[relacja] B-17 G Flying Fortress - GPM

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

[relacja] B-17 G Flying Fortress - GPM

#1 Post autor: Kroolo » 2007-07-12, 22:10

Heloł! Ja również odgrażałem się czymś większym, a że B-17 nabrało już mocy urzędowej to oto i początek :-o

Co do opisu konstrukcji odsyłam do poczytania: http://pl.wikipedia.org/wiki/B-17_Flying_Fortress - tyle że po polsku ;-)

Okładeczka:
Obrazek


Moje jest z 2004 roku - wznowienie. Opracowanie jest to samo co we Fly Model - to z GPM ma inne malowanie i jest wydane na kredowym papierze - no cóż: wszystkiego trzeba w życiu spróbować ;-) Zobaczymy jak mi to będzie szło - mój pierwszy model na kredzie! Głównie dlatego go ciągle odkładałem, no nic - zamiast się rozczulać lepiej wziąć się za klejenie i samemu zobaczyć jak to jest.

No to GO!


Zacząłem od kabiny i.... i na razie tylko tablicę udało mi się stworzyć :oops:

obraz z wycinanki wyglądał tak:
Obrazek

Wydrukowałem nieco inną w dwóch kopiach, jedną nakleiłem na tekturę a na druga nakleiłem folię. W tej pierwszej powycinałem dziury i wyretuszowałem. Po złożeniu wszystkiego do kupy okazało się że nakleiłem na zbyt grubą tekturę, więc wg porady JaCkyla zamiast szlifować tekturę rozwarstwiłem ją nożykiem i ładnie odlazło - 0,5mm jest wystarczające.

Obrazek Obrazek Obrazek

Folię przyłapałem CA w dwóch miejscach ( na fotce widać te plamy) a po złożeniu całości objechałem CA przy pomocy wykałaczki na około tablicy coby mnie się to nie rozjeżdżało przy paluchaniu :-)

Później nadziubałem dziurki szpilką i wkleiłem w nie drucik 0,3mm. Na drucik za pomocą wykałaczki naniosłem wikol i po wyschnięciu pomalowałem czerwoną Pactrą. Dodam jeszcze kilka przycisków, ale to jak znajdę chwilę...

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Sprudin
Posty: 698
Rejestracja: 2007-04-07, 02:05
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: Sprudin » 2007-07-12, 22:24

"No nareszcie !" ;-)

Hehe, witam :-D Ciesze sie przeokrutnie że zabrałeś się za ten model :-D
Pojechałeś z tą tablicą :-D Wygląda świetnie!

Chyba nie musże mówić że będę tu dość często zaglądał ;-)

Pozdrawiam!!

Awatar użytkownika
SmokHaosu
Posty: 348
Rejestracja: 2007-06-22, 22:50

#3 Post autor: SmokHaosu » 2007-07-12, 22:29

Nawet nie wiecie jak miło widzieć kolejna relacje z budowy mojej ulubionej maszyny, chyba i ja bede musiał jakąś siedemnastke rozkrecić :-P

Pozdr,

Kozacki
Posty: 76
Rejestracja: 2007-04-21, 12:15
Lokalizacja: Krzyż Wlkp.

#4 Post autor: Kozacki » 2007-07-13, 17:11

Z wielką uwagą będę śledził tą relację. Zapowiada się niezwykle ciekawie ;-)
Nurtuje mnie jedno pytanie, Kroolo; co zamierzasz zrobić z tym niewdzięcznym papierem? Osobście mam już pewne doświadzczenie z tym... i wiem że wymaga on alternatywnego podejścia.

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#5 Post autor: Piterski » 2007-07-13, 21:03

Kozacki pisze:Osobście mam już pewne doświadzczenie z tym... i wiem że wymaga on alternatywnego podejścia.
Możesz rozwinąć tę myśl. Ciekaw jestem twoich doświadczeń i sposobów.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#6 Post autor: Kroolo » 2007-07-14, 10:57

Alternatyw u mnie będzie wyglądała mniej więcej tak:

:arrow: zero BCG (chyba że w kabinie bo tam jest normalny papier)
:arrow: wikol też odpada ( dosłownie)
:arrow: odkopię klej zwany AK-20 i będę kleił nim + budex + UHU + CA

:arrow: z racji gabarytu będę wzmacniał poszycie kartonem.

Co do kształtowania kredy to jestem jak na razie zadowolony.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#7 Post autor: Piterski » 2007-07-14, 13:32

Kroolo pisze:zwany AK-20
Co to za wynalazek?

Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 66
Rejestracja: 2007-05-03, 16:57
Lokalizacja: Gorlice

#8 Post autor: Bartosz B. » 2007-07-14, 13:44

Piterski,KLIK

Kozacki
Posty: 76
Rejestracja: 2007-04-21, 12:15
Lokalizacja: Krzyż Wlkp.

