[Prezentacja] Niem. czołg ci. PzKpfw. VI Tiger I Ausf-Answer

To co nam wiadomo o nowościach i nasze sugestie

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

[Prezentacja] Niem. czołg ci. PzKpfw. VI Tiger I Ausf-Answer

#1 Post autor: tad » 2008-02-02, 00:24

Cześć,
zapraszam do prezentacji wycinanki z niemieckim czołgiem ciężkim PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1 z wydawnictwa Answer, seria ModelArt, zeszyt nr 5/2007. Autorem opracowania jest Stanisław Śliwiński, obraz namalował Wojciech Sankowski. Model w skali 1:25, cena 39,99 zł - tak wygląda okładka:

Obrazek

Raczej mało wiem o czołgach, dlatego ograniczę się głównie do prezentacji wycinanki i swoich wrażeń. Nie podano z jakiego okresu pochodzi prezentowany pojazd.

Pierwszą ciekawostką w projekcie jest... osoba autora. S. Śliwiński to modelarz i znany projektant szczegółowych modeli samolotów z okresu I wojny światowej. O ile wiem, jest to jego pierwszy czołg - na dodatek utrzymany na poziomie uszczegółowienia porównywalnym do jego samolotów. Nie posiada wnętrza, gąsienice ma paskowe. Drugą ciekawostką jest dla mnie obrazek na okładce - podoba mi się i wygląda efektownie: ot - dwóch panów sobie gaworzy, ale to chyba nie jest grzeczna wymiana myśli na temat malowniczego krajobrazu...

Model utrzymany jest w jednolitej stalowo-szarej tonacji bez waloryzacji. Pomimo takiej "monotonnej" kolorystyki wygląda (przynajmniej dla mnie) efektownie - ciemny, masywny, całkowicie różny od wielobarwnych kamuflaży innych czołgów.


Reszta tekstu i obrazki na mojej stronie - zapraszam!
TAD

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: Sprudin » 2008-02-02, 01:57

Wielkie dzięki za prezentację !! :-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#3 Post autor: Kroolo » 2008-02-02, 11:37

Dzięki za zaprezentowanie nam tego modelu. Pozwoli to jakoś dokonać wyboru pomiędzy produktem Answer'u i GPM.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4 Post autor: tad » 2008-02-02, 18:49

Pozdrawiam Panowie. Ciekawe by było, gdyby ktoś opisał Tygrysa z GPM - zastanawiam się, jak te modele mają się do siebie.
TAD

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5 Post autor: tad » 2008-02-03, 01:10

Cześć,
na swojej stronie otwarłem dział z poradnikiem modelarskim - na razie pierwsza część tekstu o lakierowaniu i wzmacnianiu papieru (ukazała się w "Kartonowym Fanie"). Druga część lada dzień, bo raczej nie ukaże się kolejny KF z dokończeniem.

Zapraszam chętnych do zamieszczania swoich pomysłów - pomogę Wam, będziecie autorami swoich tekstów. Niestety nie mogę zagwarantować wynagrodzenia, bo strona jest niekomercyjna, ale liczy się też satysfakcja ze zrobienia czegoś dla innych.
TAD

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 165
Rejestracja: 2007-06-25, 14:42
Lokalizacja: Opole

#6 Post autor: PiterATS » 2008-02-03, 19:03

Dzięki za prezentację. Ale widzę, że model ten podobnie jak inne modele kartonowe Tigerów ma ten sam babol, czyli symetryczną wieżę. To bardzo rzuca się w oczy.

maus
Posty: 86
Rejestracja: 2007-05-07, 21:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7 Post autor: maus » 2008-02-04, 20:24

No raczej nie ma symetrycznie ułożonej armaty wystarczy wejść na strone TADa i zobaczyć drugie zdięcie arkuszy z częściami . Jażmo armaty jest niesymetryczne , tak jak powonno być. :lol:

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8 Post autor: tad » 2008-02-04, 22:27

Panowie - powiedzcie mi dokładnie o co chodzi to porobię fotki i skany, bo na razie nie bardzo rozumiem w czym rzecz.

