[R] Szary Myśliwiec ze stajni Fokkerów, czyli E.III

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

[R] Szary Myśliwiec ze stajni Fokkerów, czyli E.III

#1 Post autor: Petlakow » 2008-08-28, 21:28

W związku ze stałym zawieszeniem prac na C450-01, postanowiłem wziąć na "deskę" którąś z maszyn Anthonego Fokkera. Mój wybór padł na E.III w 1/33 z www.modele-kartonowe.com . Zainspirowany tą maszyną, pod presją "muzy", wydrukowałem i zacząłem ciąć ten model. Mój pierwszy był zielony z czarnym numerem "5" druknięty na zwykłym papierze i to w roboczej wersji druku. Niestety czas w jakim go robiłem był nieodpowiedni na takie modele z dużą ilością linek sterowych. Poza tym przesadziłem z klejem więc wrzuciłem go do szuflady wraz z RWD-25, IŁ-4, "Piotrem z Gdańska", jakimś wagonem elektrospalinowym i "Wodnikiem" oraz z plastikami F-16 i F-22. Niestety nie mogłem dokończyć Fokkera, więc postanowiłem go wyrzucić do śmieci. Jedyna fotka tego egzemplarza zachowała się przed samym utopieniem w śmieciach:
Obrazek

Co do modelu obecnego postanowiłem zmienić: silnik z wycinanki na Oberursel U I, bo tamten był niezgodny z oryginałem, postanowiłem dodać orczyk, uzupełnić usztywnienie płozy ogonowej. Wszystkie te zmiany zamierzam wykonać jeszcze w ten ostatni tydzień pracując od rana do wieczora i troszkę przez pierwszy tydzień roku szkolnego. Na początek nakleiłem wszystkie elementy na tekturkę. Na drugi dzień zacząłem montować szkielet kadłuba, następnie nakleiłem podłogę i burty, następnie rozpocząłem kleić poszycie. W tym modelu nie było większych błędów ale poszycie burt po przyklejeniu na szkielet było nie równe, czyli lewa część była nieco większa od prawej i musiałem przycinać 2 mm
zbędnego kawałka. Potem całe poszycie przykleiłem na szkielet i obczepiłem gumkami recepturkami. Żeby się nic nie zwichrowało obłożyłem boki dwiema linijkami. Więc jutro zobaczymy jak takie mocowanie zdało egzamin i czy nic się nie zwichrowało.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Ende Teil 1
Ostatnio zmieniony 2008-08-28, 22:00 przez Petlakow, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#2 Post autor: Petlakow » 2008-08-30, 19:24

Teil 2

Od samego rana zacząłem wykonywać okapotowanie silnika. Sam element pokazany na fotce pierwszej dał się bez problemu przykleić. Samo klejenie okapotowania szło jak po maśle, czyli dobrze. Wyciąłem małe niezbyt kształtne ząbki by nic nie łączyć na styk. W między czasie skleiłem prawą jak i lewą część przy nasadzie okapotowania. Nie wiem jak to się nazywa( fotki 3 i 4. Pierwszy rząd)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Część okapotowania nakleiłem na swoje miejsce:
Obrazek

Następnie obkleiłem poszyciem prawy płat. Wyszło nawet równo.
Obrazek

Zacząłem więc kleić fotel pilota:
Obrazek

Wygląd finalny z dnia dzisiejszego
Obrazek

Ende.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#3 Post autor: edipodium » 2008-08-31, 09:14

No nawet ładnie Ci ten Fokkerek wychodzi :mrgreen: . Może zrób od razu całą eskadrę tych Fokkerów. Na tej stronce jest ich dużo wersji i ładnie by się prezentowały ;-) .
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#4 Post autor: Petlakow » 2008-08-31, 12:34

Zastanawiam się nad brytyjskim malowaniem i ten z czarną piątką na burcie.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#5 Post autor: Petlakow » 2008-08-31, 19:23

Teil 3

Moje dzisiejsze wypociny były bardzo długie. Siedziałem nad nim od godziny 16: 00 do 20:00. A skleiłem bardzo dużo. Na początek wyciąłem i odpowiednio ukształtowałem usterzenie pionowe. Później przygotowałem płozę ogonową tutaj nie było problemów. Następnie wyciąłem poszycie śmigła, które wstępnie wyretuszowałem. W miedzy czasie wmontowałem tablice przyrządów, fotel w kabinie i usterzenie pionowe i poziome.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po krótkiej przerwie skleiłem obydwa szkielety śmigieł, które później skleiłem z poszyciem:
Obrazek Obrazek

Rozpocząłem klejenie nowego serca samolotu, czyli silnika Oberursel U.I oraz zaczęty karabin maszynowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W związku z rozpoczynającym sie rokiem szkolnym wszystkie relacje (oprócz K-21 i Yak-11) zostaną jutro uzupełnione w nowe fotki i opisy. Później wszystko trochę zwolni.

