12-08, 20:39

Sam to przeszdłem na innych forach. Ale ja uważam że jak kto prowadzi relacjie to jego sprawa i nikomu nic do tego .Forum jest poto by omawiać sklejane modele a nie krytykować kogoś za sposób prowadzenia relacji . A tak wogule to ciekawy model .Będę kibicować.

Czesio
Posty: 823
Rejestracja: 2006-08-02, 18:20
Lokalizacja: Kalisz

#3 Post autor: Czesio » 2006-12-08, 22:23

Piterski bardzo fajnie, że wystartowałeś. Linczu nie będzie bo wiemy co potrafisz i jaki wysoki poziom prezentujesz więc krytykować Cię może ktoś bardziej doświadczony. Relacja zapewne będzie tak samo wciągająca jak inne Twoje prezentacje prac. Kibicuje gorąco i czekam na więcej.

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: Radzio65 » 2006-12-09, 14:54

No, czekałem Piterski aż się przełamiesz :-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Piterski » 2006-12-09, 16:47

Radzio pomyślałem sobie że jak zabawa to zabawa w grupie zawsze raźniej, może jeszcze jeden forumowicz się przyłączy ......... PRAWDA
I proszę nie brać na serio tego co o mnie mówi Staszkov, to tylko taka propaganda
Jak ktoś nie wierzy niech obejrzy zdjęcia z relacji Zero ...... horror

Jako że na zdjęcia się szybko nie zanosi bo aparat cały czas jest niedysponowany, czyli trzeba się "nagimnastykować" by je z niego zgrać. Postanowiłem napisać coś niecoś o tym co zacząłem robić zanim będę mógł to pokazać. A nóż to się komuś przyda.

:arrow: Dopatrzyłem się że niektóre wręgi są mocno asymetryczne. By to poprawić wpadłem na myśl skserować arkusze i skleić na próbę, tak na szybko by się zorientować w którą stronę korygować błędy kształtu wręgi i jak wygląda sprawa z oklejkami poszycia.

:idea: efekt jest taki że okazuje się że poszycie wychodzi w zęby, było ręcznie kreślone i chyb czasem bez krzywika :lol:

:arrow: jako że model ma być w standardzie i estetyczny to powalczę na szybko z ksero kadłuba notabene już posklejałem sekcje poszycia bez wręg i zastanowię się przez pasowanie i docinanie w którą stronę pójść z oryginałem.

:idea: efekty pokażę na zdjęciach, ale przyjdzie na nie trochę zaczekać.

Jeśli kogoś ten pomysł zainteresuje to udostępniam prawa autorskie :mrgreen:

Przy okazji pierwszy raz spróbowałem i polakierowałem części na arkuszach lakierem Humbrola w słoiczku. Papier go wchłoną jak gąbka wodę teraz przez kilka dni pewnie będzie dosychać.

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Radzio65 » 2006-12-09, 17:01

Humbrol ze szklanego słoiczka schnie szybko :-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Piterski » 2006-12-09, 20:22

Powinienem dodać iż rozcieńczyłem go małą ilością rozpuszczalnika Humbrola. Suszyłem na suszarce na powietrzu i jeszcze śmierdzi. Papier trochę zżółkł, ale zdaniem mojego kolegi Radomira to wina starego papieru (jakości celulozy). Gdy impregnowałem BCG takiego efektu nie było. Chciałem jednak wypróbować kilka metod impregnacji, o których czytałem. Ta jest trzecia. Zobaczymy czym to się da kleić ;-)

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#8 Post autor: el_paw » 2006-12-09, 20:30

Już nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć. Powodzenia i ............. zasiadam w pierwszym rzędzie :mrgreen:

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9 Post autor: tad » 2006-12-10, 19:16

Piterski -
podział skrzydeł na płaty i centropłat (czyli trzy części) nie wynika z widzimisię projektanta, tylko z konkstrukcji tego samolotu. Skrzydła były dołączane do centropłata a łączenia osłaniane właśnie takim "paskiem" - dzięki temu pierwsze wersje Ła-7 miały skrzydła kryte sklejką a wkrótce zmieniono je na metalowe (Kożedub zaczął loty na Ławoczkinie ze skrzydłami sklejkowymi a sukcesy odnosił już na metalowym - pokrytym blachą). Dłuższy artykuł o tym samolocie znajdziesz na mojej stronie.
TAD

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Piterski » 2006-12-12, 14:56

Tad dziękuje za porcję ciekawych informacji, zerknąłem na Twoja stronę :-)
Najbardziej podoba mi się zdajecie jakie zrobiłeś w scenerii zimowej, bardzo realistyczne.

