Coś na początek

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

Coś na początek

#1 Post autor: jacekkudla » 2008-08-28, 13:10

Witam serdecznie,

Jestem całkiem nowy na tym forum i powoli, ale coraz bardziej mnie kusi do powrotu do swoejgo starego hobby z lat młodości, czyli modeli kartonowych :) Ale widze że technika jak i same modele najwyraźniej poszły mocno do przodu (chociaż zauważyłem na kilku relacjach że dalej niedoróbki nie są czymś wyjątkowym :P )

I tu się rodzi moje pytanko połączone z prośbą, jaki model byście polecili na początek i jaki zestaw narzędzi modelarskich byście podpowiedizeli coby się znowu zarazić papraniem się w kleju :)

Pozdrawiam dziękując za konstruktywne podpowiedzi :)


ps. jaki sklep modelarski polecilibyście w warszawie?

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#2 Post autor: Kroolo » 2008-08-28, 15:48

Odwiedź sklep na Dzielnej 7 i księgarnię Pelty na Świętokrzyskiej 16 - naocznie wybierz coś co być chciał skleić i jednocześni nie przytłacza ilością drobnych elementów. Najlepiej dla wprawki chyba jakiś w miarę prosty samolot - jaki to już odsyłam do relacji, ew. zadania konkretnego pytania odnośnie konkretnego modelu.


Co do warsztatu to zaopatrz się w klej (polecam "Uniwersalny" z Wamod'u lub Butapren Plus z Pattexu), papier ścierny (np. 120 i 600) no i przede wszystkim polecam zakup maty (~20pln za A4) i nożyka (~23pln za oprawkę + 30szt. ostrzy zapasowych: polecam AK-3), jakiś kawałek metalowego prostego czegoś (może aluminiowa linijka?) do cięcia prostych linii. Do tego warto kupić tempery - to takie farbki w tubkach z których można wymieszać dowolny kolor, a więc odchodzi problem doboru i zakupu farbek do każdego modelu. Resztę sam skompletujesz w miarę potrzeby :-) Jakby co to pytaj!

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#3 Post autor: edipodium » 2008-08-28, 15:58

jacekkudla pisze:coraz bardziej mnie kusi do powrotu do swojego starego hobby z lat młodości
Więc wnioskuję z tego że całkiem zielony nie jesteś. Na początek mimo to jakiś MM (Mały Modelarz) albo jakieś inne czasopismo z prostym modelem. Najlepiej myśliwcem z czasów IIWŚ.
Co do narzędzi to na pewno:
1. Kleje (butapren, Super Glue (albo podobne), BCG oraz jakie tam wpadną byle nie szkolny ;-) )
2. Narzędzia tnące (nożyczki, nożyk do tapet, skalpel, żyletka (zawsze może się przydać ;-) .
3. Farbki do retuszu (mogą być plakatówki na początek; potem można już się za akrylowe brać (jakieś Pactry albo Model Master) )
4. Inne gżbyry (czyli wykałaczki, kształtowniki, pilniki, papiery ścierne i wszystko co by się mogło przydać ;-) ).
Jeśli jeszcze jakieś pytania to proszę pytać.
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

#4 Post autor: jacekkudla » 2008-08-29, 09:37

Witam serdecznie, Dzięki za szybkie odpowiedzi :)

No to spróbuje dziś nawiedzić jakiś sklepik z 2 wymienionych w sumie pracuje niedaleko, boje się że jak pójdę i się za bardzo nakręcę to mi nawciskają niepotrzebnych rzeczy dlatego wypytuje co musi być a co powinno :)

Na pewno zacznę od jakiegoś sympatycznego modelu samolotu z czasów IIWŚ :)

Podpowiedzcie jeszcze co z warsztatu musi być, napisze ja co planuje:

1. Mata
2. Klej - butapren, i chyba kiedyś wikolu używałem? jaki najlepiej klej nie musi być najtańszy...
3. Nożyk - podpowiedzcie coś trwałego i dobrego

Aaa i jaką skalę najlepiej wybrać? w jakiej jest najwięcej modeli i na co zwracać przy wyborze skali uwagę...

Sorki za trywialność pytania....
Ostatnio zmieniony 2008-08-29, 10:42 przez jacekkudla, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelecd
Posty: 66
Rejestracja: 2008-03-13, 11:32
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: pawelecd » 2008-08-29, 10:16

Witam
Według mnie najlepsza skala to 1:33 (ale są też zwolennicy 1;50) jeśli chodzi o samoloty i 1:200 jeśli chodzi o okręty (chociaż na poczatek polecałbym modele firmy JSC w skali 1:400, jeśli chcesz kleić okręty). I na początek kup model z małą ilością części (2-4 strony formatu A4), tak dla rozgrzewki, później można brać się za dokładniejsze :-) . Co do kleju to najlepiej butapren ( nie ważne że brudzi ale można korygować błędy a potem nausczysz się nim kleić bez brudzenia) i cyjanoakryl (średni, na Dzielnej mają dwa rodzaje do wyboru) do utwardzania wręg i klejenia meta-drewno-papier. O wikolu zapomnij zniekształca papier.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#6 Post autor: Kroolo » 2008-08-29, 10:54

--> Maty do cięcia możesz też poszukać w marketach i sklepach z rzeczami do robienia ozdób, stempelków itd

--> z butaprenu bardzo polecam:

http://www.pattex.pl/content/view/193/197/

występuje też pod postacią Moment Kraftkleber - to to samo tylko w innej tubce:

Obrazek

--> nożyk polecam:

http://www.olfa.net.pl/szczegoly.php?gr ... teg=314332

Jest wygodny w użyciu.

