[Relacja]Fokker Dr.I - 1:33 - Mały Modelarz 4-5\2001

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

[Relacja]Fokker Dr.I - 1:33 - Mały Modelarz 4-5\2001

#1 Post autor: Garand » 2009-01-14, 17:04

Cześć, dawno nic nie pokazywałem i przeżywałem ''mały kryzys'' modelarski. Modelem który teraz buduję chciałbym przede wszystkim odzyskać radość z klejenia :), bo przez moje ostatnie modele traciłem tylko nerwy. :/
Fokkera wybrałem dlatego, że chciałem skleić jakiś nieskomplikowany i dobrze opracowany model. Na razie zrobiłem mało, ale chyba mogę już zacząć relację.
Części szkieletu podklejiłem na tekturę 0,8 mm. Dodatkowo arkusze pokryłem Caponem. :D

Podłoga i ściany kabiny:
Obrazek

Fotel i pudełko na amunicję
ObrazekObrazek

Zegary, kompas i coś, nie wiem co to takiego.
ObrazekObrazek

Złożony szkielet. Na drugim zdjęciu widać, że tylna ścianka kabiny była za szeroka i musiałem odciąć kawałek, ale niestety zauważyłem to dopiero po sklejeniu.
ObrazekObrazek

Kabinka pilota w całości.
ObrazekObrazekObrazekObrazek


Szkielet gotowy, nie przykleiłem tylko części J i F3, ponieważ zrobię to po pasowaniu poszycia. Na razie przymierzyłem dolne i wyglądało całkiem znośnie. :) Na zdjęciach zobaczycie pozostałości kresek. Jeśli poszycie boczne nie będzie pasować zeszlifuje je, ale myślę, że nic wielkiego one nie spowodują. W rzeczywistości nie są aż tak widoczne, bo przecież ludzkie oko to nie obiektyw aparatu. ;p
ObrazekObrazekObrazek


Poszycie lewej strony przyklejone. Wyszło średnie, mam nadzieję, że druga strona wyjdzie lepiej. :cool: Retusz będzie jeszcze poprawiany.

Najpierw podkleiłem dodatkową warstwą kartonu i wcześniej zmniejszyłem szerokość wręgi E aby możliwe było to podklejenie.
ObrazekObrazekObrazekObrazek


A tutaj taka brzydka dziura. :/ Może zakleję ją zapasem koloru.
Obrazek

Teraz trochę rozważań na temat statecznika poziomego.
Rysunek z instrukcji:
Obrazek

Kiedyś sklejałem Fokkera D.VII z Małego Modelarza, zresztą relacja jest na forum. Podczas sklejanie statecznika powstało takie nieładne załamanie:
Obrazek

Długo myślałem nad tym jak temu zapobiec temu w tym modelu i wymyśliłem coś takiego :roll: :
Obrazek

Postanowiłem zeszlifować na bardziej okrągły kształt końcówkę wręgi N1. Możliwe, że wtedy takie załamanie by nie powstało, choć pewny nie jestem.


Obkleiłem szkielet większością poszycia, została tylko jedna część z przodu. Średnio jestem zadowolony z efektów mojej pracy. I jeszcze dodam, że na zdjęciach światło bardzo ukazało jeszcze nie poprawiany retusz(zrobię to dopiero po ukończeniu sklejania poszycia).
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Tutaj takie brzydkie coś, ale w tym nieszczęściu - jest szczęście, bo będzie to częściowo zasłonięte goleniami podwozia.
Obrazek

Tu widać, że szkielet wystaje ponad poszycie, ale jeszcze to zeszlifuję.
Obrazek


Zrobiłem płozę ogonową, statecznik poziomy i skończyłem oklejać kadłub poszyciem. Udała się metoda zaokrąglenia wręgi statecznika - załamań nie widać. 8-)

Płoza:
Obrazek

Poszycie:
ObrazekObrazek

Wszystko razem. Statecznik jest przyłożony do kadłuba na sucho.
ObrazekObrazekObrazek

Obawiałem się tego zagięcia na końcówce statecznika, ale wyszło mi to nawet całkiem dobrze.
Obrazek


Skończyłem ogon modelu, pozostały tylko linki ale zrobię je na końcu budowy. Jedyne co tutaj mi się nie podoba to stery wysokości, które źle mi wyszły. Reszta chyba jest do przyjęcia, ale do zostawiam do oceny przez Was. :razz:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Gwiazda
Posty: 42
Rejestracja: 2008-12-15, 23:51
Lokalizacja: Kwidzyn/Uk

#2 Post autor: Gwiazda » 2009-01-19, 12:12

Witam.
Zastanawiam sie,dlaczego model spadl na dol strony bez echa :roll: Niedopatrzenie?
Fokker Dr.I bardzo mi sie podoba,wiec z checia poobserwuje co z nim wyczyniasz.Poki co wyglada super i nie ma sie czego czepic. ;-)

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#3 Post autor: Garand » 2009-01-26, 18:25

Ostatnio mało zrobiłem, a to przez osłonę silnika. Wyszła mi bardzo słabo, może w następnym modelu będzie lepiej.
ObrazekObrazekObrazek

I jeszcze coś takiego:
Obrazek
Trzeba będzie poprawić.

