1:35 TEMPO G 1200 [Sklejmy.com - konkurs]

Galerie i warsztaty z budowy

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

1:35 TEMPO G 1200 [Sklejmy.com - konkurs]

#1 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-08, 15:38

Witam!

Na wstępie chciałbym się przedstawić: Mam na imię Przemo, mam 21 lat... modele sklejam już jakiś czas ( na poziomie "pokazywalnym" ok. 2 lata) Mieszkam w Kielcach gdzię uczę się, pracuję oraz oczywiście sklejam modeliki :-D

Jako, że uznałem ten konkurs za świetny pomysł postanowiłem wziąć w nim udział.

Obrazek

Mój model to Tempo G 1200 (żywica) w skali 1:35 z Czeskiej firmy PLUSMODEL. Pojazd sklejać rozpocząłem 5 dni temu. Kilka etapów już mam za sobą, które oczywiście odpowiednio postaram się przedstawić.

Ale na początek informacja na temat tego pojazdu dla osób, które nie miały styczności z tym "wynalazkiem" rzeszy.

Tempo G 1200 ( a dokładniej Gelandenwagen 1200 ccm ) był produkowany przez firmę "Vidal & Son" w Hamburgu w latach 1938-1944.

Z myślą o pokonywaniu przeszkód terenowych Obie osie ( przednia i tylna ) zostały sprzężone za pomocą odpowiednio przystosowanej ramy pojazdy; co ciekawe dodatkowo umieszczona trzecia oś ( pośrodku pojazdu ), pozwalała na jeszcze lepsze pokonywanie dość wysokich wzniesień i bardzo nierównego terenu. Pojazd ten osiągał maksymalną prędkość ok. 68 km/h, co zauważalne było zarówno na drogach miejskich jak i w terenie.

Pojazdy typu G 1200 były na wyposażeniu jednostek SS, Luftwaffe jak i Kriegsmarine. Pojazdy były także używane w jednostkach Wehrmacht, jednak nie było one bezpośrednio dostarczane od producenta, lecz konfiskowane ludności cywilnej.

Zgodnie z danymi od producenta, Tempo G 1200 było na wyposażeniu AŻ 40 krajów !
M.in. Sił zbrojnych Holandii, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji i Chin.

Siły Zbrojne Szwecji, na których wyposażeniu również był ten pojazd zmodyfikowały go jako pojazd 6-osobowy.

Jeden z pojazdów zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Można go zobaczyć w Muzeum Armii Czeskiej w Lesanach niedaleko Pragi.


Tymczasem wracam do rzeczywistości o zaczynamy :mrgreen:

Oto kilka fotek pudła:

ObrazekObrazek

Malowanie:
Waffen SS, Włochy '44
Całość na European yellow + plamki z kolorów : Red-brown i Dark Green.

Rozpoczęcie pracy...
Jako, że plusmodel w instrukcji daje tylko kiepskie obrazki i sporo instrukcji "pisanej" toteż pracę rozpocząłem od dokładnego przeczytania planów...

Kolejną rzeczą była praca szlifierska: przy tym modelu szlifowanie zajęło mi przeszło 2,5 godziny, podczas których oszlifowałem 44 elementy żywiczne.

ObrazekObrazek
Obrazek

Następnie ( jak widać na powyższych fotkach ) przykleiłem drobne elementy do 3 głównych trzonów pojazdu ( tył, kabina, przód ), wraz z elementami fototrawionymi.

Drobne elementy od razu pomalowałem pędzelkiem, oraz w niektórych przypadkach ( silniki ) potraktowałem "suchym pędzlem" :
Obrazek

Kolejny etap to malowanie wnętrza:

Całość pomalowałem kolorem pz.grey (akryle Pactra) i przycieniowałem rozjaśnionym Africa yellow
Jak widać na poniższej fotce nie obyło się bez "ofiar" widoczna (zaznaczona na czerwono ) rysa, po pęknięciu podczas szlifowania... w kolejnych etapach zostanie na szczęście ukryta za siedzeniem.
Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek

Tak pomalowane wnętrze zostało przygotowane i ostatecznie zamaskowane husteczką i taśmą maskującą do malowania: widoczne ( zaznaczone na zielono miejsca gdzie użyłem szpachlówki )

Obrazek

Kolejna rzecz, którą wykonałem dziś w nocy był kamuflaż, który zaprezentuje jeszcze dziś...


