Kartonowe modele odrzutowców - jakie są?

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

Kartonowe modele odrzutowców - jakie są?

#1 Post autor: Kroolo » 2008-02-13, 23:39

Hej! Tak czytam sobie relacje konkursowe i wszędzie jakieś mniejsze lub większe problemy... Nie jest to wina żadnego fatum bo tego nie ma - sprawdzałem i nic nie wisi... ;-)

I tak naszło mnie: czy zna ktoś jakieś dobre opracowanie jakiegoś odrzutowca? Takie które wystarczy wyciąć i pasuje? Wiele można napisać o samolotach z II WŚ, a jak jest z odrzutowcami? Co sklejaliśmy i było całkiem OK, a co było "be" ? Chciałbym aby wypowiadali się Ci co mieli z modelem do czynienia, a nie "kolega mówił że..." lub "z tego co widzę w 2D to wydaję mi się że...". Zapraszam do dyskusji.

Na początek może rzucę model A-10 p. Słowika - to zielone wydanie z '94 roku. Sklejałem to wieki temu gdy wszystko dało się wyciąć nożyczkami i w ogóle dopasowywać łatwiej było poszycie do szkieletu niż na odwrót, ogólnie: pamiętam że w tym modelu wszystko mi pasowało - sam się dziwiłem gdy składałem kolejne segmenty ze sobą i to PASOWAŁO - szok! Ciekawe czy kolejna próba powiedzie się i potwierdzi moje wspomnienia...

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: Sprudin » 2008-02-14, 00:05

To może teraz ja :-D

W swojej karierze zbudowałem trzy odrzutowce. W tym jeden dublecik ;-)

Dwa razy zrobiłem F5 Tigera z MM, ładnych parę lat temu. Składało sie go całkiem sympatycznie. Nie był trudny lecz wymagał sporej ilości dopasowywania. Opracował go p. Wasiak (o ile dobrze pamiętam, nie mam dostępu w tej chwili do wycinanki), do tego model jest kreślony ręcznie więc poprawki i wszelkie docinania były często. Mimo to obie budowy wspominam sympatycznie. Dość bogate ma uzbrojenie, jak na tak mały samolot :-) Podsumowując, jeżeli ktoś ma ochotę złożyć swój pierwszy odrzutowiec "temi ręcami" mu polecam Tigera :-).

Kolejnym "odrzutem" był Blackbird z Fly Modelu. Jak opracowany jest model możecie zobaczyć w relacji pitera, a on radzi sobie z nim dobrze :-) Ogólnie rzecz biorąc nic tam nie pasuje. Wnęki ubogie, duża wadą modelu jest sposób połączneia gondoli z kadłubem, u mnie kompletnie nie pasowało żądło, wloty do silników nijak nie maja się do oryginału. Wyglądaja po prostu źle. Do tego uboga instrukcja i różny papier w zależności od egzemplarza nie nastrajają optymistycznie. Linie poszycia kompletnie się nie zgrywają. Model jest dużym wyzwaniem, nadaje się do całkowitego malowania a jeżeli ktoś się za niego zabiera musi się z tym od poczatku liczyć. Mimo to, uważam że model jest warty każdej minuty pracy a końcowy efekt rekompensuje wszelkie trudy :-) Jeżeli do tego ktoś jest fanem Kelly'ego Johnsona i Skunk Works'ów to muuusi mieć ten samolot :-D

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#3 Post autor: Ceva » 2008-02-14, 00:41

O A-10 z pierwszego wydania mam również jak najlepsze zdanie. Jak na tamte, a nawet współcześnie to pasowanie części jest wzorowe ( nie to co ta kicha z którą walczę :-/ )

Kolejnym odrzutowcem który skleiłem był F-15 E z Fly Model. Bardzo pracochłonny jeśli chodzi o szkielet, ale za to bardzo przemyślany projekt. A co najważniejsze z prawie niezauważalną ilością jakichkolwiek poprawek.

Mig 21 GPM- jedno z pierwszych ( jak nie pierwsze ) wydań w GPM-ie. Minimalnych korekt wymagał jak pamiętam kadłub, poza tym ok.

F-5E Design- rewelacyjne opracowanie jak na początek lat 90-tych ( zresztą dzisiaj też nie ma się czego wstydzić, poza kreską ) . Pasowanie na wysokim poziomie, problemów poza skomplikowaniem niektórych segmentów zdecydowanie brak.