#9 Post autor: Kozacki » 2007-07-16, 11:07

Moje skromne doświadczenioe z kredą nie pozwoli mi wnieść wiele nowego do dyskusji, jednakże chciałbym dożucić swoje 3 grosze:
Kroolo pisze:z racji gabarytu będę wzmacniał poszycie kartonem.
Doświadczenie oraz zdrowy rozsądek mówi mi, że moze to okazać się jednak za mało. Ja podklejam kartonem ( ~ 0.2mm) elementy poszycia których szerokość nie przekracza dłogóśi ~5cm, oznacza to, że jedną warstwę kartonu stosuje w sotosunkowo małych modelach. B17 ,z racji swojej niewątpliwej wielkości, powinien zostac potraktowany dwiema warstwami kartonu. O ile dobrze pamiętam przestrzeń między wręgowa, w niektórych miejscach, wynosi tam nawet ~15cm. Podklejając jedną warstwą kartonu owe poszycie można narazić sie na zapadnięcie powierzchni.

Drugim problemem jest klej którym bedziemy podklejać poszycie. nigdy nie kleiłem klejem typu Ak-20, nie wiem jake ma on właściwości. Ja, natomiast ,preferuję dobrze znany klej w sztyfcie, i tu pojawia się pewna rozbierzność, a mianowicie krążą o tym kleju różne opinie. Spotkałem się z terioą która mówi, że klej ten po pewnym czasie ulega degeneracji, a co z tym razem idzie, element po prostu się odkleja. niestety nie potrafię stwierdzić czy teoria ta jest prawdą. Stosuje ten klej zbyt krótko. Wiem napeweno, że klej którym będziemy podklejać poszicie modelu nie powinien być cieczą (np wikol lub BCg), a przynajmniej powinien być pozbawiony cech charakterystycznych dla tego typu klejów( choćby budapren).

Oczywiście, jest to tylko moje skromne zdanie. :-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#10 Post autor: Piterski » 2007-07-16, 11:30

Można by w tym przypadku dać w szkielecie dodatkowe wzmocnienia lub pod poszycie wpuszczone we wręgi. Będzie stanowić doskonałe oparcie dla poszycia zasadniczego.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#11 Post autor: Kroolo » 2007-08-06, 22:28

Zbieram się do zamknięcia kabiny...

Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#12 Post autor: Kroolo » 2007-08-11, 14:39

Udało mi się dzisiaj połączyć 2 segmenty ze sobą: tak oto segment do segmentu i mamy ponad 10cm modelu ;-) Ta część z wystającą wieżyczką (opisuję w ten sposób bo numeracja była pomylona) należało skrócić na obwodzie o jakieś 3mm. Szpary na zdjęciach są ogromne (oczywiście w rilu nic nie widać ;-) ) jeszcze będę je męczył i retuszował ale to później, jak pomaluję ozdóbkę :-)

Oto i fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I pytanie: czy ten serwer jest lepszy/szybszy/wygodniejszy od fotosika? Gdzie wolicie aby zamieszczać fotki? Gdzie mniej reklam?

Awatar użytkownika
Balian
Posty: 111
Rejestracja: 2006-09-29, 17:38
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

#13 Post autor: Balian » 2007-08-11, 14:52

cześć
Rzeczywiście szpara na zdjęciach nie jest zbyt piękna a linie podziału blach nie pokrywają się :-( Wynika to zapewne z nie spasowania modelu.
Wieżyczka bardzo ładnie się prezentuje a także ten papier kredowy.

Co do serwera to według mnie photobucket jest dla mnie lepszy od fotosika, nie ma w nim reklam i zdjęcia się w miarę szybko ładują. Jest on także wygodniejszy od fotosika dla osoby wrzucającej zdjęcia.
Dla mnie najgorszy jest imageshack - zdjęcia bardzo powoli się ładują i te reklamy.

Pozdrawiam i czekam na dalsze postępy.

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#14 Post autor: Kroolo » 2007-08-11, 15:11

Co do szpary to po retuszu końcowym powinno być ok - linie podziału są bardzo grube jest więc jak to zakryć. Co do zgrywania się linii podziału to tu już gorzej, jak zgrałem z jednej strony to rozjechało się z drugiej itd. Wybrałem opcję taką aby mniej więcej na tej pani się kreski zgrywały, co jak widać nie idzie w parze z resztą linii... Jak na razie jest OK, ale spodziewałem się że będzie leppiej.

--

dzięki za opinię - mnie też się wydaje że photobucket jest OK. Co do reklam to nie wiem bo mi i na fotosiku blokuje FF :-)

Awatar użytkownika
Kroolo
Posty: 3148
Rejestracja: 2006-08-05, 15:28
Lokalizacja: Lublin

#15 Post autor: Kroolo » 2007-08-21, 14:55

Kilkadziesiąt cm postępu prac przy fortecy ;-)

Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”