Piter - jeśli chodzi o to, że jarzmo działa ma być lekko przesunięte na prawy bok, to jest - przyjrzyj się rysunkom zestawieniowym i częściom wieży.
TAD

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 165
Rejestracja: 2007-06-25, 14:42
Lokalizacja: Opole

#9 Post autor: PiterATS » 2008-02-04, 22:58

Mo nie chodzi o jarzmo działa tylko o samą wieżę. Myślę, że po przyjrzeniu się zdjęciu nr 2 wszystko się wyjaśni:

http://tiger1.info/EN/TurretAsymmetry.html

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#10 Post autor: Kroolo » 2008-02-04, 23:19

PiterATS, na prawdę jesteś w stanie wychwycić 3mm różnicę w symetrii na łuku gołym okiem?

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11 Post autor: tad » 2008-02-04, 23:34

Piter - moje szybkie pomiary linijką na górnej części wieży pokazują mi, że faktycznie jest taka asymetria - lewy brzeg jest bliżej środka niż prawy. Swoją drogą Kroolo ma rację - tego nie można wyłapać gołym okiem, więc zbyt kategorycznie osądziłeś model. Zalecam ocenę wycinanki z linijką w garści - nie "na oko".
TAD

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 165
Rejestracja: 2007-06-25, 14:42
Lokalizacja: Opole

#12 Post autor: PiterATS » 2008-02-05, 11:19

Kroolo, Tad, asymetria wieży w prawdziwym czołgu wynosi 11cm, co w przeliczeniu do skali 1/25 daje aż 4,4mm! Jeśli więc dla Was taka spora różnica nie ma znaczenia, to trudno. Dla mnie ma i to bardzo duże. Tad, napisałeś, że lewy brzeg jest bliżej środka niż prawy, a powinno być dokładnie na odwrót- lewa strona jest szersza, patrząc zgodnie z kierunkiem jazdy czołgu.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#13 Post autor: tad » 2008-02-05, 12:33

Piter - nie napisałem, że dla mnie nie ma to znaczenia - owszem, ma. A co do kształtu - mówimy o tym samym - mam na myśli przód lewej strony - przy jarzmie - on jest bliżej środka symetrii, co daje właśnie szerszą lewą stronę. Chodziło mi tylko o to, że autorytatywnie skreśliłeś wycinankę oceniając ją na oko, chociaż ona nie ma błędu, o którym piszesz.
Pozdrawiam
TAD

Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 165
Rejestracja: 2007-06-25, 14:42
Lokalizacja: Opole

#14 Post autor: PiterATS » 2008-02-05, 13:35

Tad, ja oceniłem wycinankę po tym, co przedstawiłeś na Swojej stronie. Chyba po to są takie prezentacje. Pojawia się tutaj przy okazji problem zbyt małej rozdzielczości zamieszczanych przez Ciebie skanów. Może warto w przyszłości zamieszczać skany w nieco większych rozmiarach, żeby uniknąć takich pomyłek.
Moja opinia nie znaczy wcale, że od razu skreśliłem ten model. Poruszyłem tylko pewien istotny problem obecny nie tylko w modelach kartonowych Tigera, ale również w większości modeli plastikowych tego czołgu. Skoro więc lewa strona jest szersza od prawej, to czy możesz zmierzyć czy ta różnica wynosi 4,4mm lub jest zbliżona do tej wartości. Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15 Post autor: tad » 2008-02-05, 15:43

No właśnie - skoro oceniasz tylko na podstawie obrazków, to tym bardziej powinieneś robić to ostrożniej. Nie zwalaj winy na skany, tylko działaj mniej pochopnie, bo stracisz wiarygodność. Z kolei skany są małe, bo mój transfer na stronie jest ograniczony - płacę za to. Zamiast dokładać swoje pieniądze, czas i wysiłek mogłem schować wycinankę na półkę i dać sobie spokój. Doceń to i formułuj sądy nieco mniej kategorycznie.

Teraz kwestia pomiarów - szczerze mówiąc nie wiem jak to zrobić. Wyznaczyłem oś symetrii korzystając z nadrukowanego znacznika z tyłu części oraz dzieląc linię czołową na pół. Obrazek:

Obrazek

Odstępy zaznaczone po bokach są jednakowej długości, jednak moim zdaniem wyraźnie widać, że lewa połówka części jest większa - najwyraźniej powiększona na łuku, co daje ową asymetrię. Nie mam jak pomierzyć kątów (i wielkości asymetrii), bo nie ostał mi się nawet prosty katomierz w domu. Jeśli wymyślisz jakiś sposób, to się pobawię.

Obrazek

Pozdrawiam
TAD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zapowiedzi i prezentacje nowych modeli”