[Relacja] Ju-52/3m GPM nr. 250 [Konkurs - Samoloty tłokowe]

Sklejamy karton i papier... - Modelarstwo kartonowe

Moderatorzy: ModTeam, Sekretarz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#31 Post autor: Abdomen » 2009-03-11, 20:01

Witam.

Za namową kolegów modelarzy postanowiłem podgonić Ciocię Ju. Od ostatniej aktualizacji (co było dawno temu) przybyły fotele, wręgi wewnątrz przedziału i kratownice po bokach. W którymś poście napisałem że powyginane burty łatwo sie rozprostują. Niestety pomyliłem się. Mozna było je rozprostować do czasu kiedy nie rozciągnęła się w oknach :-/ . W ruch musiały pójść nożyczki i trzeba było powstawiać nowe okna.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obecnie przymierzam się do wewnętrznego poszycia dachu.

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu pokazuje poszycie dachu. Zastanawiam się nad porozcinaniem go na kawałki bo niestety mam świadomość tego że przyklejanie tak dużego fragmentu poszycia może sprawić problem.

Obrazek

Jeśli chodzi o poszycie dachu, co byście Panowie zrobili na moim miejscu?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
el_paw
Posty: 2109
Rejestracja: 2006-08-02, 22:06
Lokalizacja: Biała Rawska

#32 Post autor: el_paw » 2009-03-11, 20:05

Powrót w bardzo dobrym stylu ;-) Czekam na dalsze postępy z budowy.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#33 Post autor: edipodium » 2009-03-11, 20:09

Fajnie że dalej jedziesz z Ciocią Ju :mrgreen: . Nie widać aż tak tych pokrzywionych burt, ogólnie jest dobrze, fotele też fajne.
Niezły kawał dachu masz, ja bym starał się go przykleić cały a jeśli by coś nie wychodziło to wtedy bym go może poćwiartował. Oczywiście przy tym elemencie radził bym przymierzać wszystko nie 20 a 40 razy :mrgreen: :-P . Życzę powodzenia z dalszymi pracami i czekam na kolejną aktualizację :-D .
Pozdro!

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#34 Post autor: tad » 2009-03-11, 21:07

Nie rozcinałbym, przymierzanie też jest przereklamowane. Część z klejem może się ułożyć przypadkowo i wtedy bieda.

Jeśli mogę coś doradzić - najpierw przykleiłbym mały fragment tylko jednego boku - najlepiej klejem elastycznym (np. budaś), żeby wszystko sobie ładnie ustawić. Rzecz jasna wcześniej trzeba posklejać rozcięcia na dachu, żeby mieć gotową wyprofilowaną skorupę. Później już kleiłbym bardzo powoli całe krawędzie przy pomocy Super Glue (szybsza metoda) albo... Pattexu. Tak jest - klej wikolowy dzięki lekkiemu zmiękczaniu krawędzi pozwala lepiej je dopasować, tylko ta metoda jest bardziej pracochłonna i ryzykowna. Zawsze jeszcze trzeba w międzyczasie doklejać delikatnie poszycie do wręg.

Tak czy siak - nie próbuj od razu przyklejać całej części czy nawet całego jednego boku - nie trzeba, a można sobie popsuć efekt.
Powodzenia!
TAD

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#35 Post autor: OSTOJA » 2009-03-12, 06:56

Tak jak Tad radzi. Kleił bym punktowo szybko łapiącym klejem krok po kroku i co trochę sprawdzał bym symetrię i skręcenie kadłuba.

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#36 Post autor: Abdomen » 2009-03-13, 17:21

Witam.

Poszycie dachu jest już na miejscu. Okazało się nawet że pasuje niemal idealnie, obeszło się bez docinek.

Obrazek

Obrazek

Wzmocniłem też centropłat bo wydawał mi się za wiotki.

Tutaj ostatni fragment poszycia kadłuba i szkielet statecznika pionowego.

Obrazek

Obrazek

I to co do tej pory udało mi się zlepić.

Obrazek


Poszycie dachu przykleiłem metodą którą zaproponował mi Tad, udało się.
Dzieki Tad.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#37 Post autor: OSTOJA » 2009-03-13, 17:30

Abdomen pisze:Wzmocniłem też centropłat bo wydawał mi się za wiotki.
Usztywniłby się po naklejeniu poszycia. Teraz możesz mieć kłopoty ze zwichrowaniem centropłata, chyba, że pilnowałeś tego przy wzmacnianiu.