Gloster Meteor Fly Model- stary ręcznie kreślony projekt P. Pacyńskiego. Problemy jak pamiętam były z przednimi segmentami kadłuba i ogonem, a także ze środkowymi segmentami gondol silnikowych.
Jeszcze kilka odrzutowców skleiłem, ale w związku z niedotrwaniem ich do teraźniejszości nie mogę na nie spojrzeć i przypomnieć sobie co było z nimi nie tak.

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#4 Post autor: filthy » 2008-02-14, 02:16

to ja też dorzucę swoje doświadczenia
f5 tigerII z MM
F16 MM - opracowanie Pana Mistewicza
A6 intruder GPM - wersja waloryzowana, składane skrzydła, drabinka itp.
to modele w których pomimo moich ówczesnych słabych zdolności( niewiele sie poprawiło do dzisiaj) wyszły mi bardzo dobrze, wszystko pasowało do siebie idealnie.
tak btw, to były czasy(nie żebym szczególnie stary był) 8-) nożyczki do wszystkiego, bo kto by pomyślał o jakichś skalpelach :shock: , butapren(to do dzisiaj zostało, ale tamten stary w tubce od "ruskich" z bazaru "lepiej" śmierdział) i czarny tusz jako retusz, bo kto by wpadł na pomysł użycia farbek na retusz, przecież to trzeba do każdego elementu osobny kolor mieszać :shock: na to lakier w kolorze żółtym... miodzio :mrgreen:

Awatar użytkownika
piter16
Posty: 1059
Rejestracja: 2007-10-22, 20:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5 Post autor: piter16 » 2008-02-14, 20:28

No cóż, parę odrzutowców już zrobiłem: ;-)

1) Lim-6 z MM, Prosty model, doskonale nadaje się na przerywnik. Opracowanie mimo starości (86 rok) jest dość dokładne (posiada również wnętrze kabiny), choć poprawki też trzeba robić. Przeszkodą jest także stary łamliwy papier. Budowę modelu mile wspominam. Dał mi dużo satysfakcji.

2)Me 262 z MM. Posiada on cechy wyżej wymienionego modelu. Banalne opracowanie ale dobrze spasowane bez większych niespodzianek.
Model jest oczywiście we wszystkim goły. Osobiście nie mogłem znieść braku kabiny i sam ją zrobiłem, do nie było trudne.

3)Mirage 2000 także z Małego M. Bez rewelacji, lepiej się za niego nie zabierać. Po pierwsze zły stary papier.
Po drugie do kitu opracowanie, po przyklejeniu skrzydeł zostają ok. 1cm białe pasy bez koloru. Model nie wzbudził we mnie entuzjazmu. A teraz prawie nie zwracam na niego uwagi.

4)Su-27 powszechny model z MM. Fajny model. Ale żeby nie być gołosłownym:
Dość nowe, niezłe opracowanie, które nie przysparza żadnych wielkich niespodzianek. Mimo iż jest to tak duży model nie posiada on szkieletu jedynie wręgi. Mnie to nie przeszkadzało i budowę wspominam na słodko. ;-) Godny polecenia!

5)SR-71 z Fly model. Nie będę się rozpisywać zapraszam do przejrzenia relacji:Sr 71 Blackbird

Pozdrawiam! :mrgreen:

puchacz
Posty: 316
Rejestracja: 2006-08-08, 19:55

#6 Post autor: puchacz » 2008-02-14, 21:40

SU-7 GPM bardzo dobrze sie kleił bez większych problemów [części wydrukowane na kredzie] jedynie w najdłuższym segmencie kadłuba musiałem dorobić sobie wręgi. Niestety model nie zachował sie do dzisiaj.

SU-22 Mały Modelarz- klei się sam [mimo wielkiej fantazji projektanta]. w tylnej części kadłuba wręgi sa ciut za duże no i fotel pilota wyrwany z autobusu. tu można go zobaczyć http://www.sklejmy.com/viewtopic.php?t=1539

F-104 GPM bez problemów - sama przyjemność [wydrukowany na kredzie]

Phantom GPM 1 wydanie- nie mam zastrzeżeń

IŁ-28 GPM prosty model , wszystko pasuje i fajnie sie go klei [wydrukowany na kredzie]
http://www.papermodels.pl/topics3/i-28-gpm-vt1172.htm

MIG-19 GPM fajny modelikkleiło sie go bardzo fajnie tylko na przedzie kadłuba był błąd drukarski, a mianowicie numer taktyczny był podzielony na dwa segmenty z tym że na jednym był o 0,5 cm niżej niz na drugim [GPM wypuściła errate ale jakos do mnie nie dotarła, poradziłem sobie tak że zakleiłem część numeru zapasem koloru. http://www.papermodels.pl/topics3/mig-19-gpm-vt1121.htm

kleiłem jeszcze Skorpiona z FLY MODEL model fajny i atrakcyjny ze względu na dość futurystyczne kształty
całkowita fantazja, kleił sie bezstresowo.

były jeszcze jakieś MIG-25,Jak 23, Mig-23[współczesny myśliwiec odrzutowy] z MM-a ale to stare dzieje i niewiele z tego pamiętam.

