Republic P-47 D-25 Thundebolt - AH [relacja]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Republic P-47 D-25 Thundebolt - AH [relacja]

#1 Post autor: tad » 2007-12-26, 18:08

Cześć,
zapraszam do relacji z budowy samolotu Republic P-47 D-25 Thunderbolt z wydawnictwa A. Halińskiego - będzie to mój trzeci kartonowy Thuderbolt (i to nie jest moje ostatnie słowo :-)). Tak wygląda okładka:

Obrazek

Wycinankę podarował mi nasz forumowy kolega Radzio, który zaproponował także zrobienie relacji. Chętnie się zgodziłem, bo chociaż chciałem ją mieć, to jednak postanowiłem nie kupować ze względu na zbyt wysoką cenę moim zdaniem. Czasem trzeba powiedzieć stop - śmieszą mnie występy forumowiczów uzasadniających z zapałem kolejne podwyżki cen za niewydany jeszcze (!) pancernik Fuso - porzucony rozsądek się kłania.

Słowem model otrzymałem w prezencie, za co dziękuję Radziowi! Najlepszym rewanżem będzie sklejenie samolociku.

O wycinance najlepiej świadczą liczne relacje z budowy na zagranicznych forach - u nas chyba jednak cena położyła się ciężarem i przez to model nie jest dostępny dla wszystkich. Opracowanie jest świetne - zdecydowanie najlepsze spośród Thunderboltów na kartonowym rynku. Praktycznie jest tu wszystko to, co samodzielnie dorabiałem w Thudzie z Orlika - wystarczy kleić. Spasowanie znakomite, bardzo dobry papier, szczegółowe rysunki. Fajnie by było, gdyby w oparciu o ten projekt opracowano wersję Razorbacka.

Powiem Wam, że model (jak i inne z AH) nie jest aż taki trudny - jest tylko bardzo pracochłonny. Jest tak dlatego, że wszystko zostało precyzyjnie przemyślane - klejącego prowadzi się za rękę przy każdym detalu i miejscu - wystarczy za bardzo nie psuć sprawy. To naprawdę łatwe - zamiast kombinować (jak np. w Jaku-28) jak coś spasować i przykleić - można się bawić samą pracą - przez to nawet klejenie detali nie jest nużące.

Po długim wstępie obrazki - jeśli za dużo, to piszcie, będę wstawiał mniej i od razu gotowe całości.

Wyciąłem otwory odlżeniowe w pedałach, lekko je otarłem srerbną farbką, w wielu miejscach posłużyłem się pigmentami - dobrze pasuje to do ogólnego "zużycia" elementów. Do retuszu zielonego koloru używam farbki Pactra A100 RLM 83 przyciemnionej brązowym kolorem Model Mastera (numer się zmazał).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TAD

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#2 Post autor: Kroolo » 2007-12-26, 18:19

Fajnie że założyłeś relację z jego budowy. Co do fotek to wal dużo - na pewno się kiedyś przydadzą.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#3 Post autor: el_paw » 2007-12-26, 19:26

Cześć.
Fajnie, że dajesz relację bardzo lubię ten typ samolotu.

Tablica z zegarami robi wrażenie - szczególnie te wszystkie druty/przewody. W moim subiektywnym odczuciu brakuje mi tylko szkiełek na zegarach - ale może lepiej, że ich nie ma bo by mi szczęka opadła na samą podłogę ;-)

Pozdrawiam
Paweł

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4 Post autor: tad » 2007-12-26, 19:56

Masz rację - z tymi szkiełkami i obręczami byłoby świetne - tak właśnie zrobił czeski modelarz Pavel - rzuca na kolana (można znaleźć na Kartonbau albo u pepików). Ale szczerze mówiąc tego i tak nie będzie widać, a model ma około 1,5 tysiąca części, więc jeszcze się napracuję...
TAD

Awatar użytkownika
Ceva
Posty: 733
Rejestracja: 2007-04-27, 21:23
Lokalizacja: Sierpc

#5 Post autor: Ceva » 2007-12-27, 00:22

Melduję sie w sektorze dla gapiów :mrgreen: .
Myślę, że będzie na czym oko zawiesić 8-) , a kto wie może Twoja relacje przyśpieszy karmienie mojej świni na monety :mrgreen: coby stać sie posiadaczem tego P-47.
Powodzenia w budowie.

ps. Cieszę sie że w końcu mogę zobaczyć ( dawno już nie widzianą ) relację Twojego autorstwa.