Awatar użytkownika
arqs
Posty: 142
Rejestracja: 2007-01-16, 17:02
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: arqs » 2008-09-01, 07:08

Nie wiem czy dobrze zrobiłeś przyklejając już tę osłonkę silnika śmigła, teraz możesz mieć kłopot z włożeniem go tam, chyba że tak instrukcja kazała. Ja robiłem już Fokkera z tym że innego i osłonkę przyklejało się raczej później. Ale nie ma się co martwić, bo taką część nawet jakby co łatwo jest odkleić przez ucięcie nożykiem. Tak poza tym model wychodzi bardzo dobrze, pozazdrościć talentu, bo ja sklejając mam tylko zapał bez większego talentu.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#7 Post autor: Petlakow » 2008-09-01, 12:41

Zapomniałem dodać że dopiero po naklejeniu osłonki wywiercę stosowny otwór. Jeśli chodzi o talen to zawdzięczam to mej japońskiej "muzie modelarstwa" (koleżance z wakacji). Mym skromnym zdaniem każdy powinien taką "muzę". A natchnienie samo przyjdzie.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#8 Post autor: Petlakow » 2008-09-03, 18:52

Teil 4

Dziś wykonałem mało gdzyż ta przeklęta szkoła nie daje mnie nic robic twórczego w ciągu tygodnia. Zgodnie z wcześniejszą wypowiedzią wywierciłem stosowny otworek w osłonce śmigła, a następnie nakleiłem bolec. Silnik został sklejony w całości. Wystaczy tylko zamontować śmigło, popychacze zaworów i będzie super.
Obrazek Obrazek

To tyle. Miłego oglądania.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#9 Post autor: Petlakow » 2008-10-04, 17:29

Teil 5

Z powody nawałnicy pracy w szkole moja relacja zwolniła tempo. Uadło mi się wykonać silnik. Jedno z kół zaszpachlowałem w celu wyrównania bieżnika. Drugie dopiero jutro zaszpachluję. Wykonałem też owiewkę czołową, Satrzały przed kabiną oraz karabin. Nie wiem tylko czy karabin nie jest odrobinę za duży:
ObrazekObrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek ObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#10 Post autor: Kroolo » 2008-10-04, 17:55

Walnij więcej szpachli, tak aby opona była okrągła. Pod wpływem relacji i ja sobie druknąłem tego Fokkera, bardzo fajnie się prezentuje!

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#11 Post autor: Petlakow » 2008-10-04, 21:36

Łokej! zrobię co się da. Tylko nie mów że dokładnie ten sam.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: Kroolo » 2008-10-04, 21:44

Mój jest mieszańcem: kadłub z

Fokker E.III. (103/15) Kampfeinsitzer Kommando (KEK) Habsheim
German Naval Service
Western front
Spring 1916

a reszta taka sama jak w innych, tylko że z białym statecznikiem pionowym.

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#13 Post autor: Petlakow » 2008-10-27, 16:58

Niestety bez żalu ta relacja zostaje utajniona. Nie czekajcie i nie pytajcie dlaczego.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#14 Post autor: Kroolo » 2008-10-27, 18:31

Ok, nie pytamy. Do usłyszenia!

Awatar użytkownika
Petlakow
Posty: 191
Rejestracja: 2007-03-24, 18:47
Lokalizacja: Toronto (Canada)

#15 Post autor: Petlakow » 2009-01-24, 19:21

Oj dawno się tu nie było. Skończył się czas przerwy czas wrócić do pracy nad fokkerem. Już nie dużo zostało. Dziś zrobiłem podwozie z odpowiednio przyciętych wykałaczek:

Obrazek Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”