Pozdrawiam
Przemo

Awatar użytkownika
reggy
Posty: 212
Rejestracja: 2007-07-14, 10:26
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

#2 Post autor: reggy » 2007-08-08, 22:07

Witam! Podziwiam osobiście to, że zabrałeś się za żywiczny model! Wiem jaki to niewdzięczny materiał do obróbki! Przynajmniej dla mnie był niełatwy. Swoją drogą ciekawy pojazd. Życzę powodzenia!
P.S. Konkurs jest „Na najlepiej wykonany model plastikowy" ale myślę, to że to żywica nikomu nie będzie przeszkadzać:) Przynajmniej nikomu nie przeszkadzały tony metalu na moim Teciaku:)

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#3 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-10, 00:55

I udało się nawet ciekawie pomalować, uważam że jak na p-iwate to cienkie linie kamuflażu...

Kolor podstawowy to Africa yellow rozjaśniony o 3 tony ( do farby dodane 4-5 kropel białej farby ) Linie kamuflażu to pale green oraz brown - Wszystkie farby to akryle Pactry.

Na poniższej fotce widać przydatność masek własnej roboty. Muszę przyznać, że udało mi się zabezpieczyć wnętrze idealnie, oraz pomalować kanciki przy wejściach do pojazdu na kolor bazowy :-D Kamuflaż malowany od ręki aero, bez użycia jakichkolwiek masek lub podobnych rzeczy.

Widać również kiepskie reflektory, które w najbliższym czasie przerobie na oryginalniejsze z imitacjami żarówek wewnątrz ( planuje "rozbić" reflektor" ).

Obrazek

Na kolejnym zdjęciu widać wyraźnie słupki w reflektorach które wymienie na "żarówki".

Obrazek


I znów maski w ruch - zabezpieczone felgi i można malować... Prosty sposób przygotowania. Taśma maskujący Tamki przyklejona w 2 pasmach, i obcięta wokoło ostrym skalpelem.

Obrazek

Tu jeszcze widok na schemat kamuflażu z tyłu :

Obrazek


I na koniec dzisiejszej relacji, kilka fotek z ładniejszym krajobrazem :mrgreen: Jak widać maski usunięte z kabiny, widać kierownicę oraz tablicę rozdzielczą; widać także pierwsze nieśmiałe odrapania wykonane skalpelem, a polegające po prostu na delikatnym zdrapaniu kolorów linii kamuflażu.

ObrazekObrazekObrazek


Pozdrawiam
Przemo

Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 274
Rejestracja: 2006-12-09, 13:38

#4 Post autor: Wladek » 2007-08-10, 19:00

No No ciekawy pojazd, który będzie chyba perełką twojej kolekcji, Jakie to malowanie ??

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#5 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-10, 20:10

Malowanie:
Waffen SS, Włochy '44
Całość na European yellow + plamki z kolorów : Red-brown i Dark Green.


Już pisałem wyżej, a co do modelu to TAK na pewno będzie perełką, choć niedługo zrobię również Skodę SuperB 3000 kubelwagen, także z żywicy.

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#6 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-12, 01:18

Witam nocą ! :mrgreen:

Kolejny etap budowy:

Tym razem zająłem się drobnymi elementami, wkleiłem na bokach progi, pomalowałem (1 warstwa ) złożony dach oraz dokleiłem boczne koła...i tu ciekawostka - Koła te nie były używane jako zapasowe ! Tylko jako 3 oś pomagająca pokonywać bardzo trudny, nierówny teren.

Dziś też zrobiłem bardzo ważną rzecz, mianowicie pokryłem cały model ( karoseria ) sidoluxem ( czyli najpowszechniejszym lakierem zabezpieczającym farbę przed "odchodzenie" itp. ).
Użyłem również płynów do kalek Microscale : SET i SOL, które pomogły mi w nakładaniu kalek ( widoczna biała "18")

Oto fotki:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek


Pozdr
Przemo

Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 274
Rejestracja: 2006-12-09, 13:38

#7 Post autor: Wladek » 2007-08-13, 12:25

Nie pierwszy raz słysze o takowych kołach,do dzis spotkasz się z tym układem np we francuskim wozie bojowym ERC 90.
Twój model jest zrobiony bardzo dobrze, narazie moge się przyczepic tylko do niestarannego malowania reflektorów,ale wiem że to będzie poprawione.Kiedyś próbowałem złozyć żywiczne cudo firmy Mars (Austriacki ADGZ) w 1/72, ale zbyt szybko się znicheciłem i model poszedł w odstawkę, bydź moze kiedyś go zrobie :-)

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#8 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-15, 22:22

Witam po kilkudniowej przerwie... !

I znów pracowałem nad moim modelikiem. Tym razem zająłem się WEATHERINGIEM, czyli nadawaniem śladów eksploatacji.