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#6 Post autor: Radzio65 » 2007-12-27, 08:05

Cześć Tad.
Jestem, już jestem i oglądam z prawdziwą przyjemnością. Jak najwięcej zdjęć i opisów poproszę (nie szkodzi, że odpuściłem sobie kartonówki, ale przyjemność oglądania i czytania relacji pozostaje :-) ). Robi wrażenie :-) .
Pozdrawiam.
:-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Piterski » 2007-12-27, 12:55

Wygląda na to że nie pozostaje nic innego jak sie tradycyjnie dosiąść do widowni ;-) .

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#8 Post autor: Abdomen » 2007-12-27, 17:53

Widze że jeden z moich ulubionych samolotów więc dołączam sie do widowni.

Trzymam kciuki.

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#9 Post autor: Paws » 2007-12-28, 08:16

Jakże mógłbym sobie odpuścić relację z budowy P-47..

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#10 Post autor: Sprudin » 2007-12-28, 13:40

Ja także zasiadam na widowni bo zapowiada się istna uczta :-D Pięknie to się prezentuje, tylko szkoda że bez zaszybkowanych zegarów :-) Czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy :-)

PS: Radzio, kamuflaż nie wydaje Ci się znajomy...? :lol: Może wystartujesz z równoległą relacją? :-D

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#11 Post autor: tad » 2007-12-28, 16:16

Czołem,
dziękuję Panowie za życzliwe uwagi - mozolnie dłubię kolejne detale i wkrótce będą nowe zdjęcia.
Pozdrawiam
TAD

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#12 Post autor: tad » 2007-12-29, 20:04

Cześć,
kolejne zdjęcia - niewiele, ale zrobienie tego zajęło mi dobre kilka godzin.

Cześć zewnętrzna fotela jest za mała w stosunku do wewnętrznej - tę drugą trzeba przyciąć na brzegach. Pasy były zawieszane różnie - a to przez fotel, a to przez poprzeczkę - ja zrobiłem tę drugą wersję - nie przerabiałem ich. W ogóle mam zamiar niewiele tu przerabiać - tylko konieczne rzeczy.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

TAD

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: Paws » 2007-12-29, 20:18

Elegancko i bogato :-D , brawo.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Radzio65
Posty: 902
Rejestracja: 2006-08-12, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

#14 Post autor: Radzio65 » 2007-12-30, 13:36

"Miodzio"

:-)

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#15 Post autor: tad » 2008-01-01, 20:16

Cześć,
na początek życzę Wam wszystkim wszystkiego najlepszego w nowym roku - zdrowia, powodzenia, pieniędzy i żeby modele kleiły się Wam same!

A teraz kolejne postępy - powstała prawa burta - dorobiłem na niej kilka detali, "gałki" dźwigienek zrobiłem z kleju Pattex, ten przewód (chyba tlenowy) wykonałem nawijając cienki drut aluminiowy na odpowiednio przygotowany grubszy drut ze spinacza - całość pomalowana na czarno i farbką "Gun Metal"; widać "odpryski" farby w różnych miejscach. Nie ukrywam, że zwyczajnie "odgapiam" pomysły Pavla - czeskiego modelarza - po prostu on klei świetnie, ma dobre pomysły i załatwia sprawę szukania w dokumentacji ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety burta była za długa w stosunku do podłogi i ścianek kabiny o dobre 3 mm, co raczej wyklucza błędy wynikające z mojej pracy (zbyt duża różnica, ponadto poszycie wewnętrzne pasuje bardzo dobrze), tym bardziej, że starałem się wklejać wszystko starannie; aby to zniwelować przyciąłem burtę z przodu, co okazało się błędem - rozjechały się miejsca połączeń (na zdjęciu widać jak poszycie wewnętrzne wskazuje właściwe położenie białych miejsc):

Obrazek

Warto pamiętać aby ewentualną róznicę w długości burty przyciąć z tyłu - ja zamaluję białe pola - zresztą to i tak miejsce ukryte i nie będzie wiele widać.

Relację prowadzę także na swojej stronie - czasem wstawiam tam więcej zdjęć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”