BUDOWA
Na początek pokażę z czym przyszło się zmierzyć ;-)
"symetryczne" wręgi
[center]Obrazek[/center]

i pięknie wyrysowane segmenty.
[center]Obrazek[/center]

Mam jakiś pomysł na to jak się za ten model zabrać. Jak już będą konkretne efekty to pokażę co i jak ;-)

CDN...
Ostatnio zmieniony 2006-12-12, 15:33 przez Piterski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mazter
Posty: 487
Rejestracja: 2006-08-02, 10:44

#11 Post autor: Mazter » 2006-12-12, 16:47

ja w anakondzie miałem przesunięcia ale nie aż takie... (nie rzucały się w oczy)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#12 Post autor: Piterski » 2006-12-21, 22:48

POGADUCHY
Czas najwyższy zaprezentować postępy z budowy, jak zwykle ze względu na kłopoty z aparatem relacja jest krok do tyłu w stosunku do rzeczywistości.


RELACJA
Tak się prezentują dwa pierwsze segmenty złożone w całość ale nie połączone ze sobą, ponieważ muszę jeszcze wykonać wnęki na karabiny maszynowe. Autor zostawił ich wykonanie w gestii modelarza. Całość po wstępny retuszu. Wnęka wlotu powietrza, chłodzącego silnik, jest jeszcze nie skończona.
[center]Obrazek[/center]

Teraz kilka słów o metodzie retuszu Pastelami.
Czytałem na forach o metodzie retuszu stosowanej przez Marcina Grygla. Polega ona podobnież na retuszu suchym pędzlem, nie tylko miejsca łączenia ale całej przyległej powierzchni.
Przygotowałem materiały. Czyli najpierw żmudnie skrobanie pasteli do naczynka i mieszanie twardym pędzlem po dodaniu terpentyny. Jest to mieszanina dwóch kolorów.
[center]Obrazek
[/center]
Widok z obu stron
Tak to wygląda przed naniesieniem pasteli.
[center]Obrazek Obrazek[/center]

Tak po 1. i w trakcie przecierania twardym pędzlem 2. i 3.
[center]Obrazek[/center]

Jak widać nie jest to stricte malowanie bo właściwie wyrównuje tylko barwę elementów i komponuje z nimi krawędzie retuszowane. Na krawędzie nakładam więcej pasteli i nic nie przecieram bo wszystko bym w ten sposób starł.

CDN...

UWAGI I WSKAZÓWKI
Teraz parę uwag co do opracowania. Części 3 (skrajny pierścień okapowania silnika i 3a (wykończenie wewnętrzne) są za małe. Element 2b jest za duży. Wszystkie te elementy wskazałem na zdjęciach.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#13 Post autor: el_paw » 2006-12-21, 23:00

Fajny efekt bardzo naturalny retusz :-) Tylko czy po lakieriwaniu modelu to się nie rozpuści?

Co do problemów z aparatem to pisz do Św. Mikołaja :mrgreen: ja też napiszę w Twoim imieniu bo zaiste ciekawie wygląda to latadełko i chętnie zobaczyłbym dalsze zdjęcia jak najszybciej.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Piterski » 2006-12-21, 23:44

el_paw pisze:Tylko czy po lakierowaniu modelu to się nie rozpuści?
Powierzchnia jest tak wypędzlowana i przecierana rękawem :mrgreen: że nie ma się juz co ścierać pod palcami. Są idealnie czyste mimo ze model w paluchach magluje. Niemniej również nurtuje mnie to pytanie. Postanowiłem, że sprawdzę to doświadczalnie. Po skończeniu modelu na kawałku zapasu koloru zrobię eksperyment. Jeśli się coś zacznie dziać nie będę lakierował.
el_paw pisze:Co do problemów z aparatem to pisz do Św. Mikołaja ...
Muszę się z nim wybrać do serwisu bo aparat ma tylko trochę ponad rok. Jak się okażę że to kabel to mały pikuś. Jak gniazdo w aparacie to poczekam z naprawą do końca relacji. Bo lepiej wstawiać te fotki rzadko niż wcale ;-)