Na razie tyle, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#4 Post autor: Kroolo » 2009-01-26, 23:48

No nieciekawie to wygląda - aż dziwne że te paski takie niezgrywające się są...

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#5 Post autor: Garand » 2009-01-29, 14:46

Witam.
Jako, że osłona mi nie wyszła, zrobię ją na nowo(mam drugi egzemplarz), ale później. ;-)
Tymczasem gotowe są już dolne skrzydła. Zamontowane na sucho, na stałe przymocuję je dopiero po wklejeniu płata środkowego.
ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#6 Post autor: filthy » 2009-01-29, 17:17

Według mnie sklejając osłonę silnika zrobiłeś to "na zakładkę"(dlatego mniejsze pierścienie wyszły za krótkie) a segmenty powinny się łączyć na styk, mianowicie mniejszy pierścień powinien być wklejony jakby wewnątrz większego, żeby zobrazować o co mi chodzi dodałem obrazek:
Obrazek
jeżeli by jeszcze zeszlifować krawędzie pod kątem i wyoblić pierścienie, byłoby idealne łączenie

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#7 Post autor: Garand » 2009-02-15, 10:18

Witam.
Budowa idzie wolno, ponieważ czasem brakuje mi chęci. :-( Zrobiony mam już środkowy płat i zamocowany z dolnymi już na stałe.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2009-02-15, 15:39

Garand pisze:Budowa idzie wolno, ponieważ czasem brakuje mi chęci
Nikt nie goni ;-)

Szkoda że nie wyretuszowałeś dźwigara statecznika poziomego - nieco widać białe.

Tak czy siak fajnie zaczyna to wyglądać!

Awatar użytkownika
Gwiazda
Posty: 42
Rejestracja: 2008-12-15, 23:51
Lokalizacja: Kwidzyn/Uk

#9 Post autor: Gwiazda » 2009-02-16, 15:01

Mnie sie bardzo podoba,poki co.Nie mam zastrzezen.Ciekawa jestem czy poprawiales juz oslone silnika?

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#10 Post autor: Garand » 2009-07-24, 07:26

Witam.
Gwiazda pisze:Ciekawa jestem czy poprawiales juz oslone silnika?
Tak, skleiłem już nową. :-)

Przez długi czas zrobiłem małe postępy w budowie. Do końca zostało już nie wiele.
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

A to obecny stan Fokkera:
Obrazek

Pozdrawiam.

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#11 Post autor: Garand » 2009-07-25, 11:36

Obrazek
Do końca zostały tylko koła, które są już prawie gotowe, więc niedługo galeria końcowa. :)

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#12 Post autor: Garand » 2009-07-26, 08:40

Witam,
Model skończony. Jedyna rzecz której nie zrobiłem to karabiny maszynowe, na które już nie miałem siły. Budowa mocno się przeciągała, ale udało mi się na szczęście go skończyć. Co do wykonania to powiem tyle, że zrobiłem postęp w porównaniu do poprzednich modeli. Teraz pozastawiam model do waszej oceny.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#13 Post autor: OSTOJA » 2009-07-26, 10:15

Modelik piękny. Mam nadzieję, że karabinki za tydzień dorobisz. 8-) :-P :mrgreen:

Sylwester1983
Posty: 27
Rejestracja: 2009-07-19, 18:14
Lokalizacja: Kraków

#14 Post autor: Sylwester1983 » 2009-08-01, 09:00

Witam.

Gratuluję!!! bardzo ładny model dobrze i czysto zrobiony fajnie też wygladają koła.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15 Post autor: tad » 2009-08-01, 09:58

Cześć,
całkiem fajny model - gratuluję. Ale bez karabinów jest trochę "goły". Polecam Ci zakup w sklepie Paper Hobby zestawu dwóch laserowych chłodnic na lufy karabinów i dwóch celowników - koszt to 3 zł. Zobacz na moich modelach (Junkers D.I, Camel, Fokker D.VII) jak to wygląda. Uważam że warto.

Daj sobie tydzień luzu i zrób te karabiny.
Pozdrawiam
TAD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”