--> najpopularniejsze skale to 1:33 dla samolotów, 1:25 dla pojazdów i 1:200 dla okrętów.

Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

#7 Post autor: jacekkudla » 2008-08-29, 12:43

No to troszkę zaszalałem w sklepie na dzielnej 7, i stałem się na początek posiadaczem:

1. Podkładki w formacie bodajże A3 za sporą sume 48zł,
2. Nożyka exela (o ile dobrze pamiętam) i kilku wymiennych ostrzy,
3. Kleju wikolopodobnego oraz butaprenu,
4. Nożyczek,
5. Kartonu w kilku arkuszach,
6. Metalowej linijki,


No i modelu Morane Saulnier M.S. 406 wydawnictwa Orlik.... chciałem model nie za skomplikowany coby nie zniechęciło po kilkunastu latach przerwy :)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2008-08-29, 13:13

No to z modelem mogłeś lepiej wybrać - ponoć nie jest rewelacyjny :-( Tutaj masz kilka wskazówek dotyczących tego wydania:

http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 21&filtr=1

Zapraszamy do prowadzenia relacji!

Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

#9 Post autor: jacekkudla » 2008-08-29, 13:23

Kroolo a co byś polecał? chodzi mi o wydawnictwa jakie może na początek chociaż? A może też pokusiłbyś się o gradację trudnościową (ilość detali) w poszczególnych wydawnictwach ?

I jaki sklep internetowy polecacie pod względem ceny i jakości obsługi?

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#10 Post autor: Ceva » 2008-08-29, 13:40

Może lepiej było by gdybyś udał się do Empiku i zakupił Avię S-199 z wydawnictwa Modelarz Kartonowy. To moim zdaniem jest lepszy model na rozruszanie palców 8-) .

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#11 Post autor: Kroolo » 2008-08-29, 13:54

Avia, Cobra z Kartonowej Kolekcji powinna być dostępna w empiku - to dobry wybór. Nie ma co patrzeć na wydawnictwo, bardziej zwracać uwagę na projektanta. Modele p. Pawła Mistewicza są świetne aby przypomnieć sobie co i jak.

Do www.gpm.pl nie mam żadnych zastrzeżeń - szybko i solidnie.

Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

#12 Post autor: jacekkudla » 2008-08-29, 14:06

No to przejade się dziś lub jutro do empiku i zobaczymy co tam fajnego mają.... dzięki wielkie

A co sądzicie o tym sklepie www.mojehobby.pl ?

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#13 Post autor: edipodium » 2008-08-29, 14:19

Sklep bardziej pod plastiki niż pod karton. Można tam kupić farbki ale nie polecam kupować farbek przez internet. Jak raz kupiłem sobie Polish Khaki z Pactry ten bardziej zielony (nie pamiętam jaki ona ma numer) a przysłali mi ten bardziej brązowy, mimo iż na farbce pisało to samo co na stronce. Farbki zawsze najlepiej na żywo :mrgreen: .
Z nożykiem Exela to dobrze trafiłeś. Ostrza do niego są droższe niż do olfy ale jest bardziej wytrzymały i na pewno ci się nie złamie a Olfa mogła by się złamać bo ma rączkę z tworzywa. Olfa to już wyższa szkoła jazdy i trzeba z nią uważać.
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

Awatar użytkownika
jacekkudla
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-28, 11:40

#14 Post autor: jacekkudla » 2008-09-01, 07:47

Witam,

No i zabrałem się za produkcje, zgodnie z podpowiedzią, Avii S-199, miło się skleja tylko widze całą kupę moich braków warsztatowych.... No i też mam dosyć trywialne pytanie z prośbą byście pomogli a mianowicie: Do elementów z których się wykonuje kadłub (wszystkich) dołączono pasek kolor kadłubu, czy należy nim okleić wręge czy co z nim uczynić bo nie bardzo wiem..... :( jeśli się słabo wyraziłem to mam na myśli pasek opisany na drugim obrazku z tego linka http://www.konradus.com/forum/read.php? ... 21&filtr=1

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#15 Post autor: Ceva » 2008-09-01, 08:26

Tym paskiem z reguły skleja się końce poszycia segmentu po dokładnym jego uformowaniu ( poszycia ).

A pochwalisz się nam Swoją pracą?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”