[Prezentacja] Jak 1 (WAK)

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

[Prezentacja] Jak 1 (WAK)

#1 Post autor: el_paw » 2006-11-22, 20:14

Poproszony przez kolegę Kroola prezentuje model radzieckiego myśliwca z okresu drugiej wojny śwuiatowej. Jak 1 został wydany przez wydawnictwo WAK w 2005 roku.
Obrazek
Skala 1:33
Autor Karol Płocica.
Model został wydany na 4 arkuszach kartonu + arkusz z wręgami na ofsecie.
Przedstawia on model w malowaniu zimowym w wersji na kołach lub na płozach (do wyboru). W modelu można wykonać także dzielone powierzchnie sterowe.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Rysunki montażowe są na 2 arkuszach i uzupełania je dosyć obszerny opis.
ObrazekObrazek

Minusem tego modelu jest na pewno jego szkielet. Model jest opracowany do sklejania metodą na jedną wręgę, jednak nie wydrukowano sklejek do łączenia poszczególnych lementów trzeba robiś je samemu. Jeśli ktoś ma zamiar go sklejać niech skseruje sobie arkusz z wręgami i buduje tradycyjną metodą. Wręgi ciężko jest spasować z poszyciem. Poza tym papier jest dosyć miękki co dla jednych jest zaletą dla innych wadą. Kolorystyka modelu też jest troche wypaczona. Zamiast modelu białego dostajemy model szary poza tym niektóre napisy eksploatacyjne są zamazane - nie widać liter.

Ja poległem po dwóch dniach budowy i 4 segmentach - jest to pierwszy model od kilku lat którego nie udało mi się skleić :cry: :cry: :cry:

TKS-AP
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-15, 15:51

#2 Post autor: TKS-AP » 2007-12-26, 12:34

Mialem ten "model" i twierdze ze jezeli celem autora bylo zniechecenie ew. chetnych do modelarstwa, to sie moze udac. Udalo mi sie skleic "to" w 3/4 i przedstawialo to Jaka-1 tylko z daleka i to przy duzej wyobrazni. Wyliczanie wszystkich bledow zajelo by sporo miejsca na forum. Dlatego radze omijac ten wyrob modelopodobny z daleka, jak rowniez inne modele tego autora np. Il-2 i La-7 (zal mi tylko wydawnictw ktore daly sie w nie "wrobic"...o kupujacych nie wspomne). Oczywiscie wszystkie modele sa sklejalne, tylko niektore mniej...

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3 Post autor: tad » 2007-12-26, 15:50

Ciekawe - bo świetny modelarz QŃ skleił Ła-7 tego autora i zrobił efektowny model z dodatkami - wyszedł bardzo dobry Ławoczkin (relacja na forach). Co ciekawe: właśnie model K. Płocicy ma poprawnie zaprojektowane klapy jako dwudzielne...

Malowanie Jaka było analizowane i skłaniam się do tego, że tak mogło wyglądać z użyciem wapna i innych przypadkowych środków.

Kolego TKS - skąd wziąłeś informację o tym, że należy omijać tego Ławoczkina czy Iła? A co powiesz na świetnie sklejonego Jaka-1, którego można zobaczyć na mojej stronie? Sprawdziłeś to wszystko czy po prostu ponosi Cię ułańska fantazja?
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#4 Post autor: Kroolo » 2007-12-26, 16:03

Świetny Ła-7 z WAK jest też tu na forum:

http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=841

Autor wspomina coś o problemach, co nie przeszkodziło mu w zrobieniu tej pięknej miniatury, i odradza raczej model początkującym.
Oczywiscie wszystkie modele sa sklejalne, tylko niektore mniej...
:-)

pozdrawiam!

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: tad » 2007-12-26, 17:35

Owszem - ale skąd on to wie, że zaleca omijanie - skleił czy zmyśla?
TAD

TKS-AP
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-15, 15:51

#6 Post autor: TKS-AP » 2007-12-27, 10:40

Po prostu mam te wszystkie trzy modele...

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7 Post autor: tad » 2007-12-27, 12:12

Ja też je mam i z oglądania wychodzi mi, że nie są aż takie złe, żeby zalecać ich omijanie. Tak się składa, że widziałem je na dodatek sklejone - nic nie uzasadniało Twojej opinii. Sklej - pokaż konkrety - to wtedy posłuchamy.
TAD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”