[Relacja]Fokker E.V(D.VIII) 1:33 Mały Modelarz 7/1998

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

[Relacja]Fokker E.V(D.VIII) 1:33 Mały Modelarz 7/1998

#1 Post autor: Garand » 2007-07-20, 23:53

Witam.

Jako, że to mój pierwszy post na forum witam wszystkich. Kiedyś na forum byłem pod innym nickiem(MarekL), ale awaria komputera spowodowała, że straciłem wszystkie hasła, nawet do e-maila. Do tego większość zapomniałem. Na te forum również. :-|

Model, który buduję to Fokker E.V z MM, autorstwa pana Pawła Mistewicza. W tym modelu chciałbym wykonać lekką waloryzację.

Informacje o samolocie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fokker_E.V

Egzemplarz, który buduję przedstawia maszynę por.Stefana Steca z 1919 roku. Ten samolot jako pierwszy w Polsce miał wymalowane szachownice.

Okładka:
Obrazek

Zrobione jak na razie elementy kabiny. Dodatkowo zrobiłem przyciski, obręcze zegarów, uplastyczniłem dźwignię oraz zrobiłem klamerki w pasach, z których nie jestem zadowolony. :-/ Próbowałem je pomalować Pactrą A54, ale farba po prostu nie chce się trzymać.
Obrazek

I zbliżenie na fotel:
Obrazek

Pozdrawiam.

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#2 Post autor: Garand » 2007-07-21, 09:36

Witam wszystkich.

Gotowa jest już cała kabinka i szkielet. Jak na razie modelik skleja się całkiem fajnie. Przymierzyłem już nawet poszycie - pasuje bardzo dobrze. Przy jego przyklejaniu nie powinny się pokazać błędy. :)

Zdjęcia kabiny. Dodałem obręcze do busoli i do czegoś tam jeszcze na lewej ściance(nie wiem co to). Na ściankach uplastyczniłem naciągi czy co to jest, drutem 0,2 mm.
ObrazekObrazek

Szkielet. Większość części pasowała do siebie dobrze. :)
ObrazekObrazekObrazek

Pozdrawiam.

modelarz_2006
Posty: 42
Rejestracja: 2006-11-23, 19:41
Lokalizacja: Łódź

#3 Post autor: modelarz_2006 » 2007-07-21, 11:37

Całkiem nie źle ,oby tak dalej. Powodzenia.

Pt-47
Posty: 45
Rejestracja: 2006-10-16, 21:52
Lokalizacja: Radom

#4 Post autor: Pt-47 » 2007-07-22, 02:22

Witam.
Całkiem niedawno popełniłem ten model.Tak jak piszesz wszystko pasuje . Jedynym problemem jest montaż płata. Na bokach poszycia kadłuba nie zaznaczono w które miejsca należy montować belki podtrzymujące płat. Trochę się przy tym namęczyłem . Korzystałem ze zdjęć tego modelu zamieszczonych na forum Konradusa. Myśę , że sobie z tym poradzisz. Powodzenia w budowie.

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#5 Post autor: Garand » 2007-07-23, 00:31

Witam.
Pt-47 pisze:Na bokach poszycia kadłuba nie zaznaczono w które miejsca należy montować belki podtrzymujące płat.
Są zaznaczone czarnymi kropkami, które są ledwo widoczne. Mi na szczęście udało się odnaleźć te miejsca. :-)

Skończyłem oklejać kadłub poszyciem. Problemów nie było, oprócz tej części na górze poszycia(tej całej zielonej) - była trochę za szeroka. Nie jestem zadowolony z wykonania. Zawsze może wyjść lepiej. Dla przyszłych sklejaczy tego modelu radzę, aby podkleili elementy szkieletu na tekturę 0,8 mm. Ja tak zrobiłem i wszystko pasowało idealnie.

A teraz zdjęcia:
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Być może jest to moja ostatnia relacja, dopóki nie kupię sobie cyfrówki. Nie wiem czy warto robić relację z takimi zdjęciami. :-|

Pozdrawiam.