Awatar użytkownika
tad
Posty: 1145
Rejestracja: 2006-09-17, 16:19
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#38 Post autor: tad » 2009-03-13, 18:18

Abdomen - jak dla mnie bardzo dobra robota. Tylko mam jeszcze takie propozycje - wypełnij łączenia gęstym Pattexem nakładanym szpikulcem, zetrzyj palcem nadmiar, a potem wygładź je okrągłym patyczkiem wałkując wzdłuż. Można uzyskać naprawdę niezłe efekty - jeśli chcesz, to zrobię fotkę Camela, którego lepię i pokażę Ci o co wychodzi.

Druga rzecz - dach koło tego otworu na prawej stronie można jeszcze poprawić. Tak samo jak poprzednio - okrągły patyczek i delikatne rolowanie wzdłuż krawędzi - na pewno da się wtedy zrobić jednolicie prostą. Ewentualnie poprzez ten otwór można by wypchnąć delikatnie poszycie.

Sorry, że tak smucę o byle co, ale na starość tak mi się zrobiło - teraz jak kleję model to samo wycinanie i klejenie zajmuje mi najmniej czasu - nieraz przez kilka dni wygładzam i poprawiam krawędzie. Haha - jak powiadam: starość :-)

Powodzenia w budowie - naprawdę fajnie Ci idzie!
TAD

Awatar użytkownika
edipodium
Posty: 1345
Rejestracja: 2007-07-23, 10:06
Lokalizacja: Poręby
Kontakt:

#39 Post autor: edipodium » 2009-03-13, 20:21

Ach! Na ostatnim zdjęciu widać że Ante Ju wygląda coraz piękniej i okazalej :mrgreen: . Bardzo mnie to cieszy i nawet nie widać żeby jakieś poszycie tam było zwichrowane :-D . Tak trzymaj, czekam na więcej ;-) .
Pozdro!

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#40 Post autor: Abdomen » 2009-03-14, 08:02

Co do łączenia to będzie szła taka listwa od kabiny pilotów aż do samych stateczników poziomych którą postaram się całkowicie to łączenie zakryć. Co do tego załamania koło stanowiska strzelca to wypchnąć od środka już się tego nie da, ale oglądałem to przy świetle dziennym i jest to prawie niezauważalne, na zdjęciu po prostu cień to zdradził. Zakrywam teraz centropłat i będę musiał zabrać sie za skrzydła z których każde jest z jednego kawałka po 38cm :shock: . Muszę je zrobić teraz ponieważ wymaga tego podwozie, trzeci punkt mocowania jest właśnie na poszyciu skrzydła.

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#41 Post autor: Abdomen » 2009-03-18, 14:21

Wiatam.

Od ostatniego czasu niewiele przybyło. Przykleiłem górne poszycie centropłatu, oklejki skrzydło - kadłub i zrobiłem szkielety skrzydeł.

Obrazek

Tutaj musiałem dorobić wstawkę (ten trójkącik) ale nie jest jeszcze wyretuszowana.

Obrazek

A tak wygląda z wsunietymi szkieletami skrzydeł.

Obrazek

Teraz chwilowo musze zająć się tym.

Obrazek

Dziś rano moje autko spotkała niemiła niespodzianka. To efekt hamowania przed dziurą w jezdni. Facet Sprinterem za mną nie wyhamował, chciał mnie ominąć, ale niesty obtarł się. Po wydojeniu gościa z kasy pojechałem do domu :mrgreen: .

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#42 Post autor: OSTOJA » 2009-10-13, 13:39

Jak postępy przy ciotce Ju :?:

Awatar użytkownika
Abdomen
Posty: 421
Rejestracja: 2007-05-16, 11:06
Lokalizacja: Brzeziny k/Łodzi

#43 Post autor: Abdomen » 2009-10-13, 20:18

Postępów nie ma żadnych, ani przy cioci Ju ani przy żadnym innym modelu. Praca i inne czynniki sprawiły że teraz mam naprawdę mało czasu na klejenie. Jeszcze tu wrócę choć nie wiem kiedy więc proszę o cierpliwość ;-) .

Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 3840
Rejestracja: 2008-06-13, 10:23
Lokalizacja: Mielec (Ostróda)

#44 Post autor: OSTOJA » 2009-10-13, 20:26

Ja czekam cierpliwie. Powodzenia. 8-)

Awatar użytkownika
Piterski
Posty: 1142
Rejestracja: 2006-08-02, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

#45 Post autor: Piterski » 2009-10-18, 10:26

Ja też czekam bo mam chrapkę na ten model.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Karton i Papier”