Awatar użytkownika
panpanek
Posty: 62
Rejestracja: 2006-08-02, 22:59
Lokalizacja: Piastów k. W-wy

#7 Post autor: panpanek » 2008-02-14, 22:34

Mi SU-22 nie podobał się. Ale za to Su-27 też z MM był naprawdę świetny, wszystko ładnie pasowało.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#8 Post autor: Kroolo » 2008-02-14, 22:49

U mnie przewinął się Su-27 z MM lecz z roku 1996, w opracowaniu p. Wasiaka. Kleił się fajnie, a jeszcze lepiej wyglądał pod sufitem taki kolos! Trochę przycinania było, ale za to miał fajny szkielet pudełkowy - sklejało się sztywną skrzynkę która stanowiła wzmocnienie całego kadłuba, tuż za kabiną.

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#9 Post autor: Sprudin » 2008-02-15, 00:02

No tak, skleroza nie boli :-D

Dopiszę się jeszcze z F-16 z MM (gdzieś mam nawet resztki...) Sympatyczny ale dość trudny model. (przynajmniej wtedy dla mnie...). Szkielet jest duuży, pamiętam ze ze spasowaniem większych problemów nie było. Te które napotkałem zapewne wynikały z mojego braku doświadczenia. Fajny, efektowny model. Polecam komuś kto ma juz za soba kilka maszyn i ma ochotę na pracochłonny modelik :-)

Su-27 z MM, rocznik '96. Został mi po nim pylon i statecznik.... Baaardzo efektowny model. Dobrze był opracowany, nie pamiętam żeby były problemy ze sztywnością. Przód kadłuba jako odrębny segment - ułatwiało to budowę i przechowywanie bydlaka. Kleiłem go tak dawno że nie pamiętam większych problemów. Pamiętamtylko że opracowanie dysz silników bardzo mi sie nie podobało (ubogie) ale za gupi byłem na przeróbki :-D Wytrzymał do 2004, jako największza ozdoba mojej kolekcji ;-).

Jak mi jeszcze wróci pamięć dam znac :-D

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#10 Post autor: Abdomen » 2008-02-16, 16:17

SU 27 z KA 5-6/96. Trochę problemów sprawiały wręgi przypominające UFO które zaczynały sie przy kabinie a kończyły przy skrzydłach. Ale ogólnie kolos kleił sie dobrze.

Awatar użytkownika
randL
Posty: 26
Rejestracja: 2007-08-29, 13:44
Lokalizacja: Żyrardów

#11 Post autor: randL » 2008-02-18, 13:13

Polecam F-14 z MM. Jest to mój drugi model i jedyne problemy jakie napotykam to brak moich umiejętności :-D Pomimo tego model robi ogromne wrażenie nie tylko na mnie :-D Wkrótce będzie skończony: brakuje mu podwozia, rakiet + kilka mniejszych detali. Naprawdę wszystko świetnie pasuje, model bardzo przemyślany.

Pierwszy model jaki skleiłem to był Mig 29 z MM - nie polecam, słabo spasowany, mało szczegółów.

W kolejce do sklejania czekają: F-16, Su-22, Su-27 wszystkie z MM. Już je mam w 2d i prezentują się ok.

Sklejać zacząłem od wakacji zeszłego roku z nastawieniem tylko na odrzutowe myśliwce. Ukończony jest M-29 i 75 % F-14. Następne będzie F-16. Przeanalizowałem już wycinankę, kilka relacji z forum, kupiłem koła i kabinkę i wygląda na to że model będzie ok. Mam zamiar skleić wszystkie myśliwce jakie wydał MM i jak nabiorę większych umiejętności to przeniosę sie na bardziej skomplikowane wydawnictwa. Już mi sie śni po nocach F-14 Halińskiego, którego miałem okazje pomacać ostatnio w księgarni (f-14 nie Pana Halińskiego).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”