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#6 Post autor: Garand » 2007-07-30, 06:53

Witam wszystkich.

Przez ostatnie dni wymęczyłem ogon samolotu. Wyszedł mi okropnie, aż wstyd pokazywać :oops: . Szczególnie naciągi... Zielony retusz może się trochę błyszczeć, ale to przez farbkę(pactra a112).

Widoki ogólne na model i zdjęcie ze skalą porównawczą.
ObrazekObrazek

Zdjęcia ogona samolotu. Na jednym zdjęciu zaznaczyłem czarna plamę od farbki i element, który się rozkleił(to zostanie poprawione).
ObrazekObrazekObrazekObrazek

Powoli zacząłem dłubać karabiny maszynowe. Zaimpregnowałem z drugiej strony BCG i wyciąłem kilka otworków. Na razie tylko skalpelem, ale spróbuję jeszcze igłą lekarską.
Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#7 Post autor: edipodium » 2007-07-30, 07:27

Model bardzo fajny. Chociaż te stateczniki, masz rację, trochę niewyraźne :-/ . Ale nie martw się wszystko da się naprawić :mrgreen: . Powodzenia i trzymam kciuki.

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#8 Post autor: Garand » 2007-08-07, 18:37

Witam.

Budowa postępuje dalej. Nie wszystko wygląda świetnie. Model klei się bezproblemowo. Wszystkie błędy są jedynie z mojej winy. Zdjęcia przedstawiają budowę sprzed trzech dni, więc niedługo powinien być koniec. :-)
Obrazek

Płaty wyszły źle, bardzo źle. Poszycie jednego zaszło na poszycie centropłata. Inaczej powstała by prawie 2 milimetrowa szpara.
ObrazekObrazekObrazek

Silnik i osłona. Silnik miał być waloryzowany, ale wyszło inaczej. Osłona też za dobrze nie wygląda. :-/
ObrazekObrazek

Podwozie. Naciągi są zamocowane tylko z jednej strony. Linki to druciki grubości około 0,2 mm z kabla USB. Do podpórek użyłem drutu 0,8 mm i myślę, że jest za gruby, chociaż w opracowaniu pisze o użyciu drucika 1 milimetr. 0,5 czy 0,6 powinien wystarczyć z pewnością.
Obrazek

A to zostało do końca:
Obrazek

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MikeS
Posty: 110
Rejestracja: 2006-11-22, 16:22

#9 Post autor: MikeS » 2007-10-02, 13:53

A gdzie galeria końcowa? Wiem że już go skończyłeś - pochwal się!

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#10 Post autor: Garand » 2007-10-02, 14:17

Już niedługo kupię aparat - i będą normalne zdjęcia, na pewno lepsze od tych co robiłem do tej pory, więc jak na razie nie wstawiam zdjęć. ;-)

Garand
Posty: 53
Rejestracja: 2007-07-20, 23:41

#11 Post autor: Garand » 2008-08-12, 12:25

Skończyłem go prawie równo rok temu. Przez 12 miesięcy niestety powoli się rozpadał. Pamiętam, że kilka razy kółko odleciało, naciągi poprawiałem, ale na zdjęciach widać jakie są teraz. :roll: Wiem jedno, że na pewno zrobię go drugi raz z lepszym efektem końcowym(raczej teraz kleję lepiej jak rok temu :p).
ObrazekObrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#12 Post autor: edipodium » 2008-08-12, 12:43

Garand pisze:Pamiętam, że kilka razy kółko odleciało, naciągi poprawiałem, ale na zdjęciach widać jakie są teraz.
Czasem i tak bywa :-P . Model ładny :mrgreen: ale widać na nim roczną eksploatację i to trochę efekt psuje. Szkoda że go nie pokazałeś zaraz po ukończeniu. Powodzenia przy następnym ;-) .
Sweet Nightmare :mrgreen: :evil: !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”