Strona 1 z 2

[Relacja] Kartonowa Kolekcja PO - 2

: 2009-01-29, 21:19
autor: Matrix_OST
Już dawno nie zakładałem na tym forum nowej relacji. A za namową Ediego jednak założę :-P Prędzej nie fotografowałem, bo nie było takiej potrzeby. A poza tym to nie ma co się chwalić, bo kabina wykonana w standarcie. Powiem tyle, że lepiej jest zastosować tekturę 0,8 mm gdyż jedno milimetrowa jest jakby minimalnie przygruba. To zdjęcia na chwilę obecną. Oprócz skończenie całego usterzenia zrobiłem szkielet górnego płata oraz uformowałem poszycie, lecz niecałe. Mam nadzieje, że relacje dociągnę do końca i że przydam się na coś dla kolegi Filthy ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek

: 2009-01-29, 22:08
autor: filthy
Fajnie, ze założyłeś relację :-) będę się bacznie przyglądał Twojej pracy :mrgreen: ja dobrałem grubość tektury do szerokości szczelin we wręgach i wyszło coś koło 0.9 mm

: 2009-01-29, 23:32
autor: edipodium
No i brawo miszczu, o to chodzi :mrgreen: !
Ale żeby nie było tak słodko to trochę ponarzekam sobie: Mało zdjęć! Jakieś zdjęcia z profilu by się przydały, od dołu, zbliżenia i takie tam duperele :-P .
Czekam na dalsze postępy.
Pozdro!

: 2009-01-30, 08:30
autor: Matrix_OST
Ok będą będą ;-)

: 2009-01-30, 15:46
autor: Matrix_OST
Dziś pomajstrowałem przy górnym płacie. Zostały jeszcze lotki i końcówki do doklejenia. I wrzucę na prośbę Ediego zdjęcia kadłuba ;-)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Według instrukcji po całkowitym sklejeniu płatów górnych należy przykleić za pomocą zastrzałów do kadłuba i dopiero potem dolny płat i oba płaty połączyć zastrzałami. Wydaje mi się że tak może wyjść krzywo bo nie będzie zbytniego punktu odniesienia. Ja jednak spróbuje zrobić odwrotnie, tj. dolny płat do kadłuba wszystkie zastrzały i dopiero na samym końcu nasadzić na te wszystkie druty górę. Jak myślicie?

: 2009-01-30, 15:53
autor: OSTOJA
Raczej dobrze myślisz, też bym tak zrobił. Pilnuj wzniosu skrzydeł.

: 2009-01-30, 16:04
autor: Matrix_OST
Tak wiem na razie nie było problemów. I górny i dolny mają taki sam coś koło 2 stopni.

: 2009-01-30, 17:46
autor: edipodium
Kadłub ładnie wyszedł, reszta też :-D . Brawo!
Ja także myślę że lepiej jest najpierw przykleić dolny płat, w razie czego to można przyciąć zastrzały a od doły takiej opcji by raczej nie było albo było by to trudne do zrobienia.
Pozdro!

: 2009-02-03, 12:26
autor: Matrix_OST
Dziś tylko bardzooo malutka aktualizacja. Robię wpis żeby temat za bardzo w dół nie spadł :-P Pokazuję tylko zastrzały kadłubowe na swoim miejscu przyczepione "na sucho". Nie jest zbytnio zadowolony a to dlatego, że użyłem jako drutu spinacza biurowego i nie wyprostował się tak dokładnie jakbym chciał i gdzieniegdzie powstały szpary na łączeniach. Będę musiał chyba zaglutować je i machnąć Pactrą. Wiecie może gdzie można dostać cienkie i proste druty?

Obrazek Obrazek Obrazek

Update:
Jeszcze wrzucę kompletne skrzydło
Obrazek

: 2009-02-24, 22:34
autor: Matrix_OST
Huhu. Trochę się zeszło co :?: Ale nie był to czas stracony ;-) Model jest już skończony. Obcykany i tak dalej. Pokaże jeszcze kilka "w trakcie". Nie jestem zadowolony z naciągów. Kompletnie mi nie wyszły. Ładnie zrobiłem je cienką nitką, naciągnąłem i... No właśnie i postanowiłem pomalować je pod kolor kamuflażu. I jak farba wyschła zonk, trochę obwisł i pofatygowały się. Na ile mogłem je naciągnąć w takim stanie to naciągnąłem. Ale ocenę pozostawiam Wam moi drodzy radiosłuchacze :-D

Tutaj skrzydła bez naciągów:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Z naciągami :-/ :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I gotowy:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Model bardzo mi się podoba. Nie muszę nic komentować odnośnie sklejalności. Nazwisko autora i wszystko jasne ;-) Acha zastrzały były nasączane SG, szlifowane i malowane. Tak dla pewności żeby sztywność byłą odpowiednia. Dziękuję za Waszą wytrwałość. Następne już się klei. Pochwalę się wkrótce ;-)

: 2009-02-24, 22:43
autor: Kroolo
Gratuluję! Świetny samolot i jaki fajny model!


Dam też trochę krytyki, a co ;-) Trochę bidnie wyglądają cylindry, ale takie są w wycinance. Nitka na naciągi też najlepszym materiałem nie jest - może lepsza żyłka? Czy górny odciąg od steru wysokości nie ma jakiegoś dziwnego położenia? Wydaje się jakby linia była załamana na stateczniku.

: 2009-02-24, 22:51
autor: tad
Nitka na naciągi nadaje się jak najbardziej - po sklejeniu i starannym pomalowaniu.

Niestety naciągi psują ten fajny model - szkoda, bo sklejony jest całkiem dobrze.
TAD

: 2009-02-24, 22:55
autor: OSTOJA
Piękny. Nitki należało dobrać kolorem (jest tyle odcieni, że nie byłoby kłopotu) a następnie nasączyć kaponem - tak zrobiłem olinowanie stałe i ruchome Smoka. Jaka pogoda w Ostródzie? Pozdrawiam.

PS.
Matrix_OST pisze:Nazwisko autora i wszystko jasne
- no własnie nie mogę znaleźć ani autora ani wydawnictwa.

: 2009-02-24, 23:02
autor: Matrix_OST
Wydawnictwo: Kartonowa Kolekcja. Autor: Paweł Mistewicz. Nie dopisałem na początku. Wiem, że nitki z rajstop się tak nie zachowują. Ale jest lekcja na przyszłość. Będę próbował z tym kaponem. A czy ewentualnie można zrobić tak, że najpierw pomalować nitkę i potem dopiero naciągać?

: 2009-02-25, 00:59
autor: tad
Matrix_OST pisze: A czy ewentualnie można zrobić tak, że najpierw pomalować nitkę i potem dopiero naciągać?
To podstawa - nie wyobażam sobie innego kierunku. Napisałem o tym trochę przy okazji budowy Avro. Nitki kleję Pattexem między palcami, następnie maluję też między palcami (w ten sposób usuwam pogrubienia) i dopiero potem przyklejam. Malowanie przyklejonych naciągów kończy się ich zwisaniem oraz zrobieniem grudek.

Moim zdaniem mógłbyś w tym modelu poodcinać naciągi i zrobić je od nowa - trudne, ale się da. No i byłaby praktyka.
TAD