Na początek jednak zaprezentuję fotkę (widok z przodu ) z gotowymi reflektorami, które jednak postanowiłem zrobić inaczej ( bez uszkodzenia ) i ostatecznie wygladają tak :

Obrazek

A tutaj widać sposób i efekt nałożenia suchych pasteli na koła, jeśli się dobrze przyjrzeć to można zauważyć również nałożoną czerwono-brązową pastele, która ma imitować czerwoną ziemię, która np: wystepowała w niektórych miejscach we Włoszech( pamiętajcie, że malowanie które wykonałem to : Włochy '44 ).

ObrazekObrazek

Kolejnym ważnym elementem budowy są kalki. Ja osobiście ostatnio zacząłem używać tzw. suchych kalek ( dla mniej wtajemniczonych : są to kalki które możemy nanieść na model bez używania jakiegokolwiek płynu, tj. na sucho ).
Jest kilka etapów nakładania suchych kalkomanii: Oto i one:

1. Przygotowujemy arkusz kalkomanii, wyznaczamy sobie dane przydatne oznaczenie:
Obrazek

2.Oznaczenie wycinamy: w ilości 2 sztuk. ( na przód i tył )
Obrazek

3. Kolejna rzecz to podklejenie wyciętych kalek taśmą maskującą ( uwaga należy podkleić od strony zewnętrznej kalki, żeby uniknąć błędu* ).
Obrazek

4. Jak widać, musimy nakleić kawałek taśmy wraz z kalką podklejoną w środku (*-wyjaśnienie: błąd polega na tym, iż kiedy przykleimy kalkę od strony wewnętrznej, czyli tej z której kalka odkleja się nakładając na model... kalka przyklei się na taśmę zamiast na Nasz model ! )
Obrazek

5. Najważniejszą czynnością jest przyklejanie kalki: polega ona na tym, że doklejoną taśmę z kalką musimy dociskać ( najlepiej ołówkiem ) stanowczo ale i delikatnie, żeby nie uszkodzić modelu... powinno to potrwać góra 30 sekund.
Obrazek

6. Ostatni etap to odklejanie taśmy, UWAGA - trzeba to robić bardzo powoli i delikatnie, patrząc cały czas pod spód, ażeby sprawdzić czy kalka dobrze przyległa do powierzchni modelu!!!
Obrazek

A na koniec mała porada ! Suche kalki najlepiej po nałożeniu potraktować płynem do kalek SOL, który utrwali kalkę na modelu, żeby podczas dalszej pracy nie zdażyła się niemiła niespodzianka ( uszkodzenie kalki ).

Pozdrawiam
Przemo

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#9 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-17, 18:51

Witam!

Tym razem wreszcie zakończenie mojej pracy !

Ostatnimi czynnościami jakie wykonałem były:

Przykurzenie pojazdu przy pomocy farby Pactry (kolor: Mud ) zmieszanej z suchym pigmentem.
Poza tym wykonałem jako dodatki:
karabin mg34 + taśmy amunicyjne oraz 2 skrzynki amunicyjne.
mapkę wydrukowaną na cieniutkim papierze...

Oto efekt końcowy: Zapraszam wszystkich do komentowania !

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazek

Pozdrawiam
Przemo

Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 274
Rejestracja: 2006-12-09, 13:38

#10 Post autor: Wladek » 2007-08-17, 20:00

Świetna robota ;-)

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#11 Post autor: Paws » 2007-08-18, 21:01

Mam pytanie z jakiego zestawu pochodzi kaem (poszukuję czegoś takiego :mrgreen: ) i czy taśma to blaszka Parta?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Przemo1CK
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-08, 14:14
Lokalizacja: CK :] Kielce

#12 Post autor: Przemo1CK » 2007-08-19, 00:02

mg34 to żywica zakupiona na allegro... wraz z taśmą ( też z żywicy ).

Awatar użytkownika
Paws
Posty: 754
Rejestracja: 2006-11-06, 19:44
Lokalizacja: Kraków

#13 Post autor: Paws » 2007-08-19, 13:51

Dzięki.
A modelik wyśmienity :-) !

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
rYbson
Posty: 68
Rejestracja: 2007-07-06, 12:12
Lokalizacja: Racibórz

#14 Post autor: rYbson » 2007-08-19, 23:17

model super



pozdrawiam :mrgreen:

Awatar użytkownika
myszka
Posty: 5
Rejestracja: 2007-08-21, 14:33

#15 Post autor: myszka » 2007-08-23, 21:21

Model robi wrażenie. Super się prezentuje :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Galerie i warsztaty”