Nowy-pytania.

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
dysproz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-17, 19:38

Nowy-pytania.

#1 Post autor: dysproz » 2011-08-20, 11:58

Cześć. Jestem początkującym modelarzem. Na razie skleiłem do końca jeden model- messerschmitt'a w skali 1:33.
Bardzo interesują mnie pociągi. Właśnie tą dziedziną chciałbym się zająć. Mam 2 pytania:

1. Jaki model wybrać na początek(w skali 1:25) ?

2.Jakim klejem kleić części "na styk"? Dotychczas robiłem zakładki, ale właśnie z tego powodu nie skończyłem kleić statku(1:300). Przeraziła mnie nie ilość małych części, tylko nudne robienie zakładek. Często efekt był przez to popsuty- odstający, niedoklejony karton na brzegach, pobrudzona część od nadmiaru kleju...Chciałbym wrócić do tego hobby, bo pamiętam ile frajdy miałem gdy skleiłem mój samolot- choć nie wyglądał tak jak te wykonane przez fachową rękę profesjonalnego modelarza kartonowego.

Awatar użytkownika
filthy
Posty: 167
Rejestracja: 2007-02-22, 14:10
Lokalizacja: gdańsk

#2 Post autor: filthy » 2011-08-20, 20:28

Witaj, jeśli interesują Ciebie modele kolejowe w skali 1:25 to polecałbym coś z Modelika na początek, jakiś parowozik z rodziny 2t np tutaj masz linka do oferty http://modelik.pl/sklep/index.php?cPath=25_80_81
Ja mogę się wypowiedzieć co do butaprenu. Smarujesz cieniutką warstwą część płaską, tak, żeby nie wyjechać poza linię gdzie klej będzie widoczny, czekasz chwilę. smarujesz delikatnie krawędź elementu klejonego prostopadle. Przykładasz i cieszysz się połączeniem. Pamiętaj tylko, że przyłożyć da się raz, bo klej momentalnie złapie i puści jedynie pod wpływem rozpuszczalnika.
Da się to pewnie lepiej wykonać klejem BCG smarując obie powierzchnie, czekając aż wyschnie, smarując jeszcze raz jeden z elementów i przykładasz. Ale ja się nie znam na tym kleju więc lepiej jak się inni wypowiedzą ;-)

dysproz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-17, 19:38

#3 Post autor: dysproz » 2011-08-20, 21:45

Butaprenem da się skleić np. część w formie sześcianu bez zakładek, czyli "na styk"?. Ile trzeba odczekać po posmarowaniu dwóch klejonych części?

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć coś o tym BCG. Jak dokładnie nim kleić? Słyszałem, że pod wpływem podwyższonej wilgotności powietrza klej puszcza, a model się rozpada. Czy to prawda?

Awatar użytkownika
Zuru
Posty: 203
Rejestracja: 2009-06-16, 17:30
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

#4 Post autor: Zuru » 2011-08-22, 22:23

Pewnie i by się dało, ale radzę Ci używać BCG do klejenia na styk, tym bardziej że jesteś początkujący. Przede wszystkim będzie Ci łatwiej zachować czystość klejenia.

Jeżeli chodzi o butapren, to po posmarowaniu dwóch części, musisz odczekać aż klej częściowo wyparuje, trwa to około minuty, albo więcej zależy jaki klej gęsty i ile go dasz.

BCG klei się w zasadzie tak samo jak Butapren, musisz poczekać jakiś tam czas przyłożyć i przytrzymać chwilkę i będzie trzymać. Z tymi czasami to najlepiej jak być sam spróbował posklejać jakieś kawałki bloki technicznego na styk, zobaczysz co i jak, a przy okazji nic nie popsujesz. ;-) Jeżeli chodzi o to czy się model rozpadnie, to zaręczam że nie, trzyma mocno no chyba że chcesz go traktować parą to by puściło pewnie :mrgreen:

dysproz
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-17, 19:38

#5 Post autor: dysproz » 2011-08-23, 09:09

Dzięki. Już wiem wszystko. Teraz wystarczy zamówić odpowiedni model i zacząć przygodę...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”