PS. Mi też ten modelik się coraz bardziej podoba ale opracowanie jest po pieronie, pokażę po nowym roku co maiłem na myśli. A i pewnie efekt prac wyjdzie poza stadium rozwiązywania problemów na ksero kopiach :-P

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Piterski » 2007-01-04, 10:42

EDIT 11.01.2007 Relacja poddana poprawce po wykryciu błędu, jaki popełniłem w trakcie budowy
Polegał on na tym, iż odwrotnie (do góry nogami) wkleiłem wręgę 5a. Na usprawiedliwienie dodam, iż powstało to na skutek sklejania wręgi z jej dwóch jednakowych połówek i dlatego nie było widać na niej oznaczenia (nie spojrzałem na oryginał) i zasugerowałem się kształtem wręgi 5b. Musiałem więc rozdzielić oba sklejone segmenty poprawić wręgę i wstawić łatkę w górnej części poszycia. Gdybym od razu złożył to prawidłowo to poszycie schodziło się bez problemu i nie trzeba było niczego przerabiać, jedynie wysymetryzować wręgę i trochę zmniejszyć jej wysokość.


POGADUCHY
Widać, że forum żyje, bo swoją relację znalazłem już na drugiej stronie. Oby tak dalej.
Nadszedł czas by pokazać postępy z prac. Przy okazji jest możliwość ponarzekania na ten model. Okazuje się, że sam początek kadłuba to był pikuś. Następne dwa segmenty to już są problemy:
:arrow: ich obwody są różne, pasowałem się do oklejki kabiny;
:arrow: wręga między nimi również jest za duża. Nie pasuje w żaden z nich;
:arrow: dodatkowo musiałem złagodzić trochę jej kształt, bo nie byłem wstanie tych segmentów sensownie spasować
(to wynikło tylko i wyłącznie z błędu, o którym pisałem i nie jest konieczne);
:arrow: wręga za kabiną jest za duża;
:arrow: element zasłaniający miejsce za fotelem pilota za duży;
:arrow: przód kabiny z tablicą jest asymetryczny i wymusił wstawienie dodatkowej wręgi
profilującej przebieg poszycia
(przy prawidłowym osadzeniu wręgi nie ma takiej konieczności);



RELACJA
Na początek rzut oka na bohaterów dzisiejszego odcinka.
Na zdjęciach widać, że za punkt odniesienia przyjąłem segment z kabiną. W tym wypadku wręga wymagała bardziej kosmetycznej obróbki wielkości i kształtu (jak już wspomniałem jest osadzona nieprawidłowo) . Dodatkowo nie wycinałem pola pod kabinę a jedynie lekko naciąłem. Dopiero po uformowaniu i wklejeniu obu wręg, wyciąłem białe pole. Otwór we wrędze był mi potrzebny przy pasowaniu kabiny.
[center]Obrazek[/center]

A teraz taka krótka obrazkowa relacja z wykonanych prac.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na ostatnim zdjęciu widać że kadłub z zaokrąglonego w kabinie przechodzi w spłaszczony. Jest to właśnie błąd spowodowany przez odwrotne osadzenie wręgi. Na kolejnych zdjęciach pokarzę jak on wyglądał w porównaniu z prawidłowo złożona kserówka a w dalszej części relacji jak mi to wyszło finalnie Wykasowałem kilka zdjęć, w których pokazałem jak sobie radziłem by ten kadłub u złym kształcie razem złożyć jako nic niewnoszące a zaciemniające relację. Niestety ni zrobiłem zdjęcia poprawionej części kabinowej.

I to by było na razie na tyle :-D . Niedługo zaprezentuję cały przód kadłuba z wykonanymi obiema wnękami.
CDN...
Ostatnio zmieniony 2007-01-11, 10:14 przez Piterski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”