[R] Bloch MB 152

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

[R] Bloch MB 152

#1 Post autor: Kroolo » 2008-11-10, 23:27

Jakoś zupełnie nic się tu nie dzieje na tym forum, czyżby nadszedł jego kres? Póki co zacząłem kolejną budowę, tym razem coś francuskiego. Model wydrukowałem na bloku technicznym, jak do tej pory nie napotkałem na żadne problemy z pasowaniem - czysta przyjemność klejenia: oby tak było do samego końca!


Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jeszcze kilka fotek:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

jak widać ostatni segment przekręcił mi się "o kreskę" ale już budex załapał i nie mogłem poprawić :-( Z metra odległości tragedii nie ma ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2 Post autor: tad » 2008-11-11, 00:24

Dlaczego "zupełnie nic się tu nie dzieje" i jaki "kres"??? Chyba nie czytasz uważnie, dlatego taki pomysł. Albo myślisz, że jak Ty nic nie pokazujesz, to już "kres" forum? :-P
TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2008-11-11, 00:41

Ilość "żywych" relacji jakoś wyraźnie stopniała - ale racja: nie ma się co załamywać.

PS. daleko mi od bycia pępkiem świata :-)

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#4 Post autor: el_paw » 2008-11-12, 08:19

Fajny Francuzik. Po szkielecie widać że to dzieło pana Pacyńskiego ;-) -znowu sklejasz surówkę :?: Czekam na dalsze postępy :!:

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: tad » 2008-11-12, 11:57

Kroolo - nie będę Cię kłamał, mam mieszane uczucia na widok Twojego modelu. Tłoczenia nitów są za głębokie, nie przykleiłeś poszycia do wręg w okolicy garba za kadłubem (w efekcie ten garb będzie taki, jak wyjdzie, a nie taki, jak powinien być), nie przykleiłeś owiewki do wręgi profilującej (to samo, co poprzednio), brak jest retuszu, segmenty poszycia sklejone są źle (odstają od siebie lub wchodzą na zakładkę).

Moim zdaniem marnujesz czas na robienie niepoprawnych nitów, a nie opanowałeś ABC klejenia poszycia - te braki ciągle się powtarzają w Twoich modelach.
TAD

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Radzio65 » 2008-11-12, 12:23

Cześć.

Trzy tygodnie temu kupiłem plastikowego Blocha z firmy Azur w 1:32 (w zestawie blaszki i żywice), więc z ogromnym zainteresowaniem będę oglądał papierową wersję. Ciekawy jestem czy autor projektu uwzględnił przekoszenie osi silnika ze śmigłem względem osi symetrii kadłuba bo to bardzo charakterystyczna cecha tego samolotu, pięknie uwzględniona w plastikowym modelu.

Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#7 Post autor: Kroolo » 2008-11-12, 13:59

A więc jednak ktoś to czyta ;-)

tad, dobrze że nie kłamiesz, bo i po co? :-) Tłocznia nitów są - póki co. Jak będą wyglądały i czy nie znikną po lakierowaniu to trudno wyrokować. Mnie się podoba jak popatrzę na model pod innym kątem i widzę że nie jest gładki. Model sklejam dość szybko (może uda się przed Krasnymstawem?) a tych nitów jest niewiele - ich napunktowanie zajmuje z 5 min na jedną część. Co do garbu to nie napisałem że widoczne elementy są złożone na sucho - sądziłem że obrazuje to fotka na której trzymam model w dłoni, dla jasności napiszę: na poniższym zdjęciu nic nie jest na gotowo - przedstawia wstępnie złożone poszycie i włożoną luzem wręgę.

Obrazek

Kształt garbu narzucają nie tylko wręgi ale też takie coś:
Obrazek

Jednakże mimo tego jakoś ten garb za mało wyrazisty mi się wydaje :roll: - ginie w sylwetce samolotu.

To jest surówka, więc różne kwiatki mogą wyjść. Burty podociągałem do stosownych podcięć we wrędze, tak samo osadziłem poszycie z przodu kabiny i wszędzie jest spoko ale powstaje takie coś:

Obrazek

Nie szlifowałem tej wręgi więc warto może byłoby wprowadzić małą korektę. Z drugiej strony model jest wydrukowany na papierze z bloku technicznego, który ma niższą gramaturę od docelowego na którym będzie model wydany. Drugą przyczyną tego stanu rzeczy może być że z rozpędu użyłem wikolu - ten papier mimo zacaponowania strasznie puchnie jak tylko wodę poczuje - może warto caponować obustronnie...

Co do retuszu to poszedłem na łatwiznę - robię go jednym kolorem: szarym :-) Efekt mnie zadziwia :-)
W sprawie odstawania segmentów i zachodzenia na zakładkę postaram się przy okazji kolejnych fotek pstryknąć kilka obrazujących łączenia segmentów. Co do braków... trzeba się szkolić i kleić dalej: braki widać u każdego.




Radzio65, może ten rysunek da Ci odpowiedź na Twe pytanie :-)

Obrazek


Pozdrawiam :-)

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: Radzio65 » 2008-11-12, 14:08

:mrgreen:

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#9 Post autor: Kroolo » 2008-11-12, 14:30

Zrobiłem szkielety usterzenia:

Obrazek

I dokleiłem do tego co mam:

Obrazek Obrazek Obrazek

Poziomy dopiero obklejony, jeszcze nie zamocowany
Obrazek

Z pionowym chyba będę miał mały problem, ale to przy następnej okazji pokażę o co chodzi.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#10 Post autor: OSTOJA » 2008-11-12, 15:36

Kroolo pisze:Radzio65, może ten rysunek da Ci odpowiedź na Twe pytanie
Kroolo, nie zapomnij, że silnik jest skoszony w tą stroną w którą obraca się śmigło. Patrząc od tyłu obracające się śmigło w lewą stronę wymusza przekoszenie silnika też w lewa stronę. :roll: Jest to związane z opływem usterzenia pionowego przez skręcony strumięń zaśmigłowy.

Dobrze idzie tak trzymać i nie poganiam.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#11 Post autor: Kroolo » 2008-11-12, 15:44

OSTOJA pisze:nie zapomnij, że silnik jest skoszony w tą stroną w którą obraca się śmigło. Patrząc od tyłu obracające się śmigło w lewą stronę wymusza przekoszenie silnika też w lewa stronę.
Możesz jaśniej? Patrząc od tyłu śmigło kręci się w lewo, silnik ma być przekrzywiony w lewo i jest przekrzywiony w lewo - patrząc od tyłu, czyli tak jak pilot.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#12 Post autor: OSTOJA » 2008-11-12, 15:46

Kroolo pisze:patrząc od tyłu, czyli tak jak pilot.
Dokładnie tak.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#13 Post autor: Kroolo » 2008-11-12, 15:54

:roll: tak jest w projekcie, więc chyba konstrukcja modelu na mnie to wymusi, dzięki za przypomnienie.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#14 Post autor: OSTOJA » 2008-11-12, 16:37

Dlatego tak napisałem,bo czasami autorzy modeli lotniczych się mylą lub nie znają istoty zagadnienia. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#15 Post autor: Kroolo » 2008-11-13, 17:40

No i tak jak sądziłem źle przykleiłem statecznik pionowy, powinien być schowany w kadłub do tej kreski:

Obrazek

moje błędne przyklejenie zaowocowało tym, że ster jest o tyle za krótki:

Obrazek


czekam na konsultację z autorem ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”